Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Değerli misafirlerimiz, Çek Cumhuriyeti (Çekya) vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. İnternet sitemiz içerisinde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Uşak Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvurusu yapmak ve sonunda olumlu sonuç almak size zor, karmaşık ya da yorucu gelebilir. Bununla birlikte, bu süreç profesyonel bir şekilde yönetildiği takdirde Çek Cumhuriyeti vizesi almak aslında çok kolaydır.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vizesi başvurularınızı Uşak Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilir ve olumlu sonuç alabilirsiniz.

Bu sayfa içerisinde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi hakkında aradığınız tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını internet sitemizin hangi kısmında bulabileceğinize ilişkin site haritamız aşağıdaki gibidir.

İlk olarak;

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru işlemlerini bizim desteğimiz ile gerçekleştirmeniz halinde uygulamanız gereken basit adımlar sizlerle paylaşılmıştır. Akabinde Çek Cumhuriyeti vize başvurusu konusunda sizlere nasıl destek olduğumuz ve kimler için hizmet verdiğimiz açıklanmıştır.

Gerekli evraklar kısmı içerisinde;

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi kategorileri, vize kategorisine ve çalışma durumuza göre detaylı bir şekilde belirlenmiş olan Çek Cumhuriyeti (Çekya) vizesi için gerekli evraklar listesini bulacaksınız.

Merak edilen sorular içerisinde;

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize ücreti, uzun süreli ve çok girişli Çek Cumhuriyeti vizesi almanın yolları, Çek Cumhuriyeti vizesi nasıl alınır, kimler Çek Cumhuriyeti vizesi alabilir, Çek Cumhuriyeti vizesi kaç günde çıkar, Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu nasıl doldurulur? Çek Cumhuriyeti vize talep dilekçesi ve sponsorluk dilekçesi nasıl yazılır, Çek Cumhuriyeti vize reddi ve redde itiraz işlemleri, Çek Cumhuriyeti şahsi ve ticari davetiye detayları, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve Büyükelçiliği iletişim bilgileri hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Bu sayfanın altlarına doğru indikçe;

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vizesi hakkında genel bilgi, Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler, en sık yapılan hatalar, Çek Cumhuriyeti uzun süreli Schengen vizesi verir mi? Çek Cumhuriyeti vizesi için bankada ne kadar para olmalıseyahat süresinin doğru belirlenmesi, Çek Cumhuriyeti vize talep dilekçesi ve destekleyici ek evrakların önemi, Çek Cumhuriyeti vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları, parmak izi ve biyometri işlemi (VIS), randevu alma, başvuru ve pasaport takibi, vize başvuru sonucunu sorgulama ve Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel evrak listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Gönderdiğiniz evrakları kontrol edip dosyanızı başvuruya hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Randevu gününde parmak izi vermeye gelin. Daha önce parmak iziniz olsa dahi Çek Cumhuriyeti her seferinde parmak izi alır.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Pasaportunuzu konsolosluktan biz alıyoruz ve size iletiyoruz.

Sizlere Nasıl Destek Oluyoruz?

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Schengen vizesi başvuru işlemleriniz konusunda, sürecin en başından en sonuna kadar sizlere destek oluyoruz ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvuru işlemlerinin sizler için sorun olmasının önüne geçiyoruz. Bu süreçte sizlere nasıl destek olduğumuz aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir.

 • Bizimle iletişime geçtiğinizde size bazı sorular sorarak durumunuzu analiz ediyoruz.
 • Durumunuza en uygun ve en güncel evrak listesini hazırlayıp size iletiyoruz.
 • Sizden gelen evraklar üzerinde çalışarak eksik, hatalı ya da vize almanıza engel olacak evrakların düzenlenmesinde sizlere destek oluyoruz.
 • Talebiniz doğrultusunda en uygun güne randevunuzu alıyoruz.
 • Gerekiyorsa otel ve uçak rezervasyonlarını yapıyor, zorunlu seyahat sağlık sigortasını hazırlıyoruz.
 • Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvuru formunu ve gerekli dilekçeleri hazırlıyoruz.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru dosyanızı Çek Cumhuriyeti (Çekya) vizesi alabilecek şekilde hazırlıyoruz.
 • Randevu günü sizinle birlikte başvuru merkezine eşlik ediyor, başvurunuzu gerçekleştiriyoruz.
 • Pasaport takibinizi biz yapıyoruz ve sonuçlanan pasaportu teslim alarak sizlere iletiyoruz.

