Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi, Kimler Alabilir, Nasıl Alınır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hırvatistan vizesi kimler alabilir, nasıl alınır, önemli noktalar ve Hırvatistan vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar hangileridir, Hırvatistan vizesi ücretleri ne kadar, vize başvurumun sonucu kaç günde belli olur? Hırvatistan vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

Hırvatistan vizesi hakkındaki tüm bu sorularınızın cevabını, meslek durumunuza göre hazırlanması gereken evrak listeleri, ücretleri ve tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Hırvatistan vizesi olmadan Türk Vatandaşı olarak Hırvatistan’a seyahat etmek mümkün değildir. Hırvatistan, 2014 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Ancak Schengen üye ülkesi kapsamında bulunmaz. Bu sebeple Hırvatistan vizesi bulunan veya Hırvatistan vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları alacak oldukları Hırvatistan vizeleri ile Schengen üye ülkelerine seyahat edebilmeleri mümkün olmayacaktır. Ancak Pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunan vatandaşlarımız söz konusu geçerli Schengen vizesi ile Hırvatistan’a giriş yapmaları konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini bilmeleri gerekmektedir. AB üyeliğiyle birlikte Hırvat makamları, özellikle giriş vizelerinde kısıtlayıcı bir uygulama söz konusu olabilmektedir. Özellikle Hırvatistan’a hava yoluyla Hırvatistan vizesi olmadan giriş yapmak veya Hırvatistan transit vizesiz olarak geçiş yapmak isteyen kişilerin hava alanında bekletilerek, geldikleri ülkeye geri gönderilme durumları ile karşı karşıya kalabilirler. Son gelen düzenleme ile herhangi bir Schengen ülkesine giriş yasağı olan vatandaşlarımız Hırvatistan’a da giriş yapamayacaktır.

Hırvatistan turistik vizesi kısa süreli bir Hırvatistan vizesi türüdür. Hırvatistan turistik vize en fazla 15 gün olarak verilir ve bu vize tek girişli olacaktır. Uzun süreli Hırvatistan vizesi ise ancak ticari, uzun süreli eğitim, aile birleşimi, çalışma içerikli başvuru olması halinde verilecektir.

Romanya, Kıbrıs, Bulgaristan gibi Schengen ülkelerinde geçerli oturum iznine sahip, geçerli çift ya da çok girişli bir vizeye (C Tipi Vize) sahip, geçerli uzun süreli bir vizeye (D Tipi Vize) sahip ise; Hırvatistan seyahati bitimine kadar geçerli ise herhangi bir vize başvuru yapması gerekmemektedir. Bahsedilen oturumlara/ vizelere sahip kişilerin Hırvatistan seyahatleriden önce Hırvatistan Vizesi başvurusu yapmadan Hırvatistan’a seyahat edebilir.

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Çanakkale, Balıkesir, Antalya, Bursa, Bilecik, Kütahya, Manisa, İzmir, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla ve Burdur’da ikamet edenler İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya’dan vize başvurularını gerçekleştirmelidir. Geriye kalan diğer illerde ikamet edenler başvuru sahipleri Ankara ve Gaziantep’dan vize başvurularını gerçekleştirmelidir.

Hırvatistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Hırvatistan vizesi için genel evrak listesi aşağıdaki gibidir. Çalışma durumunuza ve başvuru yapacağınız Hırvatistan vizesi tipine göre evraklar değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için ilgili Hırvatistan vizesi sayfasına geçiş yaparak tüm detayları öğrenebilirsiniz. Hırvatistan vize başvurunuzda desteğe ihtiyaç duyarsanız iletişim kanallarımızdan herhangi birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaport’ta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
 • Başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir (Başvuru Formu şirketimiz tarafından doldurulacaktır, başvuru öncesi sadece imzalarınızı atacaksınız).
 • Dikkat!  Başvuru formun’da iki ayrı yer’de imzanız gereklidir. Lütfen kullandığınız E-Mail adresini ve cep telefonu numaranızı belirtiniz. Böylelikle konsolosluk tarafından sorular oluşursa, başvurunuz daha hızlı işlenebilecektir. 18 yaşından küçük olanların her iki ebeveynin başvuru formuna imza atması gerekiyor.
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
 • İkamet belgesi.
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde rezervasyon belgesi
 • Özel araçlı seyahatlerde, ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslar arası sürücü belgesi ve seyahat güzergahının detaylı beyanı
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler.
 • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,00 EURO teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası. Uzun süreli vizeler’de ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresi için sigorta gösterilmelidir
 • Yeşil, gri ve kırmızı pasaportlara vize uygulanmamaktadır
 • Pasaportunuzun süresi seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerli olmalıdır. Bulgaristan vizesini pasaporttunuza yapıştırabilmek pasaportunuzda en az 2 sayfanın boş olması
 • 18 yaşından küçük çocuklar yalnız seyahat ettikleri takdirde anne ve babalarından noter den alınmış muvafakatname olması gerekmektedir. Anne veya baba dan birisi ile seyahat ediyorsa seyahate katılmayan velisinden muvafakatname gerekmektedir
 • Varsa eski pasaportlarınız ve vizeleriniz

Hırvatistan Vizesi Alırken Vize Türünüzü Doğru Seçin

Hırvatistan vizesi alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise, seyahat amacınıza göre vize türü seçimidir. Bu noktada da vize danışmanınız sizi doğru yönlendirerek ve uygun vize başvurunuzu sağlamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca Hırvatistan’da ki kalış süreniz ve buna göre de vize türü belirleme ve ona uygun başvuru ve evrak temini de dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Hırvatistan vizesi kısa dönem vize(C Tipi Vize) tipleri; Hırvatistan ticari vize, Hırvatistan turistik vize, Hırvatistan transit vize, Hırvatistan resmi ziyaret vizesi, Hırvatistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Hırvatistan tedavi amaçlı vize, Hırvatistan kültürel faaliyetler vizesi, Hırvatistan sportif faaliyetler vizesi, Hırvatistan eğitim faaliyetleri vizesi gibi 90 güne kadar olan Hırvatistan kısa dönem vizeleri (C Tipi Vize)’dir. 90 günü aşan seyahat planlarınızda D tipi ulusal  vize başvurusu yaparken 90 günden az olan seyahatlerinizde ise,  Hırvatistan vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Schengen Üye Ülkeleri Hangileridir?

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vize’si ile ziyaret edilebileceğiniz ülkeler ise; Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır.

Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur. İnternet sitemiz içerisinden konsoloslukların talep etmiş olduğu gereklilikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Neden Hırvatistan Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Hırvatistan vizesi için aldığınız veya alacağınız danışmanlık hizmeti nasıl ve ne fayda sağlar? Vize başvurunuz öncesinde doğru evrak temini ve takibi için doğru yönlendirme ve dosyanızın vize başvurunuz için doğru hazırlanması için Hırvatistan vizesi başvurularınızda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca vize başvurusu sonrası pasaport takibi ve Hırvatistan vizesi onaylanması halinde vize başvuru merkezinden teslim alıp size ulaşımına kadarki takibini vize danışmanınız sağlayacaktır, ayrıca konsolosluğun istisnai durumlarda isteyeceği ek belgelerin takip edilip size iletilmesi ve gerekli durumlarda sizin adınıza temin edebilir ve konsolosluğa iadesi konusunda vize danışmanları işinizi hafifletmekte ve doğru yönlendirme konusunda destek olmaktadır. Hırvatistan vizesi hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeleri de danışmanınız size en uygun şekilde sağlayacak ve Hırvatistan vizesi alırken danışmanlarınız her daim yanınızda olacaktır.

Neden Uşak Vize ile çalışmalıyım?

Profesyonel ve deneyimli kadromuz ile alacağınız hizmete ve insana önem veriyoruz. Hırvatistan vizesi hakkında aradığınız tüm bilgilere sitemizden ulaşabilir ve profesyonel danışman arkadaşlarımızın danışmanlığında vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti

Almalı mıyım, neden?

 • Doğru evrak temini ve takibi
 • Doğru yönlendirme
 • Başvuru sonrası pasaport takibi
 • İşinizi kolaylaştırmak
 • Zaman kazanmak
 • Olumlu sonuç almak

Schengen Vizesi Hakkında

Tarihi ve kısa bir bilgi

 • Adı: 14 Haziran 1985 – Schengen Anlaşması
 • Amacı: Dış sınırları kontrol etmek
 • Ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirmek
 • İnsanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımını sağlamak
 • 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölge

Hırvatistan Başkonsolosluk ve Büyükelçilik İletişim Bilgileri

Hırvaristan Ankara Büyükelçiliği

Adres: Aziziye Mah. Kırkpınar Sokak 18/5 06690 Çankaya – Ankara

Telefon: (+90 312) 405 8081405 8082405 8919405 8920 

Fax: (+ 90 312) 4393 681

E-Posta: crocons.ankara@mvep.hr

Büyükelçilik Çalışma Saatleri:

Pazartesi – Cuma: 10.00-13.00 (Türkiye ve Hırvatistan Resmi Tatilleri Hariç)

Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği Euro Banka Hesabı

Banka Adı: DENİZBANK
IBAN Numarası: TR27 0013 4000 0073 5627 0000 06
Hesap Numarası: 9100-7356270-353
SWIFT Kodu: DENITRIS
Şube Kodu: 9100 – KOROĞLU ANKARA ŞUBESİ
Banka’nın Adresi: DenizBank Koroğlu Ankara Şubesi Uğur Mumcu Cad. Kemer Sok. No:6/5 Gaziosmanpaşa – Çankaya Ankara/Turkey

 

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Asmali Mescit Mah., Oteller Sok. No:1/2, 34420 Tepebasi/Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (+90 212) 293 5467293 5468

Fax: (+ 90 212) 293 5476

E-Posta: gkrh.istanbul@mvep.hr

Konsolosluk Çalışma Saatleri:

Pazartesi – Cuma: 09.00-12.00 (Türkiye ve Hırvatistan Resmi Tatilleri Hariç)

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu Euro Banka Hesabı

Banka Adı: TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş
IBAN Numarası: TR50 0006 4000 0021 0113 3202 27
Hesap Numarası: 1011 3320227
SWIFT Kodu: ISBKTRIS
Şube Kodu: 1011 BEYOĞLU
Banka’nın Adresi: TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş BEYOĞLU ŞUBESİ 34430 BEYOĞLU – İSTANBUL-TÜRKİYE

 

Hırvatistan Ankara Fahri Konsolosluğu

Adres: Rixos Downtown Antalya Sakıp Sabancı Bulvarı Konyaaltı Sahili 07050 Muratpaşa – ANTALYA

Telefon: (+90 242) 310 5211

Fax: (+ 90 242) 323 4428

E-Posta: fettah.tamince@rixos.com

 

Hırvatistan İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Atatürk Caddesi No: 270/3 Alsancak 35220 – İZMİR/TÜRKİYE

Telefon: (+90 232) 446 2870

Fax: (+ 90 232) 445 7720

E-Posta: candancorbaci@gmail.com