İspanya Vizesi

İspanya Vizesi

İspanya Vizesi

İspanya Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey.

Değerli misafirlerimiz, İspanya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. İnternet sitemiz içerisinde İspanya Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Uşak Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

İspanya vize başvurusu yapmak ve sonunda olumlu sonuç almak size zor, karmaşık ya da yorucu gelebilir. Bununla birlikte, bu süreç profesyonel bir şekilde yönetildiği takdirde İspanya vizesi almak aslında çok kolaydır.

İspanya vizesi başvurularınızı Uşak Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilir ve olumlu sonuç alabilirsiniz.

Bu sayfa içerisinde İspanya Schengen vizesi hakkında aradığınız tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.

İspanya Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını internet sitemizin hangi kısmında bulabileceğinize ilişkin site haritamız aşağıdaki gibidir.

İlk olarak;

İspanya Schengen vizesi başvuru işlemlerini bizim desteğimiz ile gerçekleştirmeniz halinde uygulamanız gereken basit adımlar sizlerle paylaşılmıştır. Akabinde İspanya vize başvurusu konusunda sizlere nasıl destek olduğumuz ve kimler için hizmet verdiğimiz açıklanmıştır.

Gerekli evraklar kısmı içerisinde;

İspanya Schengen vizesi kategorileri, vize kategorisine ve çalışma durumuza göre detaylı bir şekilde belirlenmiş olan İspanya vizesi için gerekli evraklar listesini bulacaksınız.

Merak edilen sorular içerisinde;

İspanya vize ücreti, uzun süreli ve çok girişli İspanya vizesi almanın yolları, İspanya vizesi nasıl alınır, kimler İspanya vizesi alabilir, İspanya vizesi kaç günde çıkar, İspanya vize başvuru formu nasıl doldurulur, İspanya vize talep dilekçesi ve sponsorluk dilekçesi nasıl yazılır, İspanya vize reddi ve redde itiraz işlemleri, İspanya şahsi ve ticari davetiye detayları, İspanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği iletişim bilgileri hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Bu sayfanın altlarına doğru indikçe;

İspanya vizesi hakkında genel bilgi, İspanya Schengen vizesi başvuru işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler, en sık yapılan hatalar, İspanya uzun süreli Schengen vizesi verir mi, İspanya vizesi için bankada ne kadar para olmalı, seyahat süresinin doğru belirlenmesi, İspanya vize talep dilekçesi ve destekleyici ek evrakların önemi, İspanya vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları, parmak izi ve biyometri işlemi (VIS), randevu alma, başvuru ve pasaport takibi, vize başvuru sonucunu sorgulama ve İspanya Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

İspanya Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel evrak listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Gönderdiğiniz evrakları kontrol edip dosyanızı başvuruya hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 5 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz (Almanya, Macaristan, Avusturya ve İsviçre için verilen parmak izleri hariç), siz gelmeden başvurunuzu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportunuzu biz teslim alıyoruz ve sizlere iletiyoruz.

Sizlere Nasıl Destek Oluyoruz?

İspanya vize başvuru işlemleriniz konusunda, sürecin en başından en sonuna kadar sizlere destek oluyoruz ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. İspanya vize başvuru işlemlerinin sizler için sorun olmasının önüne geçiyoruz. Bu süreçte sizlere nasıl destek olduğumuz aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir.

 • Bizimle iletişime geçtiğinizde size bazı sorular sorarak durumunuzu analiz ediyoruz.
 • Durumunuza en uygun ve en güncel evrak listesini hazırlayıp size iletiyoruz.
 • Sizden gelen evraklar üzerinde çalışarak eksik, hatalı ya da vize almanıza engel olacak evrakların düzenlenmesinde sizlere destek oluyoruz.
 • Talebiniz doğrultusunda en uygun güne randevunuzu alıyoruz.
 • Gerekiyorsa otel ve uçak rezervasyonlarını yapıyor, zorunlu seyahat sağlık sigortasını hazırlıyoruz.
 • İspanya vize başvuru formunu, İspanya vize başvurusu için ek formları ve gerekli dilekçeleri hazırlıyoruz.
 • İspanya vize başvuru dosyanızı uzun süreli ve çok girişli İspanya Schengen vizesi alabilecek şekilde hazırlıyoruz.
 • Eğer parmak izi vermeniz gerekiyorsa sizinle birlikte başvuru merkezine eşlik ediyor, başvurunuzu gerçekleştiriyoruz. Parmak izi vermeniz gerekmiyorsa, sizin gelmenize gerek kalmadan vize başvurunuzu sizler adına biz gerçekleştiriyoruz.
 • Pasaport takibinizi biz yapıyoruz ve sonuçlanan pasaportu teslim alarak sizlere iletiyoruz.

