Belçika Vizesi

Belçika Vizesi

Belçika Vizesi

Belçika Vizesi, Kimler Alabilir, Nasıl Alınır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Belçika vizesi kimler alabilir, nasıl alınır, önemli noktalar ve vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, vize için gerekli evraklar hangileridir, vize ücretleri ne kadar, vize başvurumun sonucu kaç günde belli olur? Vize almak için Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

Belçika vizesi hakkındaki tüm bu sorularınızın cevabını, meslek durumunuza göre hazırlanması gereken evrak listeleri, ücretleri ve tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Belçika Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Belçika Schengen kapsamındaki ülkelerden biridir ve Schengen vizesi başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Vize başvurusu yapmadan önce hangi vize tipi için başvurmanız gerektiği konusunda doğru karar vermek ve daha sonra başvuru yapacağınız vize tipinin gerekliliklerini tam ve eksiksiz yerine getirmek gerekir.

Belçika Schengen Bölge üyesi bir ülke olması koşuluyla, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşların, Belçika’ya gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vize uygulamasına tabi olduklarını bilmeleri gerekmektedir.  T.C. Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet) ve Siyah Pasaport (diplomatik) hamili kişiler ise, Belçika’ya seyahat sebebi turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde vize uygulamasından muaftırlar.

Belçika Vizesi (Schengen Vizesi) İçin Gerekli Evraklar

Belçika vize (Schengen vizesi) başvurusu yapan tüm başvuru sahipleri, Belçika (Schengen Vizesi) Vize Başvuru Formu’nu İngilizce-Fransızca-Almanca –Flemenkçe dillerinden biri ile eksiksiz yanıtlanması, seyahat amacını destekleyen belgelerle başvuru dosyasının hazırlanması ve konsolosluk yetkilisinin vize başvuru sahibinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sıkı bağlarının bulunduğunu kanıtlayıcı belgeleri sunması; Belçika Konsolosluğu’nun vize başvurusu için yerine getirilmesini talep ettiği zorunlu şartların karşılanmasını gerektirmektedir.

Başvuru Formu, imzalanmış ve tarih atılmış eksiksiz doldurulmuş olmalıdır, vize tipine uygun dökümanlar ve orijinal pasaport ölçülerine sahip fotoğraf ile başvurunun yapılması zorunludur.

Belçika Vize Başvurusu için Randevu Alımı (Schengen Vizesi)

Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerine, vize işlem başvuruları randevu alarak yapılmaktadır. Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerinden alınacak randevuların online randevu sistemi veya çağrı merkezi aracılığıyla vize müracaatı öncesi alınması zorunludur. Vize başvuruları için randevu alma işlemi hafta içi her gün Pazartesi-Cuma Saat: 08:30-12:00 ile 13:00-14:30 arasında gerçekleştirilebilmektedir.

Belçika Vizesi için Parmak İzi Uygulaması

İlk kez Belçika vizesi başvurusunda bulunacak herkes evrakları teslim ettikten sonra Konsolosluğun belirlemiş olduğu kurumlarda parmak izi vermek zorundadır.

Belçika kısa süreli kalış vizeleri (Schengen vizesi)

 • Belçika Turistik Vize
 • Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Belçika Ticari Vize
 • Belçika Kültür ve Spor Etkinlikleri Vizesi
 • Belçika Tır Şöförü Vizesi
 • Belçika Transit Vize
 • Belçika Eğitim Vizesi
 • Belçika Erasmus Vizesi
 • Belçika Öğrenci Vizesi
 • Belçika Aile Birleşim Vizesi
 • Belçika Belçika’da Evlenme Vizesi
 • Belçika Birlikte Yaşama Vizesi

Belçika vizesi (Schengen vizesi) başvuruları için temel olarak yapmanız gereken gidiş amacınızı belirten detaylı bir dilekçe, seyahatiniz sonunda ülkenize döneceğinizi kanıtlayan evraklar, gidiş ve dönüş ulaşım aracınıza ilişkin evraklar, konaklamanızı yapacağınız yeri kanıtlar belgeler, seyahatiniz süresince geçiminizi sağlayabileceğinizin kanıtı gerekmektedir.

Belçika Uzun Süreli Kalış Vizesi (D Tipi Schengen Vizesi)

D tipi Schengen vizesi olarak kabul edilen uzun süreli Belçika vizesi (Schengen vizesi) türleri aşağıdaki gibidir.

