Amerika Vizesi

Amerika Vizesi

Amerika Vizesi

Amerika Vizesi (ABD Vizesi)

Amerika Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Değerli misafirlerimiz, Amerika vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. İnternet sitemiz içerisinde Amerika vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Uşak Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Amerika vize başvurusu yapmak ve sonunda olumlu sonuç almak size zor, karmaşık ya da yorucu gelebilir. Bununla birlikte, bu süreç profesyonel bir şekilde yönetildiği takdirde Amerika vizesi (ABD Vizesi) almak aslında çok kolaydır.

Amerika vizesi başvurularınızı Uşak Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilir ve olumlu sonuç alabilirsiniz.

**Önemli: Özellikle İstanbul’dan gerçekleştirilecek Amerika vize (ABD vize) başvuruları için randevu sistemi çok hızlı bir şekilde dolmaktadır. Randevular genellikle 1 ay sonraya verilmektedir. Bununla birlikte, Amerika vizesi için gerekli evrakların ve özellikle banka hesap dökümlerinin son 2 hafta içerisinde alınmış olması gereklidir. Bu sebeple, randevu günü mülakata giderken, randevu tarihine göre güncel tarihli olması gereken evrakları yenilemenizi öneririz. Tüm bu sebeplerden ötürü, seyahatinize ortalama 3 ay kala bizimle iletişime geçerek Amerika vizesi başvuru işlemlerini başlatmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bununla birlikte, Amerika vizesi başvuruları seyahate 1 yıl kala gerçekleştirilebilmektedir.

Bu sayfa içerisinde Amerika vizesi (ABD Vizesi) hakkında aradığınız tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Amerika vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını internet sitemizin hangi kısmında bulabileceğinize ilişkin site haritamız aşağıdaki gibidir.

İlk olarak;

Amerika vizesi başvuru işlemlerini bizim desteğimiz ile gerçekleştirmeniz halinde uygulamanız gereken basit adımlar sizlerle paylaşılmıştır. Akabinde Amerika başvurusu konusunda sizlere nasıl destek olduğumuz ve kimler için hizmet verdiğimiz açıklanmıştır.

Gerekli evraklar kısmı içerisinde;

Amerika vizesi (ABD Vizesi) kategorileri, vize kategorisine ve çalışma durumuza göre detaylı bir şekilde belirlenmiş olan Amerika vizesi için gerekli evraklar listesini bulacaksınız.

Merak edilen sorular içerisinde;

Amerika vize ücreti10 yıllık Amerika vizesi almanın yolları, Amerika vizesi nasıl alınır, kimler Amerika vizesi alabilir, Amerika vizesi kaç günde çıkar, Amerika vize başvuru formu DS-160 nasıl doldurulur, Amerika vize talep dilekçesi ve sponsorluk dilekçesi nasıl yazılır, Amerika vize reddi ve redde itiraz işlemleri, Amerika şahsi ve ticari davetiye detayları, Amerika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği iletişim bilgileri hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Bu sayfanın altlarına doğru indikçe;

Amerika vizesi (ABD Vizesi) hakkında genel bilgi, Amerika vizesi başvuru işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler, en sık yapılan hatalar, 10 yıllık Amerika vizesi nasıl alınır, Amerika vizesi için bankada ne kadar para olmalıseyahat süresinin doğru belirlenmesi, Amerika vize talep dilekçesi ve destekleyici ek evrakların önemi, Amerika vizesi (ABD Vizesi) için fotoğraf ölçüsü ve standartları, randevu alma, mülakat ve mülakata hazırlık, başvuru ve pasaport takibi, vize başvuru sonucunu sorgulama hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Amerika Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel evrak listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Gönderdiğiniz evrakları kontrol ediyoruz, online başvuru formunu dolduruyoruz, randevunuzu alıyoruz ve dosyanızı başvuruya hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Mülakata Gidin

Randevu öncesi sizi mülakata hazırlıyoruz. Randevu günü belirlemiş olduğunuz Amerika Başkonsolosluğunda mülakata hazır bir şekilde giriyorsunuz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Mülakatta elinizde hazır olan dosyayı sunuyorsunuz ve size verdiğimiz bilgiler doğrultusunda cevaplar veriyorsunuz. İşlem tamamlandı.

Sizlere Nasıl Destek Oluyoruz?

Amerika vize başvuru işlemleriniz konusunda, sürecin en başından en sonuna kadar sizlere destek oluyoruz ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Amerika vize başvuru işlemlerinin sizler için sorun olmasının önüne geçiyoruz. Bu süreçte sizlere nasıl destek olduğumuz aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir.