Neden Uşak Vize Danışmanlık?

İspanya Vizesi Başvurularında Başarı Oranımız
%96
Olumlu Sonuç

Kimler için Hizmet Veriyoruz?

 • Türkiye’de resmi oturuma sahip olmayan, 25 yaş ve üzerinde çalışmayan (Ev hanımları ve çalışmaya ihtiyacı olmayacak kadar sabit gelirleri olanlar hariç), sabit geliri ve finansal durumu yetersiz olan kişiler için hizmet vermemekteyiz.
 • İspanya Schengen Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler için hizmet vermekteyiz. İspanya Ulusal Vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.
 • Göçmenlik, eğitim kurumu bulma ve işe yerleştirme konularında hizmet vermemekteyiz.
 • Şuan için sadece İzmir’de ofisimiz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, İspanya vize başvurusunu İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet vermekteyiz. İspanya Başkonsolosluklarının bölge ayrımı vardır. İspanya vizesi başvurusunu İzmir’den gerçekleştirebilmeniz için resmi ikamet adresinizin aşağıdaki şehirlerden birinde olması gerekmektedir. Aşağıdaki bu şehirler İspanya İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanındadır.

Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak

İspanya Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi

İspanya vize başvuru işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları hakkında detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olursa bizimle iletişime geçebilir, uzman danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR
MERAK EDİLEN SORULAR

İspanya Schengen vizesi için gerekli evraklar, İspanya’ya gidiş amacınıza (başvuru yapacağınız İspanya vizesi kategorisine) ve çalışma durumunuza göre değişmektedir. İspanya Schengen vizesi kategorileri aşağıdaki gibidir. İspanya’ya gidiş amacınıza uygun vize kategorisine tıklayın ve ilgili sayfaya geçiş yapın. Geçiş yaptığınız sayfa içerisinde çalışma durumunuza ilişkin gerekli evrak listesine ulaşacaksınız.

İspanya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

İspanya’yı ziyaret etmek isteyen isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve  Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Pasaportun en az dönüş tarihi itibari ile 105 gün geçerli olması gerekmektedir.

İspanya vize başvurusunu seyahatinize 6 ay kala gerçekleştirebilirsiniz. Seyahate 6 ay kala vize başvurusunu gerçekleştirmeniz, vizenizin başvuru tarihinde başlayacağı anlamına gelmez. Vize başlangıç tarihiniz, vize başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz seyahat tarihinizde başlar. Yani, erken vize başvurusunda bulunmanız halinde gün kaybınız olmaz. Aksine daha rahat bir vize başvurusu gerçekleştirmiş olursunuz.

İspanya Schengen vizesi başvuruları direk olarak konsolosluklara yapılmaz. Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu BLS International isimli kurum üzerinden vize başvuruları gerçekleştirilir. Burada gerçekleştirilen başvurular konsolosluğa gönderilir ve vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir.

İspanya Schengen vizesi kategorileri yukarıdaki gerekli evraklar içerisinde belirtilmiş olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki vize başvuruları konusunda hizmet vermekteyiz.

İspanya’ya oturum amacıyla yani çalışma, aile birleşimi ve 90 gün üzeri eğitim vizeleri için başvuru gerçekleştirmek isteyenler vize başvurularını İspanya Konsolosluğu ya da İspanya Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. Ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

İspanya Schengen Vizesi Başvuru İşlemleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya Schengen vizesi başvuru işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken durumları burada açıklamaya çalıştık. Aşağıdaki uyarılar ve dikkat edilmesi gereken konular sürekli güncellenmektedir ve İzmir’den gerçekleştirilecek olan İspanya Schengen vizesi başvuruları için geçerlidir. Bu kurallara Konsolosluk tarafından sık sık değişiklik yapılabilmektedir. Bununla birlikte, biz de bu bilgileri sitemizde güncel tutmak için sürekli güncelleme yapmaya gayret göstermekteyiz.