Neden Uşak Vize Danışmanlık?

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurularında Başarı Oranımız
%96
Olumlu Sonuç

Kimler için Hizmet Veriyoruz?

 • Türkiye’de resmi oturuma sahip olmayan, 25 yaş ve üzerinde çalışmayan (Ev hanımları ve çalışmaya ihtiyacı olmayacak kadar sabit gelirleri olanlar hariç), sabit geliri ve finansal durumu yetersiz olan kişiler için hizmet vermemekteyiz.
 • Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler için hizmet vermekteyiz. Çek Cumhuriyeti Ulusal Vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.
 • Göçmenlik, eğitim kurumu bulma ve işe yerleştirme konularında hizmet vermemekteyiz.
 • Şuan için sadece İzmir’de ofisimiz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusunu İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet vermekteyiz. İzmir’den gerçekleştirilecek Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvuru işlemleri, Ankara Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü yetki alanı içerisindedir. Uşak Vize Danışmanlık olarak, İzmir ve Ege Bölgesinde yaşayan, Çek Cumhuriyeti (Çekya) Schengen vizesi başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet vermekteyiz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvuru işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları hakkında detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olursa bizimle iletişime geçebilir, uzman danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR
MERAK EDİLEN SORULAR

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Schengen vizesi için gerekli evraklar, Çek Cumhuriyeti’ne gidiş amacınıza (başvuru yapacağınız Çek Cumhuriyeti vizesi kategorisine) ve çalışma durumunuza göre değişmektedir. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi kategorileri aşağıdaki gibidir. Çek Cumhuriyeti’ne gidiş amacınıza uygun vize kategorisine tıklayın ve ilgili sayfaya geçiş yapın. Geçiş yaptığınız sayfa içerisinde çalışma durumunuza ilişkin gerekli evrak listesine ulaşacaksınız.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve  Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvurusunu seyahatinize 6 ay kala gerçekleştirebilirsiniz. Seyahate 6 ay kala vize başvurusunu gerçekleştirmeniz, vizenizin başvuru tarihinde başlayacağı anlamına gelmez. Vize başlangıç tarihiniz, vize başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz seyahat tarihinizde başlar. Yani, erken vize başvurusunda bulunmanız halinde gün kaybınız olmaz. Aksine daha rahat bir vize başvurusu gerçekleştirmiş olursunuz.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuruları direkt olarak konsolosluklara yapılmaz. Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu VFS Global isimli kurum üzerinden vize başvuruları gerçekleştirilir. Burada gerçekleştirilen başvurular konsolosluğa gönderilir ve vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi kategorileri yukarıdaki gerekli evraklar içerisinde belirtilmiş olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki vize başvuruları konusunda hizmet vermekteyiz.

Çek Cumhuriyeti’ne oturum amacıyla yani çalışma, aile birleşimi ve 90 gün üzeri eğitim vizeleri için başvuru gerçekleştirmek isteyenler vize başvurularını Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ya da Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. Ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi Başvuru İşlemleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Schengen vizesi başvuru işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken durumları burada açıklamaya çalıştık. Aşağıdaki uyarılar ve dikkat edilmesi gereken konular sürekli güncellenmektedir ve İzmir’den gerçekleştirilecek olan Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuruları için geçerlidir. Bu kurallara Konsolosluk tarafından sık sık değişiklik yapılabilmektedir. Bu duruma istinaden, bu bilgileri güncelleme konularında gecikme yaşanabilmektedir. Bununla birlikte, biz de bu bilgileri sitemizde güncel tutmak için sürekli güncelleme yapmaya gayret göstermekteyiz.

