Letonya Vizesi

Letonya Vizesi

Letonya Vizesi

Letonya Vizesi, Kimler Alabilir, Nasıl Alınır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Letonya vizesi kimler alabilir, nasıl alınır, önemli noktalar ve Letonya vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Letonya vizesi için gerekli evraklar hangileridir, Letonya vizesi ücretleri ne kadar, vize başvurumun sonucu kaç günde belli olur? Letonya vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

Letonya vizesi hakkındaki tüm bu sorularınızın cevabını, meslek durumunuza göre hazırlanması gereken evrak listeleri, ücretleri ve tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Letonya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Letonya vizesi kimler alır, nasıl alınır, önemli noktalar ve vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nedir?

Letonya vizesi kimler alabilir, vize türü belirleme ve Schengen vizesi geçerli ülkeler hangileridir. Çalışan, öğrenci, memur, çalışmayan, ev hanımları, işveren, emekli kısaca Letonya vizesini herkes alabilir. Önemli noktalar Konsolosluğun vize başvurunuzu incelemek ve değerlendirmek üzere talep etmiş olduğu evrak listesini doğru ve tam temin etmemiz bu vize sürecini hızlandırmakla beraber sağlıklı hale getirir. Letonya vizesi başvurusu yaparken meslek grubunuza uygun evrak listesini ister firmamızın size  özel vize işlemleriniz ile ilgilenecek vize danışmanı arkadaşlarımız aracılığı ile temin edebilir ya da konsolosluğun resmi web sayfasından bakabilirsiniz.

Letonya’ya seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesi Letonya vizesi almaları gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin Letonya vizesi almaları zorunlu olurken resmi pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmama koşuluyla Letonya vize işlemlerinden muaftır.

Letonya vizesi başvuru sahibinin seyahat amacına uygun vize kategorisine göre evrakları tam ve eksiksiz, Letonya vize başvuru formunu tamamen doğru ve tüm evrakları birbiriyle uyumlu ve gerçeği yansıta şekilde bir şekilde bir araya getirerek Letonya vize başvuru işlemini gerçekleştirmesi gereklidir. Letonya vize uyum koşullarının tamamlanmasının ardından kısa süreli seyahatler için (maksimum 90 gün konaklama yapma hakkı) Letonya Konsolosluğu’na Letonya vize müracaatlarını gerçekleştirmelidirler. Letonya vizesi başvuruları, işlem sonuçlanma süresi ve verilen vize süresi hakkında karar ise tamamen Letonya Konsolosluğu kararı olacaktır.

Önemli Noktalar:

Letonya vizesi için tavsiye edilen en erken başvuru yapma tarihi 90 gün, en geç ise 45 gün önce olarak belirlenmiştir. Letonya vize başvuru randevularınızın onayı, Letonya Konsolosluğu’ndaki yoğunluk, Letonya konsolosluğunun sizde talep edebileceği ek evraklar ve Letonya vize başvurularınızın değerlendirme süresi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak vize başvurunuzu 90 gün önceden gerçekleştirmeye özen gösteriniz. Alınacak olan Letonya vizesi Schengen Vizesi’dir.

Letonya’ya seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye seyahat edebilmesi ya da Letonya topraklarını transit geçebilmesi için Letonya (Schengen vizesi) vizesi almalarına ihtiyaç vardır.

Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları Letonya vizesi başvurularını Letonya Konsolosluğu, Letonya Büyükelçiliği ve Letonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir. 6 ay içinde Schengen Bölgesinde 90 gün ya da daha fazla konaklamak isteyenlerin Letonya (Schengen Vizesi) vizesi almaları zorunludur.