İspanya vize başvuru işlemleri için gerekli olan evraklar arasında çalışanların alması zorunlu olan SGK işe giriş bildirgesi e-devlet üzerinden kare kodlu olarak. Yine sigortalı çalışanlar için Sgk Hizmet dökümü e-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmalıdır. Maaş bordroları son 3 aya ait alınmalı, şirket yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır. Sigortalı çalışan kişilerin İzmir’den gerçekleştireceği İspanya Schengen vizesi başvuru işlemleri için şirket evrakları sunulması zorunludur. Çalışılan şirkete ait vergi levhası, oda faaliyet belgesi (son 1 ay içerisinde alınmış orijinal ya da e-imzalı), sicil gazetesi, imza sirküleri/imza beyannamesi sunulması zorunludur.

Tüm İspanya Schengen vizesi kategorileri için banka hesap dökümlerinin en fazla vize başvurusundan 15 gün önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesap dökümleri son 3 aya ait, imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır. Banka imza sirküleri zorunludur. 3 aydan daha uzun süreli örneğin 6 aylık almanız halinde yeniden 3 aylık almanız istenebilir.

İspanya Schengen vizesi başvurusunda şahsi dilekçe, şirket görev ve izin yazısı, sponsorluk dilekçesi, uçak ve otel rezervasyonları İngilizce ya da İspanyolca olmalıdır. İspanya Schengen vizesi başvuru işlemleri için gerekli evrakları birleştirmek için zımba ve işaretleme için highlighter kullanılmamalıdır. İspanya vize başvurusunda bulunacak 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için muvafakatname detaylarına da dikkat edilmelidir.

İspanya Uzun Süreli Schengen Vizesi Verir Mi?

Aşağıda size açıklayacağımız bilgiler resmi kanıtlara dayanmamakta olup tamamen firma olarak edindiğimiz tecrübeler ve İzmir’deki diğer firmalar ile gerçekleştirdiğimiz istişareler ışığında paylaşılmıştır. Burada paylaşılan bilgiler İzmir’den gerçekleştirilen İspanya Schengen vizesi başvuruları için geçerlidir.

Eskiden en kolay ve en uzun süreli vize veren olarak bilinen İspanya, günümüzde maalesef bu şekilde değildir. İspanya üzerinden alınan Schengen vizesi başvurularından çok uzun süreli Schengen vizesi almak artık çok zordur. İlk seyahatlerde genellikle seyahat kadar vize vermektedir ve bu vizenin tek girişli olma olasılığı yüksektir. Daha önce herhangi bir Schengen vizesi ya da İspanya Schengen vizesi almış kişilere de en fazla 6 aylık ya da 1 senelik vizeler anca vermektedir. Yalnızca, sürekli ticari seyahatler maksadı ile İspanya Schengen vizesi alması gereken kişiler için daha uzun süreli vizeler verilebilmektedir. İspanya turistik vize ya da aile ve arkadaş ziyareti gibi İspanya Schengen vizesi kategorisi için verilen vizeler yukarıda bahsettiğim gibi genellikle kısa sürelidir.

Uzun Süreli İspanya Schengen Vizesi Almanın Şartları

Eğer daha önce Schengen vizeleriniz var ise ve bu vizeleri düzgün kullandıysanız, uzun süreli ve çok girişli İspanya Schengen vizesi almanız mümkündür. Burada düzgün kullanımdan kasıt alınan Schengen vizesi geçerlilik süresinin en az %60’ını vize aldığınız ülkede kullanmaktır. Özellikle son 3 yıl içerisinde İspanya Schengen vizesi almış ve bu vizeyi doğru kullanmış olan başvuru sahiplerinin oldukça uzun süreli bir İspanya Schengen vizesi alması olasıdır. Gerek İspanya ticari vize, gerek turistik vize, gerekse aile ve arkadaş ziyareti vizesi İspanya Schengen vize kategorisindeki tüm vize kategorileri için bu durum geçerlidir. Tabi burada unutulmaması gereken konu sosyal ve finansal durumunuzun geçmişe göre düşüşe geçmemiş olması ciddi önem taşımaktadır.

İlk kez Schengen vizesi alacak olanlar İspanya üzerinden Schengen vize başvurusu yaparsa nasıl olur?