İzmir’den gerçekleştirilecek Çek Cumhuriyeti vize başvurularında İngilizce çeviri gerekmemektedir. Bununla birlikte, gerekli dilekçelerin ve iş yeri yazılarının İngilizce yazılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemleri için gerekli olan evraklar arasında çalışanların alması zorunlu olan SGK işe giriş bildirgesi uzun barkodlu olarak alınmalıdır ve şirket yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli bir şekilde alınmalıdır. Yine sigortalı çalışanlar için Sgk Hizmet dökümü e-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmalı ve vize başvurusundan en fazla 7 gün önce alınmış olmalıdır. Maaş bordroları son 3 aya ait alınmalı, şirket yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır. Sigortalı çalışan kişilerin İzmir’den gerçekleştireceği Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru işlemleri için çalışılan şirkete ait vergi levhası, oda faaliyet belgesi, sicil gazetesi, imza sirküleri/imza beyannamesi sunulması zorunludur.

Tüm Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi kategorileri için banka hesap dökümlerinin en fazla vize başvurusundan 2 gün önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesap dökümleri son 3 aya ait, imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır. Banka imza sirküleri zorunlu değildir. Bizim tavsiyemiz güvenin tam olması adına banka imza sirkülerinin de alınması yönündedir.

Çek Cumhuriyeti Uzun Süreli Schengen Vizesi Verir Mi?

Aşağıda size açıklayacağımız bilgiler resmi kanıtlara dayanmamakta olup tamamen firma olarak edindiğimiz tecrübeler ve İzmir’deki diğer firmalar ile gerçekleştirdiğimiz istişareler ışığında paylaşılmıştır. Burada paylaşılan bilgiler İzmir’den gerçekleştirilen Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuruları için geçerlidir.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) üzerinden uzun süreli ve çok girişli Schengen vizesi almak oldukça zordur. Hatta neredeyse imkansızdır. Uzun süreli ve çok girişli Schengen vizesi almak isteyenlerin, Çek Cumhuriyeti üzerinden bunu denememelerini şiddetle tavsiye ederiz. Çek Cumhuriyeti, ülkesinden ilk kez vize alacak başvuru sahiplerine genel olarak seyahat kadar ve tek girişli vize vermektedir. Düşük ihtimalle de olsa uzun süreli vize alabilmek için yapılacak ihtimalleri aşağıda sizlerle paylaştık.

Uzun Süreli Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi Almanın Şartları

Eğer daha önce Çek Cumhuriyeti Schengen vizeleriniz var ise ve bu vizeleri düzgün kullandıysanız (Schengen vizesi geçerlilik süresinin en az %60’ını vize aldığınız ülkede kullanmak) uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizesi alma olasılığınız yüksektir. Özellikle son 3 yıl içerisinde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi almış ve bu vizeyi doğru kullanmış olan başvuru sahiplerinin oldukça uzun süreli bir Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi alması olasıdır.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti vize başvuruları için, eğer sürekli Çek Cumhuriyeti’ne gitmeniz gerekiyorsa ve bunu karşılayabilecek maddi olanaklara sahipseniz şansınız yüksek olur. Çek Cumhuriyeti konsolosluğu size uzun süreli ve çok girişli bir Schengen vizesi verebilir. Bu durumlar dışındaysanız seyahatiniz kadar vize verme olasılığı çok yüksektir.

Çek Cumhuriyeti ticari vize başvuruları için, eğer daha önce de aynı şirket ile ticari maksat ile Çek Cumhuriyeti’ne seyahat ettiyseniz, uzun süreli Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi almanız mümkün olur.

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler için gereklilikler biraz daha fazladır. Burada önemli nokta daha önce alınmış olan vizelerin doğru kullanımı ciddi önem taşımaktadır. Başvuru sahibinin maddi durumlarının resmi belgeler ile iyi olduğu ispat edilmelidir. Çalışanlar için bordro maaşlarının yüksek olması ve banka hesabındaki birikimler, iş verenler için maddi gelirin iyi olduğunu gösterir vergi levhası ve banka hesapları, kira gelirleri vb ek gelirlerin ispatı gibi. Eğer konsolosluk maddi durumunuz ile ilgili bir şüpheye düşerse genellikle sonuç olumsuz olmaktadır. Bunun dışında Çek Cumhuriyeti’ne daha sonra da seyahat edebileceğini ispatlamanız gerekmektedir. Bu konularda sorunu olmayan kişilerin uzun süreli Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi alması mümkündür.

İlk kez Schengen vizesi alacak olanlar Çek Cumhuriyeti üzerinden Schengen vize başvurusu yaparsa nasıl olur?

