Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi Kimler Alabilir, Nasıl Alınır, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan vizesi kimler alabilir, nasıl alınır, önemli noktalar ve Bulgaristan vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar hangileridir, Bulgaristan vizesi ücretleri ne kadar, vize başvurumun sonucu kaç günde belli olur? Bulgaristan vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

Bulgaristan vizesi hakkındaki tüm bu sorularınızın cevabını, meslek durumunuza göre hazırlanması gereken evrak listeleri, ücretleri ve tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Bulgaristan, 2007 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Ancak Schengen üye ülkesi kapsamında bulunmaz. Bu sebeple Bulgaristan vizesi bulunan veya Bulgaristan vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları alacak oldukları Bulgaristan vizeleri ile Schengen üye ülkelerine seyahat edebilmeleri mümkün olmayacaktır. Ancak Pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunan vatandaşlarımız söz konusu geçerli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmaları konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini bilmeleri gerekmektedir. AB üyeliğiyle birlikte Bulgar makamları, özellikle giriş vizelerinde kısıtlayıcı bir uygulama söz konusu olabilmektedir. Özellikle Bulgaristan’a hava yoluyla Bulgaristan vizesi olmadan giriş yapmak veya Bulgaristan transit vizesiz olarak geçiş yapmak isteyen kişilerin hava alanında bekletilerek, geldikleri ülkeye geri gönderilme durumları ile karşı karşıya kalabilirler. Son gelen düzenleme ile herhangi bir Schengen ülkesine giriş yasağı olan vatandaşlarımız Bulgaristan’a da giriş yapamayacaktır.

Bulgaristan turistik vizesi kısa süreli bir Bulgaristan vizesi türüdür. Bulgaristan turistik vize en fazla 15 gün olarak verilir ve bu vize tek girişli olacaktır. Uzun süreli Bulgaristan vizesi ise ancak ticari, uzun süreli eğitim, aile birleşimi, çalışma içerikli başvuru olması halinde verilecektir.

Bulgaristan Kısa Süreli Kalış Vizesi (90 Güne Kadar)(B Tipi Vize, C Tipi Vize)

Bulgaristan Vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Bulgaristan’ı sınırlı bir süre ziyaret etmesine izin vermek amacıyla verilmektedir. Eğer Bulgaristan’da uzun bir süre (90 günden fazla) kalmak istiyorsanız direkt olarak Elçilik veya Başkonsolosluk’tan Bulgaristan uzun dönem Bulgaristan vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.
Schengen vizesi temin etmiş biri Bulgaristana giderse, Vizedeki başlangıç-bitiş tarihine ve kalış süresine muhakakak dikkat edilmelidir.
* Schengen Ülkeleri Listesi: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Luksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti.
Şuanki Bulgaristan hükümeti yetkililerinin verdikleri vize ile Schegen ülkelerini ziyaret edemeyeceğinizi dikkate alınız.
Başvuru Sahipleri bu kategoriye girdiklerini ayrıntılı olarak gösteren belgeleri ibraz etmelidir.

Kısa Süreli Bulgaristan Vizesi Tipleri (90 Güne Kadar)

Bulgaristan uzun süreli kalış vizesi almak için vize başvuru işlemleri Konsolosluk veya Elçilik tarafından yapılmaktadır. Bulgaristan vizesi başvurularını yapmadan önce gerekli vize başvuru evraklarını tamamlayıp Bulgaristan Konsolosluğuna ya da Bulgaristan Büyükelçiğinden randevu almak gerekir. Vize başvuru evraklarınızla birlikte başvuru saatinde Bulgaristan Konsolosluğu’na ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne gidip başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kısa süreli Bulgaristan vizesi başvuruları Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır.

 • Bulgaristan Turistik Vize
 • Bulgaristan Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Bulgaristan Ticari Vize
 • Bulgaristan İş Gezisi Vizesi
 • Bulgaristan Öğrenci Vizesi
 • Bulgaristan Bilimsel Araştırma/Kültür/Spor etkinlikleri Vizesi
 • Bulgaristan Kamyon Sürücüsü Vizesi
 • Bulgaristan Transit Vize
 • Bulgaristan Tıbbi tedavi Vizesi
 • Bulgaristan Vatandaşı Eş / Aile ferdi Vizesi
 • Bulgaristan Ortak Şirketlerin Şirket Sahipleri Vizesi

Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Bulgaristan vizesi için genel evrak listesi aşağıdaki gibidir. Çalışma durumunuza ve başvuru yapacağınız Bulgaristan vizesi tipine göre evraklar değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için ilgili vize tipi sayfasına geçiş yaparak tüm detayları öğrenebilirsiniz. Bulgaristan vize başvurunuzda desteğe ihtiyaç duyarsanız iletişim kanallarımızdan herhangi birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Temel evraklar listesi aşağıdaki gibidir.
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaport’ta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
 • Başvuru formunun eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir.
 • Dikkat!  Başvuru formun’da iki ayrı yer’de imzanız gereklidir. Lütfen kullandığınız E-Mail adresini ve cep telefonu numaranızı belirtiniz. Böylelikle konsolosluk tarafından sorular oluşursa, başvurunuz daha hızlı işlenebilecektir. 18 yasindan küçük olanların her iki ebeveynin başvuru formuna imza atması gerekiyor.
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
 • İkamet belgesi.
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde reservasyon belgesi
 • Özel araçlı seyahatlerde, ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslar arası sürücü belgesi ve seyahat güzergahinin detayli beyanı
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler.
 • Bütün Avurupa ülkelerinde geçerli, en az 30.000,00 EURO teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası.
 • Maddi gelir kaynaklarınızı kanıtlar belgeler.
 • Çalıştığınız iş ile ile ilgili belgeler.

Bulgaristan Vizesi Alırken Vize Türünüzü Doğru Seçin

Bulgaristan vizesi alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise, seyahat amacınıza göre vize türü seçimidir. Bu noktada da vize danışmanınız sizi doğru yönlendirerek ve uygun vize başvurunuzu sağlamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca Bulgaristan’da ki kalış süreniz ve buna göre de vize türü belirleme ve ona uygun başvuru ve evrak temini de dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. 90 günü aşan seyahat planlarınızda D tipi ulusal  vize başvurusu yaparken 90 günden az olan seyahatlerinizde ise,  Bulgaristan vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Schengen Üye Ülkeleri Hangileridir?

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır. Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vize’si ile ziyaret edilebileceğiniz ülkeler ise; Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır. Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur. İnternet sitemiz içerisinden konsoloslukların talep etmiş olduğu gereklilikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Neden Vize Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Aldığınız veya alacağınız danışmanlık hizmeti nasıl ve ne fayda sağlar, vize başvurunuz öncesinde doğru evrak temini ve takibi için doğru yönlendirme ve dosyanızın vize başvurunuz için doğru hazırlanması için vize başvurularınızda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır ayrıca başvuru sonrası pasaport takibi ve vize onaylanması halinde vize başvuru merkezinden teslim alıp size ulaşımına kadarki takibini vize danışmanınız sağlayacaktır, ayrıca  konsolosluğun istisnai durumlarda isteyeceği ek belgelerin takip edilip size iletilmesi ve gerekli durumlarda sizin  adınıza temin edebilir ve konsolosluğa iadesi konusunda vize danışmanları işinizi hafifletmekte ve doğru yönlendirme konusunda destek olmaktadır. Bulgaristan vizesi hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeleri de danışmanınız size en uygun şekilde sağlayacak ve Bulgaristan vizesi alırken danışmanlarınız her daim yanınızda olacaktır.

Neden Uşak Vize ile çalışmalıyım?

Profesyonel ve deneyimli kadromuz ile alacağınız hizmete ve insana önem veriyoruz . Aradığınız tüm bilgilere sitemizden ulaşabilir ve profesyonel danışman arkadaşlarımızın danışmanlığında vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti

Almalı mıyım, neden?

 • Doğru evrak temini ve takibi
 • Doğru yönlendirme
 • Başvuru sonrası pasaport takibi
 • İşinizi kolaylaştırmak
 • Zaman kazanmak
 • Olumlu sonuç almak

Schengen Vizesi Hakkında

Tarihi ve kısa bir bilgi

 • Adı: 14 Haziran 1985 – Schengen Anlaşması
 • Amacı: Dış sınırları kontrol etmek
 • Ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirmek
 • İnsanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımını sağlamak
 • 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölge

Bulgaristan Vizesi Tipleri

 

Bulgaristan vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bulgaristan Vizesi

 • Bulgaristan aile ziyareti vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi

 • Bulgaristan akraba ziyareti vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Akraba Ziyareti Vizesi

 • Bulgaristan arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Arkadaş Ziyareti Vizesi

 • Bulgaristan eğitim vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Eğitim Vizesi

 • Bulgaristan fuar vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Fuar Vizesi

 • Bulgaristan konferans vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Konferans Vizesi

 • Bulgaristan kültürel etkinlik vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Kültürel Etkinlik Vizesi

 • Bulgaristan sağlık sebepli vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Sağlık Sebepli Vize

 • Bulgaristan sportif etkinlik vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Sportif Etkinlik Vizesi

 • Bulgaristan tıbbi tedavi vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Tıbbi Tedavi Vizesi

 • Bulgaristan ticari vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Ticari Vize

 • Bulgaristan transit vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Transit Vize

 • Bulgaristan turistik vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Bulgaristan Turistik Vize

  Bulgaristan turist vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?