İlk kez Schengen vizesi başvurusunda bulunacaklar için İspanya en çok red veren ülkelerden biridir demek çok yanlış olmaz. Tabi bu ilk kez Schengen vizesi alacak olan herkesin red alacağı anlamına gelmiyor. İspanya Konsolosluğu, ilk kez Schengen vizesi alacak olan başvuru sahiplerinin daha önce bir Schengen vizesi referansı olmadığı için detaylı olarak inceleme yapmaktadır. Bu inceleme esnasında şüpheye düşerse red cevabı vermektedir. Doğru ve kaliteli bir İspanya Schengen vizesi başvurusu yapıldığı takdirde, durumu uygun olan herkes kolaylıkla vize alabilir.

Burada İspanya Konsolosluğunun en çok dikkat ettiği konu maddi durum ve Türkiye’de düzenli bir hayatınızın olduğunu ispatlamanızdır. İlk kez Schengen vizesi alacak kişiler eğer İspanya Schengen vizesi alacak ise maddi durumlarının resmi belgeler ile iyi olduğunu ispat etmelidir. Çalışanlar için bordro maaşlarının yüksek olması ve banka hesabındaki birikimler, iş verenler için maddi gelirin iyi olduğunu gösterir vergi levhası ve banka hesapları, kira gelirleri vb ek gelirlerin ispatı gibi. Eğer konsolosluk maddi durumunuz ile ilgili bir şüpheye düşerse genellikle sonuç olumsuz olmaktadır.

İlk kez Schengen vizesini İspanya üzerinden alacak kişilerin vize başvurularının olumlu sonuç alması durumunda da ilk vizeler genellikle seyahat kadar ve tek girişli olarak verilmektedir. Bu vizeyi doğru kullanmanız halinde daha sonra alacağınız İspanya Schengen vizesi daha uzun süreli olacaktır.

İlk kez İspanya Schengen vizesi başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerini (özellikle de İspanya ticari ve turistik vize başvurularında bulunan kişiler) İspanya konsolosluğu arayabilir ve mülakata çağırabilir. Bu sebepten ötürü İspanya Schengen vizesi başvurunuz sonuçlanana kadar tarafınıza gelen çağrıları kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

İspanya vize başvurusu için banka hesabında nakit para olmalı mı ya da banka hesabınızda ne kadar para olmalı?

İspanya Schengen vizesi başvurusu yapmak isteyen birçok kişinin aklındaki en büyük soru ve red alınma sebeplerinden en büyük olanı da bu konudur. Size bu konuyu net bir şekilde açıklayacağım.

Banka hesabınızda bulundurulması gereken rakam İspanya’ya gidiş amacınıza göre değişmektedir. Aynı zamanda çalışma durumunuza (emekli, iş veren, sigortalı çalışan gibi) göre de değişmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, konsolosluk vadeli hesapları ciddiye almayabilmektedir, daha net olmak gerekirse seyahat için gerekli birikim olarak kabul etmeyebilmektedir. Seyahat için gerekli olan miktarın vadesiz hesapta bulunmasına özen gösteriniz. Eğer vadeli hesaplarınızda da bakiye bulunuyor ise seyahat için gerekli olan vadesiz banka hesabınıza ek olarak destekleyici evrak niteliğinde vadeli hesabı sunabilirsiniz.

İspanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Eğer emekliyseniz ve İspanya’da yaşayan arkadaş ya da ailenizi ziyaret edecekseniz aynı zamanda İspanya’dan tarafınıza gelen belediye onaylı davetiye tüm masraflarınızı karşılar nitelikte ise, hesabınızda en az 1000 € değerinde bakiye bulunması gerekmektedir. Eğer davetiyeniz tüm masraflarınızı karşılar nitelikte değil ve sadece konaklamanızı karşılar nitelikte ise, gidiş – dönüş uçak biletleriniz ve günlük en az 50 € dan hesap yaparak bankanızda bulunması gereken rakam hesaplanabilir.

Yine aile ve arkadaş ziyaretinde çalışan ve iş verenler için bu bakiyenin biraz daha üzerinde bakiye bulunması tavsiye edilir. Sigortalı çalışanlar için bordrodaki maaşlarına orantılı olarak, yine uçak bileti ve günlük en az 50 € dan hesap yapılması gerekir. Bunun üstüne de banka hesap bakiyesi sıfırlanmamalı ve en azından ayı rahat bitirecek kadar banka hesabında bakiye geri kalıyor olması gerekir.

İş verenler için de hesaplama aynıdır. Bununla birlikte, iş verenlerin sabit bir geliri olmaması ve Konsolosluğun beklentisinin bir sigortalı çalışana göre çok daha yüksek olması sebebinden ötürü, şirketin işleyişi ile orantılı olarak olabildiğinde bakiye gösterilmesi tavsiye edilir.