 • Bizimle iletişime geçtiğinizde size bazı sorular sorarak durumunuzu analiz ediyoruz.
 • Durumunuza en uygun ve en güncel evrak listesini hazırlayıp size iletiyoruz.
 • Sizden gelen evraklar üzerinde çalışarak eksik, hatalı ya da vize almanıza engel olacak evrakların düzenlenmesinde sizlere destek oluyoruz.
 • Talebiniz doğrultusunda Ankara veya İstanbul’dan en uygun güne mülakat randevunuzu alıyoruz.
 • Gerekiyorsa otel ve uçak rezervasyonlarını yapıyoruz.
 • Amerika vize başvuru formu DS-160’ı ve gerekli dilekçeleri hazırlıyoruz.
 • Amerika vize başvuru dosyanızı 10 yıllık Amerika vizesi alabilecek şekilde hazırlıyoruz.
 • Konsoloslukta gerçekleştireceğiniz mülakat için sizi hazırlıyoruz ve önerilerde bulunuyoruz.
 • Pasaport takibinizi biz yapıyoruz ve sizi bilgilendiriyoruz.
Amerika Vizesi Başvurularında Başarı Oranımız
%98
Olumlu Sonuç

Kimler için Hizmet Veriyoruz?

 • Türkiye’de resmi oturuma sahip olmayan, 25 yaş ve üzerinde çalışmayan (Ev hanımları ve çalışmaya ihtiyacı olmayacak kadar sabit gelirleri olanlar hariç), sabit geliri ve finansal durumu yetersiz olan kişiler için hizmet vermemekteyiz.
 • Amerika göçmen olamayan vize kategorisi kapsamında vize başvurusunda bulunacak kişiler için hizmet vermekteyiz. Amerika Ulusal Vize (Göçmen vizesi) başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.
 • Göçmenlik, eğitim kurumu bulma ve işe yerleştirme konularında hizmet vermemekteyiz.
 • Ofisimiz İzmir’de bulunmaktadır ve Amerika vize başvuruları sadece İstanbul ve Ankara’dan gerçekleştirilmektedir. Bu duruma istinaden özellikle İzmir ve Ege bölgesinde yaşayan misafirlerimiz için hizmet vermekteyiz. Bununla birlikte, diğer şehirlerde yaşayan misafirlerimizin de talepleri doğrultusunda hizmet vermekteyiz.

Amerika Vizesi (ABD Vizesi) Hakkında Detaylı Bilgi

Amerika vize (ABD vizesi) başvuru işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları hakkında detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olursa bizimle iletişime geçebilir, uzman danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR
MERAK EDİLEN SORULAR

Amerika vizesi için gerekli evraklar, Amerika’ya gidiş amacınıza (başvuru yapacağınız Amerika vizesi kategorisine) ve çalışma durumunuza göre değişmektedir. Amerika vizesi (ABD vizesi) kategorileri aşağıdaki gibidir. Amerika’ya gidiş amacınıza uygun vize kategorisine tıklayın ve ilgili sayfaya geçiş yapın. Geçiş yaptığınız sayfa içerisinde çalışma durumunuza ilişkin gerekli evrak listesine ulaşacaksınız.

Amerika Vizesi (ABD Vizesi) Hakkında Genel Bilgi

Amerika’yı ziyaret etmek isteyen isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve  Husisi (Yeşil) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Pasaportun en az dönüş tarihi itibari ile 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Amerika vize başvurusunu seyahatinize 1 yıl kala gerçekleştirebilirsiniz, tavsiyemiz ise 3 ay kala gerçekleştirmeniz yönünderir. Amerika vize başvurusunu seyahatinize 1 yıl kala gerçekleştirdiğiniz taktirde, Amerika vizesi başvuru yaptığınız günden itibaren geçerli olabilir. Gün kaybetmemek adına Amerika vize başvurusunu seyahatinize 3 ay kala gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Seyahatinize 3 ay kala vize başvurunuzu gerçekleştirirseniz, genellikle vize başlangıç tarihiniz, vize başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz seyahat tarihinizde başlar. Genellikle, erken vize başvurusunda bulunmanız halinde gün kaybınız olmaz. Aksine daha rahat bir vize başvurusu gerçekleştirmiş olursunuz. Erken başvuru konsolosluğun tavsiyesidir. Aynı zamanda seyahati çok yakın olan başvuru kişileri için geçerli bir sebep bulunduğu ve kanıtlanabildiği taktirde randevu hızlandırma seçeneği de mevcuttur.

Amerika Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Amerika vizesi (ABD vizesi) başvuruları direkt olarak konsolosluklara yapılır. Yalnızca Ankara ve İstanbul Konsolosluklarından Amerika vize başvuruları gerçekleştirilir. Randevu günü seçilen konsolosluğa başvuru kişisinin şahsen mülakat için gitmesi gerekmektedir. Mülakatın bitiminde Amerika vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir ve başvuru kişisine bildirilir.

Amerika vizesi (ABD vizesi) kategorileri yukarıdaki gerekli evraklar içerisinde belirtilmiş olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki vize başvuruları konusunda hizmet vermekteyiz.