İlk kez Schengen vize başvurusunda bulunacak kişiler, Çek Cumhuriyeti üzerinden Schengen vizesi başvurusunda bulunacaksa, başvuru yapılan vize kategorisine, başvuru sahibinin sosyal ve ekonomik statüsüne göre vize alma ya da uzun süreli Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi alma ihtimali değişiklik göstermektedir.

Aile ve arkadaş ziyareti için yapılan vize başvurularında Çek Cumhuriyeti genellikle seyahat kadar vize vermektedir ve bu vizeyi çok girişli olarak. Turistik vize başvurularında yine seyahat kadar vize vermektedir ve tek girişli vize verme olasılığı çok yüksektir. Ticari vize başvurularında yine turistik vize gibi ilk vizeyi tek giriş ve seyahat kadar vermek olasılığı oldukça yüksektir.

İlk kez Schengen vizesi alacak kişilerin Çek Cumhuriyeti üzerinden Schengen vizesi başvurusunda bulunması durumunda başvuru sahibinin sosyal ve finansal statüsü ciddi önem taşımaktadır. Burada Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun en çok dikkat ettiği konu maddi durum ve Türkiye’de düzenli bir hayatınızın olduğunu ispatlamanızdır. İlk kez Schengen vizesi alacak kişiler eğer Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi alacak ise maddi durumlarının resmi belgeler ile iyi olduğunu ispat etmelidir. Çalışanlar için bordro maaşlarının yüksek olması ve banka hesabındaki birikimler çok önemlidir. İş verenler için maddi gelirin iyi olduğunu gösterir vergi levhası ve banka hesapları, kira gelirleri vb ek gelirlerin ispatına özen gösterilmelidir. Eğer konsolosluk maddi durumunuz ile ilgili bir şüpheye düşerse genellikle sonuç olumsuz olmaktadır.

İlk kez Schengen vizesini Çek Cumhuriyeti üzerinden alacak kişilerin vize başvurularının olumlu sonuç alması durumunda da ilk vizeler genellikle seyahat kadar ve tek girişli olarak verilmektedir. Bu vizeyi doğru kullanmanız halinde daha sonra alacağınız Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi daha uzun süreli olacaktır.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için banka hesabında nakit para olmalı mı ya da banka hesabınızda ne kadar para olmalı?

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvurusu için bankda olası gereken para miktarı seyahat amacınıza ve seyahat sürenize göre değişiklik gösterir. Bu sayfada detaylı bilgiler sizlerle paylaşılmıştır. Schengen vizesi başvurusu yapmak isteyen birçok kişinin aklındaki en büyük soru ve red alınma sebeplerinden en büyük olanı da bu konudur. Size bu konuyu net bir şekilde açıklayacağım.

Banka hesabınızda bulundurulması gereken rakam Çek Cumhuriyeti’ne gidiş amacınıza göre değişmektedir. Aynı zamanda çalışma durumunuza (emekli, iş veren, sigortalı çalışan gibi) göre de değişmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, konsolosluk vadeli hesapları ciddiye almayabilmektedir. Daha net olmak gerekirse seyahat için gerekli birikim olarak kabul etmeyebilmektedir. Seyahat için gerekli olan miktarın vadesiz hesapta bulunmasına özen gösteriniz. Eğer vadeli hesaplarınızda da bakiye bulunuyor ise seyahat için gerekli olan vadesiz banka hesabınıza ek olarak destekleyici evrak niteliğinde vadeli hesabı sunabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Eğer emekliyseniz ve Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan arkadaş ya da ailenizi ziyaret edecekseniz aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nden tarafınıza gelen belediye onaylı davetiye tüm masraflarınızı karşılar nitelikte ise, hesabınızda en az 1000 € değerinde bakiye bulunması gerekmektedir. Eğer davetiyeniz tüm masraflarınızı karşılar nitelikte değil ve sadece konaklamanızı karşılar nitelikte ise, gidiş – dönüş uçak biletleriniz ve günlük en az 100 € dan hesap yaparak bankanızda bulunması gereken rakam hesaplanabilir.

Yine aile ve arkadaş ziyaretinde çalışan ve iş verenler için bu bakiyenin biraz daha üzerinde bakiye bulunması tavsiye edilir. Sigortalı çalışanlar için bordrodaki maaşlarına orantılı olarak, yine uçak bileti ve günlük en az 50 € dan hesap yapılması gerekir. Bunun üstüne de banka hesap bakiyesi sıfırlanmamalı ve en azından ayı rahat bitirecek kadar banka hesabında bakiye geri kalıyor olması gerekir.