Letonya (Schengen Vizesi) Vizesi İçin Temel Evraklar

Letonya vizesi için genel evrak listesi aşağıdaki gibidir. Çalışma durumunuza ve başvuru yapacağınız Letonya vizesi tipine göre evraklar değişiklik göstermektedir. Letonya vize başvurunuzda desteğe ihtiyaç duyarsanız iletişim kanallarımızdan herhangi birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaport’ta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
 • Başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir (Başvuru Formu şirketimiz tarafından doldurulacaktır, başvuru öncesi sadece imzalarınızı atacaksınız).
 • Dikkat!  Başvuru formun’da iki ayrı yer’de imzanız gereklidir. Lütfen kullandığınız E-Mail adresini ve cep telefonu numaranızı belirtiniz. Böylelikle konsolosluk tarafından sorular oluşursa, başvurunuz daha hızlı işlenebilecektir. 18 yasindan küçük olanlarin her iki ebeveynin başvuru formuna imza atması gerekiyor.
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (4 x 5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
 • İkamet belgesi.
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde rezervasyon belgesi
 • Özel araçlı seyahatlerde, ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslar arası sürücü belgesi ve seyahat güzergahının detaylı beyanı.
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler.
 • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,00 EURO teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası. Uzun süreli vizelerde ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresi için sigorta gösterilmelidir.
 • Letonya vizesi başvuru sahibi çalışan ise, Antetli kağıda basılı çalışma belgesi. Belgenin içeriğinde bulunması gerekenler şunlardır:
 1. İş verenin adresi ve telefon numarası
 2. Çalışanın göreve başlangıç tarihi
 3. Çalışanın pozisyonu
 4. Seyahat süresi
 5. İmzalayan kişinin ismi ve pozisyonu
 6. Son 3 ayın maaş bordrosu
 7. SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK “hizmet dökümü”

Letonya (Schengen Vizesi) Vizesi Alırken Vize Türünüzü Doğru Seçin

Letonya vizesi (Schengen vizesi) alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise, seyahat amacınıza göre vize türü seçimidir. Bu noktada da vize danışmanınız sizi doğru yönlendirerek ve uygun vize başvurunuzu sağlamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca Letonya’da ki kalış süreniz ve buna göre de vize türü belirleme ve ona uygun başvuru ve evrak temini de dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. 90 günü aşan seyahat planlarınızda D tipi ulusal  vize başvurusu yaparken 90 günden az olan seyahatlerinizde ise, Letonya vizesi (Schengen vizesi)  başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Schengen Üye Ülkeleri Hangileridir?

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vize’si ile ziyaret edilebileceğiniz ülkeler ise; Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır.

Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur. İnternet sitemiz içerisinden konsoloslukların talep etmiş olduğu gereklilikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Neden Vize Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Letonya vizesi için aldığınız veya alacağınız danışmanlık hizmeti nasıl ve ne fayda sağlar, vize başvurunuz öncesinde doğru evrak temini ve takibi için doğru yönlendirme ve dosyanızın vize başvurunuz için doğru hazırlanması için Letonya vizesi başvurularınızda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca Letonya vizesi başvuru sonrası pasaport takibi ve vizenizin onaylanması halinde vize başvuru merkezinden teslim alıp size ulaşımına kadarki takibini vize danışmanınız sağlayacaktır, ayrıca konsolosluğun istisnai durumlarda isteyeceği ek belgelerin takip edilip size iletilmesi ve gerekli durumlarda sizin adınıza temin edebilir ve konsolosluğa iadesi konusunda vize danışmanları işinizi hafifletmekte ve doğru yönlendirme konusunda destek olmaktadır. Letonya vizesi hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeleri de danışmanınız size en uygun şekilde sağlayacak ve Letonya vizesi alırken danışmanlarınız her daim yanınızda olacaktır.

Neden Uşak Vize ile çalışmalıyım?

Profesyonel ve deneyimli kadromuz ile alacağınız hizmete ve insana önem veriyoruz . Aradığınız tüm bilgilere sitemizden ulaşabilir ve profesyonel danışman arkadaşlarımızın danışmanlığında vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti

Almalı mıyım, neden?

 • Doğru evrak temini ve takibi
 • Doğru yönlendirme
 • Başvuru sonrası pasaport takibi
 • İşinizi kolaylaştırmak
 • Zaman kazanmak
 • Olumlu sonuç almak

Schengen Vizesi Hakkında

Tarihi ve kısa bir bilgi

 • Adı: 14 Haziran 1985 – Schengen Anlaşması
 • Amacı: Dış sınırları kontrol etmek
 • Ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirmek
 • İnsanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımını sağlamak
 • 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölge

Letonya Başkonsolosluk ve Büyükelçilik İletişim Bilgileri