Amerika’ya oturum amacıyla yani çalışma, aile birleşimi, K vizeleri ve göçmen olan vizeler için başvuru gerçekleştirmek isteyenler vize başvurularını yine Ankara ve İstanbul’da bulunan Amerika Konsolosluğu’ndan göçmen olan vize departmanından gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu vize kategorileri ulusal vize/göçmen olan olarak geçer. Ulusal vize/göçmen olan başvurular konusunda hizmet vermemekteyiz.

Amerika Vizesi (ABD Vizesi) Başvuru İşlemleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika vizesi (ABD vizesi) başvuru işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken durumları burada açıklamaya çalıştık. Aşağıdaki uyarılar ve dikkat edilmesi gereken konular sürekli güncellenmektedir ve Amerika Konsolosluğu’nun talep ettiği konulara istinaden hazırlanmıştır.

Gerekli Evraklar Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika vize başvuru işlemleri için gerekli olan evraklar arasında iş verenlerin ve çalışanların alması zorunlu olan şirkete ait; vergi levhası, oda faaliyet belgesi, sicil gazetesi, imza sirküleri/imza beyannamesi güncel bilgiyi içerir durumda olmalıdır. Bazı kurum ve kuruluşlar çalışanları ile bu belgeleri paylaşmak istemezler. Bu durumda iş yeri izin ve görev yazısında bu konu hakkında bir açıklama cümlesi bulunmasını tavsiye ederiz. İş yeri izin ve görev yazısı İngilizce olmalıdır.

Amerika vizesi başvurusu gerçekleştiren birçok insan aynı hataya düşerek tüm belgelerin İngilizce çevirilerini de sunmaktadır. Fakat konsolosluk yalnızca belli belgelerin İngilizce olmasını talep etmektedir. Bu sebeple birçok başvuru kişisi fuzuli masraf yapmaktadır aynı zamanda boşuna zaman kaybetmektedir. Amerika vizesi için yalnızca konsolosluğun zorunlu tuttuğu gerekli belgelerinizin İngilizce olarak, geri kalan belgelerinizin de Türkçe olarak sunulmasını tavsiye ederiz. Böylelikle büyük oranda hem zamanda hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.

Tüm Amerika vizesi kategorileri için banka hesap dökümlerinin en fazla vize başvurusu için mülakata gireceğiniz günden 15 gün önce alınmış veya güncellenmiş olması gerekmektedir. Banka hesap dökümleri son 6 aya ait, imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır. Banka imza sirküleri zorunludur. Şahsi dilekçe zorunlu değildir ancak mülakatta heyecanlanabilme ihtimalinden dolayı tavsiye ederiz. Yazılı olarak yanınızda bulunur ise arada şahsi dilekçenizden yardım alarak daha rahat bir mülakat geçirebilirsiniz.

Nasıl 10 Yıllık Amerika Vizesi Alınır?

10 Yıllık Amerika (ABD) vizesi nasıl alınır? Bu sorunun yanıtını aşağıda elimizden geldiğince paylaştık. Bununla birlikte, aşağıda size açıklayacağımız bilgiler resmi kanıtlara dayanmamakta olup, tamamen firma olarak edindiğimiz tecrübeler ile İzmir, Ankara ve İstanbul’daki diğer firmalar ile gerçekleştirdiğimiz istişareler ışığında paylaşılmıştır. Burada paylaşılan bilgiler Ankara ve İstanbul’dan gerçekleştirilen Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvuruları için geçerlidir.

Amerika (ABD) B1/B2 vize kategorisi vize başvuruları sonunda 10 yıllık Amerika vizesi vermektedir. 10 yıllık vize verdiğinden dolayı da tüm gereklilikleri tam ve eksiksiz olarak yerine getirmenizi bekler.

İlk kez Amerika vizesi alacak olanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

İlk kez Amerika vize başvurusunda bulunacak kişiler başvuru sürecini ciddiye alamayarak ve birkaç kez başvuru hakkı bulunduğunu düşündüğü için ilk ve aslında en önemli olan başvuruya yeterince özen göstermemesi sebebiyle red oranları yüksektir. Amerika vizesi başvuru süreci ile ilgili tam detaylı ve kolay erişim sağlanabilir bir kaynak bulunmak neredeyse imkansız olduğu için bir çok başvuru kişisi red almaktadır. Amerika vize başvuruları ve süreci hakkında internette genellikle kirli bilgiler mevcuttur. Amerika vize başvuru süreci hakkında yetkin olan kurum ve kuruluşlar ise bu önemli bilgileri haklı olarak tam detaylı şekilde paylaşılmaz, hizmete tabi tutulmaktadır. Amerika vize başvuru süreci hakkında sizinle paylaştığımız bu bilgiler düzeli olarak yaptığımız araştırma çalışmalarımız sayesindedir.

Amerika Vize Başvurusunu Diğer Ülkelerden Ayıran Farklar

Amerika vize başvuruları diğer ülkeler ile kesinlikle kıyaslanmamalıdır. Öncelikle kişinin durumuna ve seyahat sebebine ilişkin hangi belgelerin hazırlanması ve hangi vize tipinin seçilmesi gerektiğinin tespiti ciddi önem teşkil etmektedir. Başvuru sürecinin ilk adımı olduğu için temel olarak varsayarsak temeli sağlam olmayan binanın gelecek adımlarda çökmesi kaçınılmaz olacaktır. Konsolosluk sitesinde sunulması gereken zorunlu belgeler hakkında detaylı bilgi mevcut değil, genel bir liste bulunmaktadır.

Amerika vize başvuruları online sistem üzerinden DS-160 formu ile beraber gerçekleştirilmektedir. DS-160 online Amerika vize başvuru formunu doldurmadan önce belgelerin hazırlanması ve seyahatin tüm detaylarının kesinleşmiş olması gerekmektedir. DS-160 formunu şahsen doldurabilmek için yalnızca İngilizce bilmek yeterli değildir. Her başvuru kişisinin durumu şahsına özel olduğu için DS-160 formunda bu özel durumlar doğru yerlerde konsolosluğun anlayabileceği şekilde belirtilmelidir. DS-160 formu doldurulduktan sonra gerekli ödemeler online olarak yapılmaktadır.

Diğer ülkelerden en büyük farklardan diğeri ise, Amerika vize başvuru işlemleri için konsolosluğa mülakata gidilmesi gerekmektedir. Evraklar ve form dışında mülakatın da çok ciddi önemi vardır. Mülakat esnasında davranışlarınız, İngilizce yeterliliğiniz, hitabetiniz, evraklar ve başvuru formu ile uyuşur doğru beyanlarda bulunmanız ciddi önem taşımaktadır.

DS-160 formu ödemesini 1 yıl boyunca gerçekleştirebilirsiniz. Formu doldurabilmek için açtığınız üyelik üzerinden 1 yıl boyunca forma ulaşabilir, iptal edebilir, yeni form doldurabilir veya ödemesini gerçekleştirebilme hakkınız saklı kalmaktadır. Bizim tavsiyemiz ise herhangi istisnai bir durum sebebiyle mümkün olan en kısa sürede işlemlerinizi bitirmeniz üzerinedir.

Mülakat Sonrası Yapılacaklar

Seçim yapılan şehirdeki mülakatın bitiminin ardından genellikle başvuru kişisinin yapması gereken tek ve son adım ise pasaportu teslim almaktır. Başvuru kişisinden daha fazla bir talep olması halinde konsolosluk iletişime geçerek bu adımları belirtmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Amerika vizesi için ilk kez başvuru yapacak kişilerin herhangi yetkin bir kurum/kuruluş veya kişiden yardım alarak başvurmasını tavsiye ederiz. Red ile sonuçlanan başvuruları sahipleri ikinci kez başvuru yapmak istediklerinde genellikle yalnız kalmakta ve bir yardım bulamamaktadır.

Çoğu yetkin kurum ve kuruluş ilk başvurunun nasıl yapıldığından emin olmadığı ve detaylı bilgiye sahip olmadığı için redli dosya kabul etmezler. Çünkü öncelikle bu reddin sebebi bulunup kapatılarak bir başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde ikinci Amerika vize başvurusu yine aynı şekilde, büyük olasılıkla red ile sonuçlanacaktır. Amerika vizesi mevcut red mektubunuzu ileride tekrar bir başvuru yapmak istemeniz halinde ihtiyaç duyulacağı için saklamanızı önemle tavsiye ederiz.

10 Yıllık Amerika Vizesi Almanın Şartları

Eğer daha önce Amerika vizeniz/vizeleriniz var ise ve bu vizeyi/vizeleri düzgün kullandıysanız (giriş yapılırken beyan edilen seyahat tarihlerine uymak, vb.) tekrar Amerika vizesi alma olasılığınız yüksektir. Amerika göçmen olamayan vize tiplerinden en az bir tanesine daha önceden sahipseniz tekrar herhangi bir Amerika (göçmen olmayan) vizesi sahibi olmanız daha olasıdır. Özellikle daha önce almış olduğunuz Amerika vizesi tipi ile aynı vize tipine başvuru yapılıyorsa ve bu daha önce var olan vize doğru kullanmış ise 10 yıllık bir Amerika vizesi alması olasıdır. Amerika vizesi yenileme işleminde mülakata gidilmeden işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Mülakata gitmeden başvuru yapmaya uygun olup olmadığınız ise başvuru sırasında sistemin yönelttiği soruların cevaplarına istinaden belli olmaktadır.

Vize Kategorisine Göre;

Amerika aile ve arkadaş ziyareti vize başvuruları için, eğer sürekli Amerika’ya gitmeniz gerekiyorsa ve bunu karşılayabilecek maddi olanaklara sahipseniz Amerika konsolosluğu size 10 yıllık bir Amerika vizesi verebilir.

Amerika ticari vize başvuruları için, eğer daha önce de aynı şirket ile ticari maksat ile Amerika’ya seyahat ettiyseniz, 10 yıllık Amerika vizesi almanız mümkün olur.

Amerika turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler için gereklilikler biraz daha fazladır. Burada önemli nokta daha önce alınmış olan vizenin/vizelerin doğru kullanımı ciddi önem taşımaktadır. Başvuru sahibinin maddi durumlarının resmi belgeler ile iyi olduğu ispat edilmelidir. Çalışanlar için bordro maaşlarının yüksek olması ve banka hesabındaki birikimler, iş verenler için maddi gelirin iyi olduğunu gösterir vergi levhası ve banka hesapları, kira gelirleri vb. ek gelirlerin ispatı gibi. Eğer konsolosluk maddi durumunuz ile ilgili bir şüpheye düşerse genellikle sonuç olumsuz olmaktadır. Bunun dışında Amerika’da daha sonra da seyahat edebileceğini ispatlamanız gerekmektedir. Bu konularda sorunu olmayan kişilerin 10 yıllık Amerika vizesi alması mümkündür.

Amerika vize başvurusu için banka hesabında nakit para olmalı mı ya da banka hesabınızda ne kadar para olmalı?

Amerika (ABD) vizesi almak için bankada ne kadar para olmalı? Amerika vizesi başvurusu yapmak isteyen bir çok kişinin aklındaki en büyük soru ve red alınma sebeplerinden en büyük olanı da bu konudur. Size bu konuyu net bir şekilde açıklayacağım.

Banka hesabınızda bulundurulması gereken rakam Amerika’ya gidiş amacınıza göre değişmektedir. Aynı zamanda çalışma durumunuza (emekli, iş veren, sigortalı çalışan gibi) göre de değişmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, konsolosluk vadeli hesapları ciddiye almayabilmektedir, daha net olmak gerekirse seyahat için gerekli birikim olarak kabul etmeyebilmektedir.

Seyahat için gerekli olan miktarın vadesiz hesapta bulunmasına özen gösteriniz. Eğer vadeli hesaplarınızda da bakiye bulunuyor ise seyahat için gerekli olan vadesiz banka hesabınıza ek olarak destekleyici evrak niteliğinde vadeli hesabı sunabilirsiniz. Fakat deniz aşırı bir ülkeye seyahat edebilmek amacıyla bir başvuru gerçekleştirildiği için mevcut vadeli ve vadesiz tüm hesapların sunulmasını tavsiye ederiz.

Amerika vizesi başvuruları diğer ülke vize başvurularından daha farklı ve daha detaylı bir başvuru sürecine sahiptir. Dolayısıyla farklı bir bankanın vadeli hesabında birikim mevcut ise yalnızca vadesiz hesapta ki meblağın ibraz edilmesi yeter olamayacak ve büyük olasılık red ile sonuçlanacaktır. Aynı zamanda aylık sabit gelir Türkiye’nin asgari maaş ücretinden düşük veya yakın ise; büyük olasılıkla maddi gerekliliklere uygun bulunmayacak ve başvuru red ile sonuçlanacaktır.

Amerika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Eğer emekliyseniz ve Amerika’da yaşayan arkadaş ya da ailenizi ziyaret edecekseniz aynı zamanda Amerika’dan tarafınıza gelen davetiye tüm masraflarınızı karşılar nitelikte ve tüm davet eden ek belgeleri mevcut ise, konsolosluk hesabınızda seyahat süresi boyunca olası herhangi olumsuz bir durum sebebiyle seyahatinizi gerçekleştirebileceğiniz meblağda ki bakiyeyi görmek ister. Bu meblağı her kalınacak gün için 50 $ dan hesaplayabilirsiniz. Eğer davetiyeniz tüm masraflarınızı karşılar nitelikte değil ve sadece konaklamanızı karşılar nitelikte ise, gidiş – dönüş uçak biletleriniz ve günlük en az 100 $ dan hesap yaparak bankanızda bulunması gereken rakam hesaplanabilir.

Yine aile ve arkadaş ziyaretinde çalışan ve iş verenler için bu bakiyenin biraz daha üzerinde bakiye bulunması tavsiye edilir. Sigortalı çalışanlar için bordrodaki maaşlarına orantılı olarak, yine uçak bileti ve günlük en az 100 $ dan hesap yapılması gerekir. Bunun üstüne de banka hesap bakiyesi sıfırlanmamalı ve en azından ayı rahat bitirecek kadar banka hesabında bakiye geri kalıyor olması gerekir.

İş verenler için de hesaplama aynıdır. Bununla birlikte, iş verenlerin sabit bir geliri olmaması ve Konsolosluğun beklentisinin bir sigortalı çalışana göre çok daha yüksek olması sebebinden ötürü, şirketin işleyişi ile orantılı olarak olabildiğinde bakiye gösterilmesi tavsiye edilir.

Amerika Turistik Vize / Turist Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Amerika turistik vize / turist vizesi başvurusu için banka hesabında olması gereken bakiye hesaplanırken seyahat edeceğiniz tarihlerdeki ortalama gidiş – dönüş uçak bileti fiyatı + gideceğiniz bölgedeki ortalama otel fiyatları + günlük 150 $ dan hesap yaparak banka hesabınızda bulunması gereken bakiyeyi hesaplayabilirsiniz. Bunun sonucunda da rahat rahat ayı geçirebilecek bakiyenin banka hesabınızda bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde maddi yetersizlik sebebi ile vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Amerika Ticari Vize ve Fuar Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Amerika ticari vize ve fuar vizesi başvuruları için gerek iş veren, gerek ise firma çalışanlarının seyahat giderlerinin şirket tarafından karşılanıyor olması beklenmektedir. Bu sebepten ötürü kişisel banka hesapları çok da büyük bir önem teşkil etmemekle birlikte, olası bir aksilik durumunda birkaç gün Amerika’da yaşamı sürdürebilecek ve geri dönüş biletini alabilecek kadar kişisel hesaplarda bulunması tavsiye edilir. Şirket banka hesabı bakiyesi için ise, bir çalışanını seyahate gönderdiği için seyahat masraflarını rahatlıkla karşılayabilecek ve bu süreçte şirket giderlerini de karşılayabilecek kadar bakiyenin şirket banka hesabında görünmesi beklenmektedir.

Amerika Eğitim ve Öğrenci Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Amerika’ya eğitime gidecek kişiler de turistik vize başvurularındaki hesap mantığında hesap yaparak gerekli olan bakiye hesabını yapabilirler. Sadece konu eğitim olduğundan ötürü günlük harcama bakiyeleri ortalama 80 $ olarak hesaplanabilir.

Amerika Vize Başvuru Yaparken Seyahat Süresini Planlama

Amerika vize başvurusu yaparken en büyük hatalardan biri de seyahat süresinin çok uzun veya çok kısa tutulmasıdır. Amerika’ya turistik maksatlı seyahatlerde bu durum çok sık yaşanmaktadır. Başka amaçlar ile Amerika’ya seyahat etmek isteyen ve genellikle Amerika’dan davetiye temin edemeyen kişilerin çok sık yaptığı bir hatadır. Genellikle vize sonuçlanması için gerekli olan 15 iş gününden daha az kala seyahat planı yapılması ya da Amerika’da kalış süresinin çok uzun süre belirlenmesi sebebi ile bu durum ile çok sık karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda deniz aşırı bir ülke ve uzun süreli uçuş saatleriyle ulaşılabildiği için seyahatin kısa 2-3 günlük gösterilmesi yine red olasılığını yükseltmektedir.

Amerika Turistik Vize / Turist Vizesi Başvurusunda için Seyahat Süresi Planlama

Bu durumu size daha net anlatmak gerekirse, sigortalı çalışanların genellikle izin süresi 15 gündür (aynı firmada çok eski çalışanlar hariç), eğer aynı firmanın çok eski olmayan bir çalışanı iseniz ve turistik bir maksat ile konsolosluğa 15 günden uzun bir seyahat planı sunarsanız sonuç muhtemel olumsuz olacaktır. Aynı şekilde iş verenlerin de işini gücünü 15 günden uzun süre bırakıp Amerika’ya seyahat etmesi şüphe uyandırır. Eğer iş yeri tatilde ise ve bu durum kanıtlanabilirse, aynı zamanda maddi açıdan yeterlilik de ispat edilirse 15 günden uzun bir turistik seyahat sorun olmaktan çıkabilmektedir. 15 günden uzun süre turistik seyahat etmek isteyen emeklilerin risk durumu maddi yeterlilik ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda 15 günden uzun süre bir turistik seyahat planının amacı da dilekçelerde çok net bir şekilde izah edilmelidir.

Amerika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu için Seyahat Süresi Planlama

Aile ve arkadaş ziyareti amacı ile (davetiye ile vize başvurusu yapılması durumunda) Amerika’ya seyahat planı olan sigortalı ya da kamu çalışanlarının 15 günden uzun süre Amerika’da kalması gerekiyor ise, gerekçeyi evraklar ve dilekçe ile beyan etmesi gerekmektedir. Kanıtlar bir evrak sunulamıyor ve hiç bir gerekçe sunmadan uzun bir seyahat süresi belirtilmemesi durumunda sonucun olumsuz olması da muhtemeldir.

Aile ve arkadaş ziyareti amacı ile davetiye ile vize başvurusu yapılması durumunda) ‘ya seyahat edecek emekliler, ilk seyahat planını 90 gün olarak sunabilmektedir. Emekliler için bu durumda hiçbir sakınca yoktur.

Amerika Ticari ve Eğitim Maksatlı Vize Başvurusu için Seyahat Süresi Belirleme

Ticari ya da eğitim maksatlı seyahatlerde bu durumlar pek yaşanmamaktadır. Çok nadir olarak, ticari davetiye bahane edilerek uzun süre vize başvurusu talebinde bulunulması durumlarında olumsuz sonuçlar görülmektedir. Eğer gerçekten uzun süre Amerika’da kalınması gereken bir ticari amaç ya da eğitim var ise, Amerika’dan gelen davetiye ve gerekli olabilecek ek evraklar sunularak rahatlıkla ilk seyahat planı uzun süreli gösterilebilir.

Amerika Vize Talep Dilekçesinin Önemi ve Destekleyici Evrakların Sunulması

Amerika (ABD) vize başvurusuna girenlerden muhakkak hiçbir evrağıma bakmadılar dendiğini duymuşsunuzdur. Evet siz oradayken evraklarınıza bakılmadığı doğru olabilir ve nadiren sizden hiçbir evrağı almadan da vize verebilir. Bununla birlikte, Amerika vize başvurusu sonrasında tüm evraklar incelenebilmektedir. Bu inceleme sonucunda, mülakatta size vizeniz onaylandı demiş olsalar dahi vize basılmamış bir pasaport ve red mektubunu da size iletirler. Akabinde bir mail alırsınız ve mailde, siz konsolosluktan ayrıldıktan sonra vize almanıza engel durumlar fark edildi diye belirtilir.

Tüm bu durumlara istinaden, Amerika seyahatiniz için vize talep dilekçeleri ve durumu izah eden destekleyici evraklar ciddi önem taşımaktadır. Uşak  Vize Danışmanlık olarak, açık bir şekilde belirtmek isteriz ki, vize alması çok güç olan misafirlerimize bu şekilde çok fazla kez vizelerini aldık.

Amerika Vizesi için mülakat ve mülakat sürecinde yapılması gerekenler;

Amerika vize tiplerinde diğer ülkelerden farklı ve en önemli adımlardan biri olan mülakat sürecidir. Gerçekleştirilen mülakat Amerika vize başvuru sürecinin en son adımlarından biridir. Konsolosluğa girildiğinden itibaren süreç başlar. Başvuru kişisine Türkçe veya İngilizce olmak üzere iki farklı dil seçeneği sunulur. Bizim burada tavsiyemiz İngilizce dil seçimi yapmanız üzerinedir. İngilizce dil seçimi yapabilmek için mükemmel bir İngilizce şekilde konuşuyor olmanız gerekmemektedir. Ancak seyahat süreniz boyunca dil ve iletişim sıkıntısı yaşamadan rahatlıkla seyahatinizi gerçekleştirebilir durumda olmanız beklenmektedir.

Mülakat Konusunda Sizlere Nasıl Destek Oluyoruz?

Uşak  Vize Danışmanlık olarak, kişinin durumuna ve seyahatine özel olarak mülakat süreci için talebiniz doğrultusunda Türkçe veya İngilizce olarak çalıştırmaktayız. Genellikle mülakat bitiminde Amerika vize başvurusunun red veya onay sonucu başvuru kişisine mülakatı gerçekleştiren yetkili tarafından bildirilmektedir.

Bazı durumlarda mülakat bitiminde vize başvurusunu sonuçlandırabilmek adına daha fazla araştırmaya veya bilgiye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu gereklilik sürenin uzamasına sebebiyet vermektedir. Konsoloslukta ki işlem bittikten sonra pasaportlar, online ödeme esnasında seçilen PTT kargo şubesine teslim edilmektedir. Başvuru kişisi şahsen bu PTT şubesine giderek pasaportunu teslim almalıdır.

Amerika vize başvuru süreci yukarıda bahsettiğimiz gibi diğer ülkelerden farklı çok daha yorucu ve meşakkatli bir süreçtir. Dolayısıyla ilk hakkın kişinin durumuna ve seyahat amacına göre en doğru şekilde kullanılmasının önemini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Buradan da anlaşılabileceği gibi, standart evrakların dışında bir çok konuda ek ve destekleyici evraklar sunmak, vize talep dilekçeleri ile durumu izah etmek olumsuz sonuç almanın önüne geçmektedir. Uşak Vize Danışmanlık olarak, yüksek başarı oranına sahip olmamızın en büyük sebepleri de bunu yapmamızdır.

Amerika Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Amerika vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Vize başvurusunda kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Vize başvurunuz öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz. Fotoğrafçıdan mail ortamında tarafınıza gönderilmesini talep etmeyi unutmayınız.

 1. 51×51 mm boyutunda ve vesikalık olmalı
 2. 240 KB dan büyük boyutta olmamalı
 3. Min 600px ile Max 1200 px kalitede olmalı
 4. Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 5. Arka fonu beyaz olmalı
 6. 6 aydan eski olmamalı
 7. Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 8. Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 9. Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 10. Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Amerika Vize Başvurusu için Randevu Alma, Mülakat, Başvuru Takip ve Vize Sonucu Sorgulama

Amerika vize başvurusu için randevu alma

Amerika vize başvurusu için randevu alma işlemi hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, randevu alma işlemi tamamen ücretsizdir. Bu konuda maalesef ki birçok dolandırıcı firma vardır. Size sadece randevu alarak sizden yüksek miktarda ücretler almaktadırlar. Yasal olarak da bu firmalara bir yaptırım uygulayamazsınız. Çünkü bu hizmet karşılığında istedikleri parayı kendi rızanız ile onlara vermiş oluyorsunuz.

Amerika vize başvurularınız için doğru vize kategorisini seçtikten sonra ABD online vize başvuru formu olan DS 160 formunu konsolosluk resmi internet sitesi olan https://ceac.state.gov/CEAC/ üzerinden online formu doldurup gerekli diğer resmi konsolosluk sitesi olan https://ais.usvisa-info.com/ adresinden kişisel hesap oluşturduktan sonra göçmen olmayan vize (MRV) başvuru ücreti için online ödeme yapılmalıdır. Ödeme yaptıktan sonra aynı konsolosluk resmi internet sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz. Randevunuzu dilerseniz telefon ile dilerseniz online sistem üzerinden alabilirsiniz. Randevu alırken kişisel bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Adım adım bu bilgileri girdikten sonra randevunuzu almış oluyorsunuz. Bizimle çalışmanız halinde randevunuz tarafımızca alınacaktır.

Uşak Vize Danışmanlık olarak, sadece randevu alma konusunda hizmet vermemekteyiz. Çalışma politikamız olarak Amerika vize başvuru işlemlerini en başından en sonuna kadar yürütmekteyiz. Yaptığımız işlerden biri de hem size, hem bize uygun zamana randevunuzu almaktır. Yani randevu almak için ek bir ücret talep etmiyoruz.

Amerika vize başvuru mülakatı

Amerika vize başvurusunda, vize uygulaması bulunan diğer ülkelerde bulunmayan ve online başvuru formu DS 160’ın doğru doldurulmasından sonra en önemli ikinci adım ise mülakattır. Mülakat süreci konsolosluktan ilk adım attığınız andan itibaren başlar. Beklemeye başladığınız andan itibaren değerlendirme başlar.

Amerika vize başvuruları için yalnızca Ankara ve İstanbul Konsolosluğu’ndan göçmen olmayan vize başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Konsoloslukta mülakat için farklı dil seçenekleri sunulmaktadır. Ankara’da bulunan konsoloslukta İngilizce, Türkçe, Farsça ve Arapça dil seçenekleri mevcuttur. İstanbul’da bulunan konsoloslukta ise Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri sunulmaktadır. Fakat farklı dil seçenekleri bulunsa dahi, gidilecek ülkenin resmi dili seçilerek mülakata girilmesi tavsiyemizdir.

İzmir’de ikamet eden başvuru sahiplerimiz için mülakata hazırlık hizmetimiz de bulunmaktadır. İzmir dışında ikamet eden başvuru sahipleri ile ise talebiniz doğrultusunda, telefonla iletişime geçerek mülakat hazırlık hizmeti sunmaktayız.

Mülakata Gitmeme Durumu

Bazı durumlarda Ankara veya İstanbul Konsolosluğu’nada gerçekleşen mülakata gidilmesine gerek kalmadan Amerika göçmen olmayan vize başvuru yapılabilmektedir. Merak edilen sorular arasında mülakata gidilip gidilmeyeceği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, mülakata gitmeden göçmen olmayan vize başvurusu yapabilme şart ve koşullarına uygunluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Amerika vize başvuru ve pasaport takip işlemleri

Amerika vize başvuru takip işlemleri eğer bizimle çalıştıysanız tarafımızca yürütülmektedir. Vize başvurunuz sonuçlanıp pasaportunuz seçtiğiniz en yakın PTT şubesine ulaştığında pasaportunuzu şahsen teslim almanız gerekmektedir.

Konsolosluk ödemesi yapılan resmi internet sitesi olan https://ceac.state.gov/CEAC/ üzerinden oluşturduğunuz hesaptan online olarak Amerika göçmen olmayan vize başvuru takip işlemlerini yürütebilirsiniz.

Amerika vize sonucu sorgulama

Amerika vize başvuru takip işlemleri eğer bizimle çalıştıysanız tarafımızca yürütülmektedir. Vize başvurunuz sonuçlanıp pasaportunuz PTT şubesine ulaştığında pasaportunuzu şahsen teslim almanız gerekmektedir.

Konsolosluk ödemesi yapılan resmi internet sitesi olan https://ceac.state.gov/CEAC/ üzerinden oluşturduğunuz hesaptan online olarak Amerika göçmen olmayan vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda konsoloslukta ki işlemin sonuçlanmasının ardından, pasaport kargoya verildiğinde konsolosluğa sağlamış olduğunuz iletişim numarasına konu hakkında bilgilendirme mesajı gelmektedir.

Ancak burada belirtmek isterim ki, burada öğreneceğiniz tek bilgi pasaportunuzun PTT şubesine gelip gelmediğidir. Vize sonucunuzu ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz. O zamana kadar vize sonucunuz hakkında bilgi alamazsınız.