İş verenler için de hesaplama aynıdır. Bununla birlikte, iş verenlerin sabit bir geliri olmaması ve Konsolosluğun beklentisinin bir sigortalı çalışana göre çok daha yüksek olması sebebinden ötürü, şirketin işleyişi ile orantılı olarak olabildiğinde bakiye gösterilmesi tavsiye edilir.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize / Turist Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Çek Cumhuriyeti turistik vize / turist vizesi başvurusu için banka hesabında olması gereken bakiye hesaplanırken seyahat edeceğiniz tarihlerdeki ortalama gidiş – dönüş uçak bileti fiyatı + gideceğiniz bölgedeki ortalama otel fiyatları + günlük 150 € dan hesap yaparak banka hesabınızda bulunması gereken bakiyeyi hesaplayabilirsiniz. Bunun sonucunda da rahat rahat ayı geçirebilecek bakiyenin banka hesabınızda bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde maddi yetersizlik sebebi ile vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize ve Fuar Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Çek Cumhuriyeti ticari vize ve fuar vizesi başvuruları için gerek iş veren, gerek ise firma çalışanlarının seyahat giderlerinin şirket tarafından karşılanıyor olması beklenmektedir. Bu sebepten ötürü kişisel banka hesapları çok da büyük bir önem teşkil etmemekle birlikte, olası bir aksilik durumunda birkaç gün Çek Cumhuriyeti’nde yaşamı sürdürebilecek ve geri dönüş biletini alabilecek kadar kişisel hesaplarda bulunması tavsiye edilir. Şirket banka hesabı bakiyesi için ise, bir çalışanını seyahate gönderdiği için seyahat masraflarını rahatlıkla karşılayabilecek ve bu süreçte şirket giderlerini de karşılayabilecek kadar bakiyenin şirket banka hesabında görünmesi beklenmektedir.

Çek Cumhuriyeti Eğitim ve Öğrenci Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Çek Cumhuriyeti’ne eğitime gidecek kişiler de turistik vize başvurularındaki hesap mantığında hesap yaparak gerekli olan bakiye hesabını yapabilirler. Sadece konu eğitim olduğundan ötürü günlük harcama bakiyeleri ortalama 80 € olarak hesaplanabilir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Yaparken Seyahat Süresini Planlama

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvurusu yaparken en büyük hatalardan biri de seyahat süresinin çok uzun tutulmasıdır. Çek Cumhuriyeti’ne turistik maksatlı seyahatlerde bu durum çok sık yaşanmaktadır. Başka amaçlar ile Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen ve genellikle Çek Cumhuriyeti’nden davetiye temin edemeyen kişilerin çok sık yaptığı bir hatadır. Genellikle vize sonuçlanması için gerekli olan 15 iş gününden daha az kala seyahat planı yapılması ya da Çek Cumhuriyeti’nde kalış süresinin çok uzun süre belirlenmesi sebebi ile bu durum ile çok sık karşılaşılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize / Turist Vizesi Başvurusunda için Seyahat Süresi Planlama

Bu durumu size daha net anlatmak gerekirse, sigortalı çalışanların genellikle izin süresi 15 gündür (aynı firmada çok eski çalışanlar hariç), eğer aynı firmanın çok eski olmayan bir çalışanı iseniz ve turistik bir maksat ile konsolosluğa 15 günden uzun bir seyahat planı sunarsanız sonuç muhtemel olumsuz olacaktır. Aynı şekilde iş verenlerin de işini gücünü 15 günden uzun süre bırakıp Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmesi şüphe uyandırır. Eğer iş yeri tatilde ise ve bu durum kanıtlanabilirse, aynı zamanda maddi açıdan yeterlilik de ispat edilirse 15 günden uzun bir turistik seyahat sorun olmaktan çıkabilmektedir. 15 günden uzun süre turistik seyahat etmek isteyen emeklilerin risk durumu maddi yeterlilik ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda 15 günden uzun süre bir turistik seyahat planının amacı da dilekçelerde çok net bir şekilde izah edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu için Seyahat Süresi Planlama

Aile ve arkadaş ziyareti amacı ile (Belediye onaylı davetiye ile vize başvurusu yapılması durumunda) Çek Cumhuriyeti’ne seyahat planı olan sigortalı ya da kamu çalışanlarının 15 günden uzun süre Çek Cumhuriyeti’nde kalması gerekiyor ise, gerekçeyi evraklar ve dilekçe ile beyan etmesi gerekmektedir. Kanıtlar bir evrak sunulamıyor ve hiç bir gerekçe sunmadan uzun bir seyahat süresi belirtilmemesi durumunda sonucun olumsuz olması da muhtemeldir.