 • Belçika Aile Birleşimi Vizesi
 • Belçika Çalışma Vizesi
 • Belçika Au Pair Vizesi
 • Belçika Devlete Ait Bir Üniversite veya Yüksek Eğitim Kurumunda Staj ve Öğrenci Vizesi
 • Belçika Özel Bir Eğitim Kurumunda Staj ve Öğrenci Vizesi

Belçika uzun süreli kalış vizelerinin her biri için Belçika’ya gerçekten başvurdu yaptığınız sebep için gideceğinizi kanıtlayıcı evraklar sunulması gerekir. Vize başvuru evraklarını Belçika Konsolosluğu’da ya da Belçika vizesi için yetkilendirilmiş kurumlara sunarken verdiğiniz bilgiler tamamen gerçeği yansıtmalı ve hiçbir kuşku uyandırmamalıdır. Ayrıca gerekli tüm evrakların tam ve eksiksiz hazırlanması ve başvuru formunun doğru doldurulması gerekmektedir.

Belçika Vize (Schengen Vizesi) Başvuru Sahiplerinin Dikkatine!

T.C. resmi pasaport hamilleri, Belçika’ya 180 gün içerisinde 90 gün ikameli seyahatlerinde Belçika vize işlemlerinde bulunmadan ve seyahat belgelerinin geçerlilik süresini kontrol ederek Belçika vizesi (Schengen vizesi) almadan giriş yapabilirler.

Pasaport türü fark etmeksizin, Belçika seyahatini vize alarak veya vize muafiyeti anlaşmalarından yararlanarak gerçekleştirecek kişilerin pasaport geçerlilik sürelerini kontrol ederek ülkeye giriş yapmaları ve ilgili pasaportların Belçika sınırlarının terk edilmesinin ardından en az 3 ay geçerlilik süresinin olması önemle tavsiye edilir.

Son 10 yıl içerisinde alınmış, karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunan ve Belçika seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaportlar vize başvuru işlemleri için başvuru sahibinin pasaportunun sahip olması gereken şartlardır.

Belçika vizesi (Schengen vizesi) işlem başvurularını incelemek ve değerlendirmekle yetkili olan Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği vize müracaatlarını doğrudan kabul etmemektedir. Kısa süreli Belçika vizesi (Schengen vizesi) başvurularının koordineli olarak çalışmakta olduğu ve yetkilendirdiği Vize Başvuru Merkezleri ya da akredite edilmiş seyahat turizm acentaları aracılığıyla iletilmesini zorunlu tutmaktadır. Belçika vize başvuru merkezleri, Türk vatandaşlarının yanısıra Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların vize işlem başvurularını teslim almaya yetkilidir.

Ancak kısa süreli Belçika vizesi (Schengen vizesi) başvurularının değerlendirilmesi ve karar aşaması Belçika Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Belçika vize başvuru merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentalarının vize başvuruları hakkında karar verme, vize sürecine ve vize sonucuna müdahale etme hakkı bulunmaz. Belçika Konsolosluğu başvuru dosyasının değerlendirilme sürecinde, Belçika seyahat amacının net şekilde anlaşılmaması durumunda, konsolosluk yetkilileri tarafından ek evrak ya da görüşme talebi yapılabilir.

Belçika Vizesi (Schengen vizesi) Alırken Vize Türünüzü Doğru Seçin

Belçika vizesi (Schengen vizesi) alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise, seyahat amacınıza göre vize türü seçimidir. Bu noktada da vize danışmanınız sizi doğru yönlendirerek ve uygun vize başvurunuzu sağlamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca Belçika’da ki kalış süreniz ve buna göre de vize türü belirleme ve ona uygun başvuru ve evrak temini de dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. 90 günü aşan seyahat planlarınızda D tipi ulusal  vize başvurusu yaparken 90 günden az olan seyahatlerinizde ise,  Belçika vizesi (Schengen vizesi)  başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Schengen Üye Ülkeleri Hangileridir?

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır. Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vize’si ile ziyaret edilebileceğiniz ülkeler ise; Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır. Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur. İnternet sitemiz içerisinden konsoloslukların talep etmiş olduğu gereklilikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Belçika Vizesi (Schengen Vizesi) İçin Temel Evraklar

Belçika vizesi için genel evrak listesi aşağıdaki gibidir. Çalışma durumunuza ve başvuru yapacağınız Belçika vizesi tipine göre evraklar değişiklik göstermektedir. Belçika vize başvurunuzda desteğe ihtiyaç duyarsanız iletişim kanallarımızdan herhangi birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaport’ta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
 • Başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir (Başvuru Formu şirketimiz tarafından doldurulacaktır, başvuru öncesi sadece imzalarınızı atacaksınız).
 • Dikkat!  Başvuru formun’da iki ayrı yer’de imzanız gereklidir. Lütfen kullandığınız E-Mail adresini ve cep telefonu numaranızı belirtiniz. Böylelikle konsolosluk tarafından sorular oluşursa, başvurunuz daha hızlı işlenebilecektir. 18 yasindan küçük olanlarin her iki ebeveynin başvuru formuna imza atması gerekiyor.
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
 • İkamet belgesi.
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde reservasyon belgesi
 • Özel araçlı seyahatlerde, ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslar arası sürücü belgesi ve seyahat güzergahinin detayli beyani.
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler.
 • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,00 EURO teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası. Uzun süreli vizeler’de ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresi için sigorta gösterilmelidir.
 • Belçika vizesi başvuru sahibi çalışan ise, Antetli kağıda basili çalışma belgesi. Bu belgenin almanca veya İngilizce olması gerekiyor. Belgenin içeriğinde bulunması gerekenler şunlardır:
 1. İş verenin adresi ve telefon numarası
 2. Çalışanın göreve başlangıç tarihi
 3. Çalışanın pozisyonu
 4. Seyahat süresi
 5. İmzalayan kişinin ismi ve pozisyonu
 6. Son 3 ayın maaş bordrosu
 7. SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK “hizmet dökümü”

Belçika vizesi (Schengen Vizesi) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Belçika vizesi (Schengen vizesi) kaç günde çıkar?

Belçika Konsolosluğu Belçika turistik, Belçika ticari ve Belçika aile ve arkadaş ziyareti vize tipleri başvurularını ortalama 7 ile 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Vizenin kaç günde çıktığı tamamen Belçika Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Vize başvurularının yoğun olduğu dönemlerde, Konsolosluğun kapalı olduğu resmi tatil gibi durumlarda karar süresi daha uzun sürebilmektedir. Ayrıca Konsolosluk inceleme işleminin kapsamına göre çıkış süresini belirlemektedir.

Belçika vize (Schengen Vize) ücreti ne kadar?

Belçika vize ücreti vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir fakat konsolosluğun yetkilendirilmiş olduğu ve kısa dönem vize başvurularını yapmak zorunda olduğumuz kurum olan vfs global şirketi çocuklar için dahi ücret almaktadır. Belçika Konsolosluğu kriterlerine göre belirlenen vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretlerini içerir. Belçika vize başvuruları vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Kısa süreli yani Belçika Schengen vizesi kapsamında Belçika turistik, Belçika aile ziyareti vize ve Belçika ticari vize tipleri ücreti uzun süreli D tipi vizelerden farklı olmaktadır. Vize alım sürecinde vize ücretinin Belçika Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinden teyit edilmesi tavsiye olunur.

Belçika vize (Schengen Vizesi) randevusu nasıl alınır?

Belçika vize randevusu vize başvuru merkezlerinden alınmakta olup, eğer başvuru sahibi önceki Schengen vizelerinden VIS’li değil ise başvuruya şahsen gelmek durumundadır. VIS son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi için başvuru yapıp parmak izi vermek demektir ve bu kişilerin tekrar Belçika vize başvurularında parmak izi vermelerine gerek yoktur. Belçika vize randevusu parmak izi ibrazı ve gerekli evrakların sunumunu içerir. Randevu mülakat şeklinde değildir ancak Belçika Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Ayrıca Belçika vize sonucunun açıklamasında da randevu tarihi baz alınır. Randevu tarihinden sonra ortalama 7 ila 15 iş günü içinde vize sonucu açıklanır.

Belçika öğrenci vizesi (Schengen Vizesi) başvurularında sponsor evrakları nelerdir?

Belçika öğrenci vizesi başvurularında başvuru sahibi kişi gelirini belgeleyemediği için sponsor göstermek durumdadır. Öğrencinin birinci dereceden yakını yani anne veya babası sponsorluk evraklarını mesleğine veya durumuna uygun şekilde hazırlamalıdır. Sponsorluk evrakları seyahat masraflarını karşılayacak kişinin mesleğine veya durumuna göre değişebilmektedir. Sponsorun vize başvurusu sırasında başvuru sahibiyle birlikte vize randevusuna gelmesine gerek olmamakla birlikte evrakların eksiksiz hazır olması gerekmektedir. Sponsor tarafından yazılan dilekçenin de gerekli evraklar arasında olmalıdır. Ayrıca 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için anne ve baba tarafından onaylı, noter tasdikli muvaffakanamenin ibraz edilmesi gerekir.

Belçika Konsolosluğu hangi durumlarda ek evrak talep edebilir?

Seyahat amacınıza uygun şekilde hazırlamanı gereken Belçika vize (Schengen vize) evraklarında ülkeye geri dönüşünüzün garantisi niteliğindeki banka hesap dökümlerinde seyahat masraflarınızı karşılayacağınıza dair bir yetersizlik olduğu düşünüldüğünde, evraklarınız güncel olmadığında, seyahat belgeleri ve seyahat amacı arasında tutarsızlık görüldüğü durumlarda Belçika Konsolosluğu ek evrak talep edebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu durum tamamen Belçika Konsolosluğunun yetkisi dahilinde gerçekleşmektedir. Burada belirttiğimizi durumlar tahmini olup en doğru bilginin ek evrak talebi olduğu durumda Belçika Konsolosluğu’ndan teyit edilmesi gerekmektedir.

Yeşil pasaport sahipleri Belçika’ya vize almadan girebilir mi? Yeşil pasaportluların Belçika’da kalış süresi ne kadardır?

Yeşil pasaport sahipleri Belçika’ya vize almadan seyahat ederek ülkede en fazla 90 gün kalabilirler ancak umuma mahsus pasaportlar için geçerli olan seyahat sonrası 3 ay geçerlilik süresi Yeşil pasaportlar için de geçerlidir. Fakat uzun dönem Belçika vizesi isteyen vatandaşlarımızın vize alması gerekmektedir. Fakat yakında yürürlüğe gireceği söylenen yeni yasa ile yeşil pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları online sistem üzerinden başvuru yaparak belli bir ücret ödemek ve güvenlik sorularını cevaplamaları gerekecektir.

Neden Belçika Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Belçika vizesi için aldığınız veya alacağınız danışmanlık hizmeti nasıl ve ne fayda sağlar, vize başvurunuz öncesinde doğru evrak temini ve takibi için doğru yönlendirme ve dosyanızın Belçika vizesi başvurunuz için doğru hazırlanması için vize başvurularınızda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca vize başvuru sonrası pasaport takibi ve vize onaylanması halinde vize başvuru merkezinden teslim alıp size ulaşımına kadarki takibini vize danışmanınız sağlayacaktır, ayrıca konsolosluğun istisnai durumlarda isteyeceği ek belgelerin takip edilip size iletilmesi ve gerekli durumlarda sizin adınıza temin edebilir ve konsolosluğa iadesi konusunda vize danışmanları işinizi hafifletmekte ve doğru yönlendirme konusunda destek olmaktadır. Belçika vizesi hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeleri de danışmanınız size en uygun şekilde sağlayacak ve vizenizi alırken danışmanlarınız her daim yanınızda olacaktır.

Neden Uşak Vize ile çalışmalıyım?

Profesyonel ve deneyimli kadromuz ile alacağınız hizmete ve insana önem veriyoruz. Belçika vizesi hakkında aradığınız tüm bilgilere sitemizden ulaşabilir ve profesyonel danışman arkadaşlarımızın danışmanlığında vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti

Almalı mıyım, neden?

 • Doğru evrak temini ve takibi
 • Doğru yönlendirme
 • Başvuru sonrası pasaport takibi
 • İşinizi kolaylaştırmak
 • Zaman kazanmak
 • Olumlu sonuç almak

Schengen Vizesi Hakkında

Tarihi ve kısa bir bilgi

 • Adı: 14 Haziran 1985 – Schengen Anlaşması
 • Amacı: Dış sınırları kontrol etmek
 • Ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirmek
 • İnsanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımını sağlamak
 • 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölge