Norveç Vizesi

Norveç Vizesi

Norveç Vizesi

Norveç Vizesi, Kimler Alabilir, Nasıl Alınır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Norveç vizesi kimler alabilir, nasıl alınır, önemli noktalar ve Norveç vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Norveç vizesi için gerekli evraklar hangileridir, Norveç vizesi ücretleri ne kadar, vize başvurumun sonucu kaç günde belli olur? Norveç vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

Norveç vizesi hakkındaki tüm bu sorularınızın cevabını, meslek durumunuza göre hazırlanması gereken evrak listeleri, ücretleri ve tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Norveç Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Norveç bir Schengen ülkesi olmasına rağmen vize sürecinde diğerleri kadar masum değildir ve işlerini çok titiz yapmaktadırlar. Bu sebepten dolayı Norveç vizesi başvurunuz öncesin de siz de en az onlar kadar titiz davranmanız ve Norveç Konsolosluğu’nun talep etmiş olduğu evrakları tam ve eksiksiz olarak onlara sunmanız gerekir. Norveç vizesi (Schengen vizesi) için seyahat amacınıza göre farklı belgeler istenmektedir. Norveç’e seyahat etmek için seyahat amacınıza uygun olan evraklar ile başvurmanız, doğru prosedürü izlemeniz, vize işlemlerinizin olumlu ve zamanında sonuçlanması adına çok önemlidir.

Norveç vizesi (Schengen vizesi), Norveç’e seyahat edecek olan Türkiye vatandaşları için gerekli bir belgedir. Norveç’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde Norveç Konsolosluğu temsilciliklerine Norveç vizesi (Schengen vizesi) başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Norveç Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport hamili kişilere vize alma zorunluluğu koyarken; diplomatik pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu sahibi kişileri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize işlemlerinden muaf tutmaktadır. Norveç vizesi alım işlemleri ve vize başvurusu için gerekli evraklar Norveç seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Seyahat amacınıza göre Norveç turistik vizesi, Norveç ticari vizesi, Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Norveç transit vizesi, Norveç şoför vizesi gibi tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahatler için Norveç vize (Schengen vize) başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç vize (Schengen vize) randevusu Uşak Vize Danışmanlık Şirketi’nin çalışma alanı içerisindedir. Müşteri temsilcilerimiz dosyanızı hazırladıktan sonra sizin adınıza başvuru merkezinden randevu alır ve size gerekli bilgilendirmeyi yapar. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren diğer Schengen ülkeleriyle birlikte biyometrik bilgi sistemine geçen Norveç vize (Schengen vize) başvurularında biyometrik veri yani parmak izi verilmesini istemektedir. Norveç vize işlemlerinde verdiğiniz bu parmak izi verisi 5 yıl süre ile diğer Schengen vize başvurularınızda da geçerli olacaktır. Ancak Schengen ülkelerinden bazıları kendilerinin aldığı VIS bilgisi dışındaki biyometrik parmak izi verisini tanımadığı için yeniden parmak izi talep edebilmektedir.

Önemli Noktalar:

Norveç Schengen vize başvuruları seyahat tarihinizden en az 15 – 20 gün önce yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte Norveç Büyükelçiliği vize işlemlerinde ek evrak talebinde bulunabilir. Büyükelçilik ve Başkonsolosluğun yoğunluğu ve gerektiği durumlarda ek evrak talepleri göz önünde bulundurularak Norveç vize başvurusunun en az 15-20 gün önceden yapılmasını tavsiye etmekteyiz. Konsoloslukların tatilleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Norveç vizesinin ilgili kurumlardan onay alınarak çıkma süresi genel olarak 5 – 10 iş günüdür.

Norveç vize başvurusunda, Norveç Konsolosluğu tüm belgeleri ve dilekçeleri Norveçce ya da İngilizce olarak istemektedir. Bu diller dışında olan tüm belge ve dilekçeler İngilizce’ye çevrilmelidir.

Norveç Vizesi (Schengen vizesi) Alırken Vize Türünüzü Doğru Seçin

Norveç’e bir ticari seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız, davet eden kurumdan yetkili imzasını ve kaşesini veya kurumun damgasını taşıyan davetiye almanız gerekmektedir. Davetiyenin orijinal olması şart değildir yani fotokopi versiyonu kabul edilebilmektedir ancak davetiyede mutlaka surette katılım yapılacak organizasyona dair yer ve zaman bilgisinin, etkinliğin hangi tarihler arasında gerçekleştirileceğinin bildirilmesi gerekmektedir. Norveç aile ve arkadaş ziyareti için gereken davetiyenin, davet eden kişinin ikamet ettiği belediyeden onaylı olması gerekmektedir. Ayrıca davet eden kişinin kimlik, pasaport ve oturum izni belgelerinin başvuru için hazırlanması gerekmektedir.

Norveç vizesi (Schengen vizesi) için gerekli evraklar hazırlanırken çalışanların, iş yerlerinden iş yerine ait belgeleri ve aynı zamanda çalıştıkları kurumdan izin yazısı almaları gerekmektedir. Çalışanlar ve şirket sahipleri çalıştıkları veya sahibi oldukları kuruma dair vergi levhası, kurumun imza sirküleri, faaliyet belgesi, resmi sicil gazete fotokopileri gibi evrakların sunulması gerekmektedir. Çalışanların son 3 aylık SGK dökümleri ve maaş bordrolarının Norveç vize (Schengen vize) evraklarının arasında olması gerekmektedir. Çalışanlar ve şirket sahipleri, şirket tarafından hazırlanan izin ve görev yazılarının İngilizce olması gerekmektedir. Yeminli çevirmenler tarafından yapılan İngilizce çevirilerde kabul edilmektedir.

Norveç’e eğitim amaçlı giden öğrenciler Norveç vize (Schengen Vize) evraklarını hazırlarken güncel tarihli öğrenci belgesini sunmalıdırlar. Bununla birlikte öğrencilere sponsor olacak kişilerin sponsorluk yazısı ile birlikte mesleki durumlarına uygun evrakları hazırlamaları gerekmektedir.

Uzun dönem (90 gün üzeri) Norveç vizesi (Ulusal/D tipi vize) için gerekli evraklar ve bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Schengen Üye Ülkeleri Hangileridir?

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vize’si ile ziyaret edilebileceğiniz ülkeler ise; Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır.

Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur. İnternet sitemiz içerisinden konsoloslukların talep etmiş olduğu gereklilikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Neden Vize Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Norveç vizesi için aldığınız veya alacağınız danışmanlık hizmeti nasıl ve ne fayda sağlar, vize başvurunuz öncesinde doğru evrak temini ve takibi için doğru yönlendirme ve dosyanızın vize başvurunuz için doğru hazırlanması için Norveç vizesi başvurularınızda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca Norveç vizesi başvuru sonrası pasaport takibi ve Norveç vizesi onaylanması halinde vize başvuru merkezinden teslim alıp size ulaşımına kadarki takibini vize danışmanınız sağlayacaktır, ayrıca konsolosluğun istisnai durumlarda isteyeceği ek belgelerin takip edilip size iletilmesi ve gerekli durumlarda sizin adınıza temin edebilir ve konsolosluğa iadesi konusunda vize danışmanları işinizi hafifletmekte ve doğru yönlendirme konusunda destek olmaktadır. Norveç vizesi hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeleri de danışmanınız size en uygun şekilde sağlayacak ve Norveç vizesi alırken danışmanlarınız her daim yanınızda olacaktır.

Neden Uşak Vize ile çalışmalıyım?

Profesyonel ve deneyimli kadromuz ile alacağınız hizmete ve insana önem veriyoruz. Aradığınız tüm bilgilere sitemizden ulaşabilir ve profesyonel danışman arkadaşlarımızın danışmanlığında vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti

Almalı mıyım, neden?

 • Doğru evrak temini ve takibi
 • Doğru yönlendirme
 • Başvuru sonrası pasaport takibi
 • İşinizi kolaylaştırmak
 • Zaman kazanmak
 • Olumlu sonuç almak

Schengen Vizesi Hakkında

Tarihi ve kısa bir bilgi

 • Adı: 14 Haziran 1985 – Schengen Anlaşması
 • Amacı: Dış sınırları kontrol etmek
 • Ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirmek
 • İnsanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımını sağlamak
 • 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölge

Norveç Büyükelçilik İletişim Bilgileri