Aile ve arkadaş ziyareti amacı ile (Belediye onaylı davetiye ile vize başvurusu yapılması durumunda) Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek emekliler, ilk seyahat planını 90 gün olarak sunabilmektedir. Emekliler için bu durumda hiçbir sakınca yoktur.

Çek Cumhuriyeti Ticari ve Eğitim Maksatlı Vize Başvurusu için Seyahat Süresi Belirleme

Ticari ya da eğitim maksatlı seyahatlerde bu durumlar pek yaşanmamaktadır. Çok nadir olarak, ticari davetiye bahane edilerek uzun süre vize başvurusu talebinde bulunulması durumlarında olumsuz sonuçlar görülmektedir. Eğer gerçekten uzun süre Çek Cumhuriyeti’nde kalınması gereken bir ticari amaç ya da eğitim var ise, Çek Cumhuriyeti’nden gelen davetiye ve gerekli olabilecek ek evraklar sunularak rahatlıkla ilk seyahat planı uzun süreli gösterilebilir.

Çek Cumhuriyeti Vize Talep Dilekçesinin Önemi ve Destekleyici Evrakların Sunulması

Çek Cumhuriyeti seyahatiniz için vize talep dilekçeleri ve durumu izah eden destekleyici evraklar ciddi önem taşımaktadır. Uşak Vize Danışmanlık olarak açık bir şekilde belirtmek isteriz ki, vize alması çok güç olan misafirlerimize bu şekilde çok fazla kez vizelerini aldık. Bu durumu size basit iki örnek ile netleştirmeye çalışacağım.

Çek Cumhuriyeti Vize Talep Dilekçesi ve Destekleyici Ek Evraklar Hakkında Örnekler;

Örneğin; yakınlarınızdan biri hasta ve kendisini görmek istiyorsunuz, ancak kendisi hasta olduğundan dolayı size davetiye gönderemiyor. Böyle bir durumda Çek Cumhuriyeti’ndeki başka bir kişi size davetiye göndermelidir. Durumu izah eden bir dilekçe yazmalıdır. Bunlara ek olarak yakınınızın hastane raporunu ve yakınınıza ait pasaport ya da Çek Cumhuriyeti oturum kartı fotokopisini de size göndermelidir. Siz de dilekçenizde durumu konsolosluğa net bir şekilde belirtmelisiniz. Bu durumda, kişisel durumunuz vize almaya çok müsait olmasa dahi bu durumdan ötürü konsolosluk genellikle mağdur etmez ve vize verir. Bu şekilde sorunsuz bir şekilde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi alabilirsiniz.

Diğer bir örnek ise; Çek Cumhuriyeti’ne ticari maksatlı bir seyahat planı olduğunu var sayalım ve Çek Cumhuriyeti ticari vize başvurusunda bulunacağınızı düşünelim. Çek Cumhuriyeti’ndeki firma ile daha önce gerçekleştirmiş ticari faaliyetler var ise onların faturalarını ya da aranızda sözleşme var ise bunları dosyanıza eklemek ciddi önem taşımaktadır. Bu destekleyici ek evraklar ile birlikte, Çek Cumhuriyeti’nden gelen davetiye metni içerisinde ve Türkiye’deki firmadan alınmış şirket yazısında ticari ilişkinin amacını açıklar metinler sunarak uzun süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde bir dosya ile çok uzun süreli bir Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi sahibi olabilirsiniz.

Buradan da anlaşılabileceği gibi, standart evrakların dışında birçok konuda ek ve destekleyici evraklar sunmak, vize talep dilekçeleri ile durumu izah etmek olumsuz sonuç almanın önüne geçmektedir. Uşak Vize Danışmanlık olarak, yüksek başarı oranına sahip olmamızın en büyük sebepleri de bunu yapmamızdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 1. 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 2. Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 3. Arka fonu beyaz olmalı
 4. 6 aydan eski olmamalı
 5. Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 6. Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 7. Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 8. Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Biyometri İşlemi – Bilgi Kaydı Sistemi (VIS)

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple pasaportunda ‘’VIS’’ ibaresi bulunmayan kişiler, Çek Cumhuriyeti ve diğer Schengen ülkeleri için yapacak oldukları Schengen vize müracaatları için biyometrik bilgilerini ibraz etmekle yükümlü olacaklardır.

Schengen vizesi için vermiş olduğunuz parmak izi, sistemde 5 yıl boyunca tutulur. Schengen ülkelerinin genel kuralı, bu 5 yıl içerisinde tekrar bir vize başvurunuz olduğunda parmak izi vermenize gerek yoktur, yani başvuruya gelmeniz de gerekmiyor. Bununla birlikte, ülkeler bu kural içerisinde değişiklik yapabilmektedir ki, Çek Cumhuriyeti (Çekya) her başvuruda tekrar parmak izini almaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Randevu Alma, Başvuru Takip ve Vize Sonucu Sorgulama

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için randevu alma

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için randevu alma işlemi hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, randevu alma işlemi tamamen ücretsizdir. Bu konuda maalesef ki birçok dolandırıcı firma vardır. Size sadece randevu alarak sizden yüksek miktarda ücretler almaktadırlar. Yasal olarak da bu firmalara bir yaptırım uygulayamazsınız. Çünkü bu hizmet karşılığında istedikleri parayı kendi rızanız ile onlara vermiş oluyorsunuz.

Çek Cumhuriyeti vize başvurularınız için VFS Global  isimli kurum üzerinden randevu alabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusu için randevunuzu online sistem üzerinden alabilirsiniz. Randevu alırken kişisel bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Adım adım bu bilgileri girdikten sonra randevunuzu almış oluyorsunuz. Bizimle çalışmanız halinde randevunuz tarafımızca alınacaktır.

Uşak Vize Danışmanlık olarak, sadece randevu alma konusunda hizmet vermemekteyiz. Çalışma politikamız olarak Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemlerini en başından en sonuna kadar yürütmekteyiz. Yaptığımız işlerden biri de hem size, hem bize uygun zamana randevunuzu almaktır. Yani randevu almak için ek bir ücret talep etmiyoruz.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru ve pasaport takip işlemleri

Çek Cumhuriyeti vize başvuru takip işlemleri eğer bizimle çalıştıysanız tarafımızca yürütülmektedir. Vize başvurunuz sonuçlandığında pasaportunuzu biz teslim alıyoruz ve sizlere iletiyoruz.

Eğer şahsi olarak başvuru gerçekleştirdiyseniz, başvuru esnasında size verilen vize takip fişi ile VFS Global isimli kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak ya da telefon ile arayarak Çek Cumhuriyeti vize başvuru takip işlemlerini yürütebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vize sonucu sorgulama

Çek Cumhuriyeti vize başvuru takip işlemleri eğer bizimle çalıştıysanız tarafımızca yürütülmektedir. Vize başvurunuz sonuçlandığında pasaportunuzu biz teslim alıyoruz ve sizlere iletiyoruz.

Eğer şahsi olarak başvuru gerçekleştirdiyseniz, başvuru esnasında size verilen vize takip fişi ile VFS Global isimli kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak ya da telefon ile arayarak Çek Cumhuriyeti vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Sonuçlanan pasaport size kargo ile gelecektir.

Ancak burada belirtmek isterim ki, burada öğreneceğiniz tek bilgi pasaportunuzun işleminin sonuçlanıp sonuçlanmadığınır. Vize sonucunuzu ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz. O zamana kadar Çek Cumhuriyeti vize sonucunuz hakkında bilgi alamazsınız.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi ile Seyahat Edilebilecek Ülkeler

Çek Cumhuriyeti üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Schengen vizesi alabileceğiniz ülkeler ve Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler aşağıda paylaşılmıştır.

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler;

Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir.

Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vizesi ile ziyaret edebileceğiniz ülkeler;

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur.