Pasaport Hakkında

Pasaport Hakkında

Pasaport Hakkında

Pasaport Hakkında Genel Bilgi

Pasaport, yurt dışına herhangi bir sebepten ötürü yolculuk yapmak isteyen kişilerin almak zorunda olup, uğraştığı ve nasıl alındığını merak ettiği bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan kişiler gerekli evrakları toplayarak ilgili kurumlara başvuru yapmaları halinde sahip olabilirler. Aynı zamanda yıpranmış, parçalanmış, tarihi geçmiş belgeler geçerliliğini kaybetmektedir. Dolayısıyla bu belgenin seyahat öncesinde yenilenmesi gerekmektedir. Var olan belgenizin süresinin uzatılması da mümkün değildir, tekrar yeniden bu belge için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu belgeyi her yenileyişinizde belgenin numarası da değişmektedir. Belgenin kayıp ya da çalınma gibi durumlarında yurt içinde iseniz en yakın başvuru merkezine giderek durumu bildirmelisiniz, yurt dışında iseniz dış temsilciliğe durumu bildirmelisiniz. Aksi takdirde zayi olan bu belge sahtecilik gibi cezai yaptırımı bulunan suç eylemlerinde kullanılabilmektedir.

Randevu nasıl alınır, harç ve defter ücretleri 2020 yılında ne kadar oldu, hangi tür için başvuru yapılmalı ve başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Bu belgeye sahip olmak aslında çok kolay sadece doğru adımlar atılmalıdır. Günümüzde bu belge biometrik hale getirilmiştir. İkinci nesil e-pasaport olarak da adlandırılmaktadır. İçerisinde çip (yonga) bulunan, makinada okutulabilen, yüksek güvenlikli ve dayanıklı olan elektronik pasaporttur. Bu pasaport türüne 02.04.2018’den itibaren üretilmeye ve verilmeye başlanmıştır. İşlemler daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda bu belgenin çıkartılması sürecinde verilen takip numarası ile internet ortamından belgenin durumu takip edilebilmektedir. Diplomatik pasaport (siyah), hususi damgalı pasaport (yeşil), hizmet damgalı pasaport (gri), umuma mahsus pasaport (bordo), geçici (kırmızı) ve yabancılara mahsus olmak üzere altı çeşit vardır. Ancak kişisel isteğe göre değil kişinin durumuna yönelik bu altı çeşitten biri seçilip verilmektedir. İstisnai durumlarda kişinin çift belgeye sahip olabilmesi mümkündür.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru, yaş ayrımı gözetmeksizin şahsen yapılması gerekir. Ancak 18 yaşından küçükler başvuruya anne ve babaları ile gitmeleri gerekmektedir. Anne ve babaları ile gidemeyecek olan 18 yaşından küçük T.C. vatandaşaları ise muvafakatname ile başvuruya gitmeleri gerekmektedir. Öncelikle pasaport harcı; telefon, banka, vergi dairesi, internet yada  PTT şubelerinden yatırılıp, https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa sitesi üzerinden yada ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden randevunuzu almanız gerekiyor. Daha sonra, randevu aldığınız Nüfus Müdürlüğü’ne randevu saatinizde gerekli evraklar ile gidip başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru sonunda verilen numara ile belgenin takibi internetten yapılabilmektedir.

Pasaport Başvurusu için Gerekli Evraklar

  1. 6 aydan eski olmaya 2 adet biyometrik fotoğraf
  2. TC Kimlik Kartı
  3. Varsa eski pasaportunuz
  4. Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep eden öğrenciler için)
  5. Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

2020 Pasaport Ücretleri

Pasaport süreleri en az 6 ay en fazla 10 yıl oluyor ve talep ettiğiniz süreye göre pasaport harçları ise değişiklik gösteriyor. Harç ödemelerinizi http://ivd.gib.gov.tr sitesi üzerinden Harç ve değerli kağıt ödeme butonuna tıklayıp açılan ekrandan Pasaport harcı ödeme‘ye tıklayarak, Ptt şubeleri yada bankalardan yapabilirsiniz.  25 yaşını aşmamış öğrenciler, sadece defter bedeli ödeyerek harçsız 6 ay veya 1 yıllık alabilirler. Ancak öğrenciler bu başvuruda öğrenciliklerini kanıtlamalı, aynı zamanda eğitim amacı ile seyahat edeceklerini kanıtlamalıdırlar.

Fiyatlar 2020 yılına aittir ve günceldir.

Süre Harç Defter Toplam
1 Yıl 304,40 TL 160,00 TL 464,40 TL
2 Yıl 497,00 TL 160,00 TL 657,00 TL
3 Yıl 705,90 TL 160,00 TL 865,90 TL
4+ Yıl 994,80 TL 160,00 TL 1154,80 TL