İspanya Turistik Vize / Turist Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

İspanya turistik vize / turist vizesi başvurusu için banka hesabında olması gereken bakiye hesaplanırken seyahat edeceğiniz tarihlerdeki ortalama gidiş – dönüş uçak bileti fiyatı + gideceğiniz bölgedeki ortalama otel fiyatları + günlük 150 € dan hesap yaparak banka hesabınızda bulunması gereken bakiyeyi hesaplayabilirsiniz. Bunun sonucunda da rahat rahat ayı geçirebilecek bakiyenin banka hesabınızda bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde maddi yetersizlik sebebi ile vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

İspanya Ticari Vize ve Fuar Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

İspanya ticari vize ve fuar vizesi başvuruları için gerek iş veren, gerek ise firma çalışanlarının seyahat giderlerinin şirket tarafından karşılanıyor olması beklenmektedir. Bu sebepten ötürü kişisel banka hesapları çok da büyük bir önem teşkil etmemekle birlikte, olası bir aksilik durumunda birkaç gün İspanya’da yaşamı sürdürebilecek ve geri dönüş biletini alabilecek kadar kişisel hesaplarda bulunması tavsiye edilir. Şirket banka hesabı bakiyesi için ise, bir çalışanını seyahate gönderdiği için seyahat masraflarını rahatlıkla karşılayabilecek ve bu süreçte şirket giderlerini de karşılayabilecek kadar bakiyenin şirket banka hesabında görünmesi beklenmektedir.

İspanya Eğitim ve Öğrenci Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

İspanya’ya eğitime gidecek kişiler de turistik vize başvurularındaki hesap mantığında hesap yaparak gerekli olan bakiye hesabını yapabilirler. Sadece konu eğitim olduğundan ötürü günlük harcama bakiyeleri ortalama 80 € olarak hesaplanabilir.

İspanya Vize Başvuru Yaparken Seyahat Süresini Planlama

İspanya vize başvurusu yaparken en büyük hatalardan biri de seyahat süresinin çok uzun tutulmasıdır. İspanya’ya turistik maksatlı seyahatlerde bu durum çok sık yaşanmaktadır. Başka amaçlar ile İspanya’ya seyahat etmek isteyen ve genellikle İspanya’dan davetiye temin edemeyen kişilerin çok sık yaptığı bir hatadır. Genellikle vize sonuçlanması için gerekli olan 15 iş gününden daha az kala seyahat planı yapılması ya da İspanya’da kalış süresinin çok uzun süre belirlenmesi sebebi ile bu durum ile çok sık karşılaşılmaktadır.

İspanya Turistik Vize / Turist Vizesi Başvurusunda için Seyahat Süresi Planlama

Bu durumu size daha net anlatmak gerekirse, sigortalı çalışanların genellikle izin süresi 15 gündür (aynı firmada çok eski çalışanlar hariç), eğer aynı firmanın çok eski olmayan bir çalışanı iseniz ve turistik bir maksat ile konsolosluğa 15 günden uzun bir seyahat planı sunarsanız sonuç muhtemel olumsuz olacaktır. Aynı şekilde iş verenlerin de işini gücünü 15 günden uzun süre bırakıp İspanya’ya seyahat etmesi şüphe uyandırır. Eğer iş yeri tatilde ise ve bu durum kanıtlanabilirse, aynı zamanda maddi açıdan yeterlilik de ispat edilirse 15 günden uzun bir turistik seyahat sorun olmaktan çıkabilmektedir. 15 günden uzun süre turistik seyahat etmek isteyen emeklilerin risk durumu maddi yeterlilik ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda 15 günden uzun süre bir turistik seyahat planının amacı da dilekçelerde çok net bir şekilde izah edilmelidir.

İspanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu için Seyahat Süresi Planlama

Aile ve arkadaş ziyareti amacı ile (Belediye onaylı davetiye ile vize başvurusu yapılması durumunda) İspanya’ya seyahat planı olan sigortalı ya da kamu çalışanlarının 15 günden uzun süre İspanya’da kalması gerekiyor ise, gerekçeyi evraklar ve dilekçe ile beyan etmesi gerekmektedir. Kanıtlar bir evrak sunulamıyor ve hiç bir gerekçe sunmadan uzun bir seyahat süresi belirtilmemesi durumunda sonucun olumsuz olması da muhtemeldir.

Aile ve arkadaş ziyareti amacı ile (Belediye onaylı davetiye ile vize başvurusu yapılması durumunda) İspanya’ya seyahat edecek emekliler, ilk seyahat planını 90 gün olarak sunabilmektedir. Emekliler için bu durumda hiçbir sakınca yoktur.

İspanya Ticari ve Eğitim Maksatlı Vize Başvurusu için Seyahat Süresi Belirleme

Ticari ya da eğitim maksatlı seyahatlerde bu durumlar pek yaşanmamaktadır. Çok nadir olarak, ticari davetiye bahane edilerek uzun süre vize başvurusu talebinde bulunulması durumlarında olumsuz sonuçlar görülmektedir. Eğer gerçekten uzun süre İspanya’da kalınması gereken bir ticari amaç ya da eğitim var ise, İspanya’dan gelen davetiye ve gerekli olabilecek ek evraklar sunularak rahatlıkla ilk seyahat planı uzun süreli gösterilebilir.

İspanya Vize Talep Dilekçesinin Önemi ve Destekleyici Evrakların Sunulması

İspanya seyahatiniz için vize talep dilekçeleri ve durumu izah eden destekleyici evraklar ciddi önem taşımaktadır. İspanya Schengen vizesi için yazılan vize talep dilekçelerinin İngilizce ya da İspanyolca yazılması gereklidir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak açık bir şekilde belirtmek isteriz ki, vize alması çok güç olan misafirlerimize bu şekilde çok fazla kez vizelerini aldık. Bu durumu size basit iki örnek ile netleştirmeye çalışacağım.

İspanya Vize Talep Dilekçesi ve Destekleyici Ek Evraklar Hakkında Örnekler;

Örneğin; yakınlarınızdan biri hasta ve kendisini görmek istiyorsunuz, ancak kendisi hasta olduğundan dolayı size davetiye gönderemiyor. Böyle bir durumda İspanya’daki başka bir kişi size davetiye gönderir, durumu izah eden bir dilekçe yazılabilir. Yakınınızın hastane raporunu ve yakınınıza ait pasaport ya da İspanya oturum kartı fotokopisini de size gönderir. Siz de dilekçenizde durumu konsolosluğa net bir şekilde belirtirsiniz. Kişisel durumunuz vize almaya çok müsait olmasa dahi bu durumdan ötürü konsolosluk genellikle vize verir. Başka bir kişi de yoğunluğundan dolayı size davetiye gönderemiyor ise, hastane duruma ilişkin bir davetiye gönderebilir. Böyle bir durumda konsolosluk genellikle sizi mağdur etmez. Bu şekilde sorunsuz bir şekilde İspanya Schengen vizesi alabilirsiniz.

Diğer bir örnek ise; İspanya’ya ticari maksatlı bir seyahat planı olduğunu var sayalım ve İspanya ticari vize başvurusunda bulunacağınızı düşünelim. İspanya’daki firma ile daha önce gerçekleştirmiş ticari faaliyetler var ise onların faturalarını ya da aranızda sözleşme var ise bunları dosyanıza eklemek ciddi önem taşımaktadır. Bu destekleyici ek evraklar ile birlikte, İspanya’dan gelen davetiye metni içerisinde ve Türkiye’deki firmadan alınmış şirket yazısında ticari ilişkinin amacını açıklar metinler sunarak uzun süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde bir dosya ile çok uzun süreli bir İspanya Schengen vizesi sahibi olabilirsiniz.

Buradan da anlaşılabileceği gibi, standart evrakların dışında birçok konuda ek ve destekleyici evraklar sunmak, vize talep dilekçeleri ile durumu izah etmek olumsuz sonuç almanın önüne geçmektedir. Uşak Vize Danışmanlık olarak, yüksek başarı oranına sahip olmamızın en büyük sebepleri de bunu yapmamızdır.

İspanya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

İspanya vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. İspanya vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. İspanya vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 1. 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 2. Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 3. Arka fonu beyaz olmalı
 4. 6 aydan eski olmamalı
 5. Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 6. Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 7. Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 8. Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

İspanya Vize Başvurusu için Biyometri İşlemi – Bilgi Kaydı Sistemi (VIS)

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir. İspanya Konsolosluğu ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple pasaportunda ‘’VIS’’ ibaresi bulunmayan kişiler, İspanya ve diğer Schengen ülkeleri için yapacak oldukları Schengen vize müracaatları için biyometrik bilgilerini ibraz etmekle yükümlü olacaklardır.

Schengen vizesi için vermiş olduğunuz parmak izi, sistemde 5 yıl boyunca tutulur. Bu 5 yıl içerisinde tekrar bir vize başvurunuz olduğunda parmak izi vermenize gerek yoktur, yani İspanya vize başvurusunda şahsen bulunmanız da gerekmiyor. İspanya Schengen vizesi başvurusunda bulunacak ve son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi için parmak izi veren başvuru sahiplerinin parmak izi vermesine gerek yoktur. Sadece gerekli evrakları bize ileterek, İspanya Schengen vizesi başvuru işlemleri tarafımızca gerçekleştirilebiliyor.

İspanya vize başvurusunda bulunacak kadınların soy ismi; evlilik, boşanma ya da başka bir şekilde ile değiştiyse önceden vermiş olduğu parmak izi geçerliliğini yitirir. Son 5 yıl içerisinde Schengen vize başvurusu için parmak izi verdiyse de İspanya vize başvurusu için tekrar parmak izi vermesi gerekmektedir.

İspanya Vize Başvurusu için Randevu Alma, Başvuru Takip ve Vize Sonucu Sorgulama

İspanya vize başvurusu için randevu alma

İspanya vize başvurusu için randevu alma işlemi hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, randevu alma işlemi tamamen ücretsizdir. Bu konuda maalesef ki birçok dolandırıcı firma vardır. Size sadece randevu alarak sizden yüksek miktarda ücretler almaktadırlar. Yasal olarak da bu firmalara bir yaptırım uygulayamazsınız. Çünkü bu hizmet karşılığında istedikleri parayı kendi rızanız ile onlara vermiş oluyorsunuz.

İspanya vize başvurularınız için BLS Iınternational isimli kurum üzerinden randevu alabilirsiniz. İspanya Schengen vize başvurusu için randevunuzu dilerseniz telefon ile dilerseniz online sistem üzerinden alabilirsiniz. Randevu alırken kişisel bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Adım adım bu bilgileri girdikten sonra randevunuzu almış oluyorsunuz. Bizimle çalışmanız halinde randevunuz tarafımızca alınacaktır.

Uşak Vize Danışmanlık olarak, sadece randevu alma konusunda hizmet vermemekteyiz. Çalışma politikamız olarak İspanya vize başvuru işlemlerini en başından en sonuna kadar yürütmekteyiz. Yaptığımız işlerden biri de hem size, hem bize uygun zamana randevunuzu almaktır. Yani randevu almak için ek bir ücret talep etmiyoruz.

İspanya vize başvuru ve pasaport takip işlemleri

İspanya vize başvuru takip işlemleri eğer bizimle çalıştıysanız tarafımızca yürütülmektedir. Vize başvurunuz sonuçlandığında kargo ile pasaportunuz bize geliyor ve biz de sizlere iletiyoruz.

Eğer şahsi olarak başvuru gerçekleştirdiyseniz, başvuru esnasında size verilen vize takip fişi ile BLS International isimli kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak ya da telefon ile arayarak İspanya vize başvuru takip işlemlerini yürütebilirsiniz.

İspanya vize sonucu sorgulama

İspanya vize başvuru takip işlemleri eğer bizimle çalıştıysanız tarafımızca yürütülmektedir. Vize başvurunuz sonuçlandığında kargo ile pasaportunuz bize geliyor ve biz de sizlere iletiyoruz.

Eğer şahsi olarak başvuru gerçekleştirdiyseniz, başvuru esnasında size verilen vize takip fişi ile BLS International isimli kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak ya da telefon ile arayarak İspanya vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Ancak burada belirtmek isterim ki, burada öğreneceğiniz tek bilgi pasaportunuzun işleminin tamamlanıp tamamlanmadığıdır. Vize sonucunuzu ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz. O zamana kadar İspanya vize başvuru sonucunuz hakkında bilgi alamazsınız.

İspanya Schengen Vizesi ile Seyahat Edilebilecek Ülkeler

İspanya üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Schengen vizesi alabileceğiniz ülkeler ve Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler aşağıda paylaşılmıştır.

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler;

Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir.

Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vizesi ile ziyaret edebileceğiniz ülkeler;

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır.

İspanya Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur.