Polonya Vizesi

Polonya Vizesi

Polonya Vizesi

Polonya Vizesi, Kimler Alabilir, Nasıl Alınır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Polonya vizesi kimler alabilir, nasıl alınır, önemli noktalar ve Polonya vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Polonya vizesi için gerekli evraklar hangileridir, Polonya vizesi ücretleri ne kadar, vize başvurumun sonucu kaç günde belli olur? Polonya vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

Polonya vizesi hakkındaki tüm bu sorularınızın cevabını, meslek durumunuza göre hazırlanması gereken evrak listeleri, ücretleri ve tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Polonya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Çalışan, öğrenci, memur, çalışmayan, ev hanımları, işveren, emekli kısaca Schengen Polonya vizesini herkes alabilir. Önemli noktalar Konsolosluğun vize başvurunuzu incelemek ve değerlendirmek üzere talep etmiş olduğu evrak listesini doğru ve tam temin etmemiz bu vize sürecini hızlandırmakla beraber sağlıklı hale getirir. Polonya vizesi (Schengen vizesi) başvurusu yaparken meslek grubunuza uygun evrak listesini ister firmamızın size özel vize işlemleriniz ile ilgilenecek vize danışmanı arkadaşlarımız aracılığı ile temin edebilir yada konsolosluğun resmi web sayfasından bakabilirsiniz.

Polonya’ya seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesi Polonya vizesi (Schengen vizesi) almaları gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin Polonya vizesi (Schengen vizesi) almaları zorunlu olurken resmi pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmama koşuluyla Polonya vize işlemlerinden muaftır.

Polonya vizesi (Schengen vizesi) başvuru sahibinin seyahat amacına uygun vize kategorisine göre evrakları tam ve eksiksiz, Polonya vize başvuru formunu tamamen doğru ve tüm evrakları birbiriyle uyumlu ve gerçeği yansıta şekilde bir şekilde bir araya getirerek Polonya vize (Schengen vize) başvuru işlemini gerçekleştirmesi gereklidir. Polonya vize uyum koşullarının tamamlanmasının ardından kısa süreli seyahatler için (maksimum 90 gün konaklama yapma hakkı) Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine ve yine yetkili seyahat ve turizm acentelerine Polonya vize müracaatlarını gerçekleştirmelidirler.

Polonya Konsolosluğu, direk olarak yapılan kısa süreli Schengen vize başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli Polonya vizesi (Schengen vizesi) başvuruları Polonya Konsolosluğu tarafından yetkili kılınmış kurumlara ve seyahat acentelerine gerçekleştirilmelidir. Polonya vizesi başvuruları, işlem sonuçlanma süresi ve verilen vize süresi hakkında karar ise tamamen Polonya Konsolosluğu kararı olacaktır.

Polonya uzun süreli – ulusal vize yada D tipi Schengen vize başvurularında bulunacak olanlar, vize başvurularını Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize başvuru merkezlerine yapabilmektedirler.

Vize tipine göre;

T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni sahibi yabancılar Polonya turistik vize için müracaatlarını Polonya vize başvuru merkezlerine gerçekleştirebilirler.

Polonya’ya iş görüşmesi, fuar, toplantı ve müşteri ziyaretinde bulunmak için seyahat edecek olmaları halinde ise Polonya ticari vize için başvuruda bulunmaları gerekir. Polonya ticari vize başvuruları, Polonya vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir.

Polonya’ya, bu ülkede bulunan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek için seyahat edecek kişiler Polonya aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunmaları gerekecektir. Polonya aile ziyareti vizesi için başvurular, Polonya vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir.

Polonya üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş yapılarak seyahat edilecek olması halinde ise Polonya transit vize başvurularında bulunulması gerekecektir. Polonya transit vizesi için başvurular, Polonya vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilecektir.

Polonya üzeri gemi ile seyahat edilecek olunması halinde kişilerin, Polonya gemici vizesi için başvuru gerçekleştirilmesi gerecektir.

Yine Polonya’ya şoför olarak ticari bir seyahat gerçekleştirecek kişilerin, Polonya şoför vizesi için başvuruda bulunmaları gerekecektir. Polonya şoför vizesi için müracaatlar, Polonya vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir.

Eşi AB Vatandaşı veya Polonya vatandaşı olan kişiler, Polonya Schengen vize başvuruları için Polonya vize başvuru merkezleri hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Polonya’ya eğitim amaçlı seyahat edecek kimseler, Polonya eğitim vizesi için Polonya vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Polonya Erasmus vizesi başvuruları için Polonya vize başvuru merkezleri ve Polonya Konsoloslukları ile bu konu hakkında bilgi alışverişinde bulunulması önemle tavsiye edilmektedir.

Önemli Noktalar:

Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaporta sahip vatandaşlarımız Polonya vizesi (Schengen vizesi) başvurusunda bulunmalıdır.

Hususi, diplomatik veya hizmet pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için Polonya vizesi (Schengen vizesi) işlemlerinden muaf tutulur.

Polonya’ya uzun süreli ( Polonya aile birleşimi vizesi, Polonya oturum vizesi, Polonya çalışma vizesi, Polonya uzun süreli eğitim vizesi vb.) amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları başvuruları için direkt olarak yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi ile iletişime geçebilir.

Polonya Vizesi (Schengen vizesi) Alırken Vize Türünüzü Doğru Seçin

Polonya vizesi (Schengen vizesi) alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise, seyahat amacınıza göre vize türü seçimidir. Bu noktada da vize danışmanınız sizi doğru yönlendirerek ve uygun vize başvurunuzu sağlamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca Polonya’da ki kalış süreniz ve buna göre de vize türü belirleme ve ona uygun başvuru ve evrak temini de dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur.

Polonya vize (Schengen vize) evrakları duruma göre değişiklik gösterebilir yada zaman içinde güncellenebilir. Sizin durumunuza göre başvurmanız gereken vize tipi ve gerekli olan en güncel evrak listesi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Schengen Üye Ülkeleri Hangileridir?

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vize’si ile ziyaret edilebileceğiniz ülkeler ise; Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır.

Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur. İnternet sitemiz içerisinden konsoloslukların talep etmiş olduğu gereklilikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Polonya Gezi Rehberi

Zakopane Dağı, Sadece Polonya’da değil, tüm Dünya‘da adından söz ettiren çok şirin bir köydür. Özellikle de dağ evlerine bakmaya doyamayacaksınız. Genellikle kış turizmi için tercih edilse de, yazın ayrı bir güzelliği olduğu söylenir.

Avrupa’yı yaklaşık 8 yüz yıl kadar varlık göstermiş, aynı zamanda da gücüyle kasıp kavurmuş olan Töton Şovalyelerinden yadigar, gotik mimari yapısıyla da kendisine hayran kalacağınız bu şehri görmeden Polonya‘dan ayrılmayın! Tabi ki yazın bile buz gibi olan Baltık Denizine de girmeyi ihmal etmeyin.

Namı diğer WAWA, Polonya‘ya yolu düşenlerin es geçemediği bir şehirdir Varşova. O kadar büyük ve geze geze bitiremeyeceğiniz güzellikte tarih barındırır ki, tekrar gitmek istersiniz. Çok kalabalık olması nedeniyle ve nedense bir Ankara havası içermesinden dolayı maalesef çok yaşanılası bir şehir olarak görülmese de, yine de güzel şehirdir. Varşova’nın ünlü deniz kızı heykeline de bir göz atmayı unutmayın.

Mazury, esasında içerisinde 2.000’den fazla göl barındıran bir doğal park desek yanlış olmaz sanırım.

2. Dünya savaşının en acımasız günlerini yaşamış bir ülkedir Polonya. Auschwitz, Hitler’in Avrupa’nın tam merkezinde yer alma, kolay gizlenebilme ve genişleyebilme özelliklerinden yola çıkarak yerini bizzat belirlediği bir alan. Kasabanın asıl ismi Oświęcim; ancak 1939’daki Alman işgalinden sonra ismi Almanlaştırılarak Auschwitz adını alır. Toplama kampına dönüştürüleceği için hemen etrafındaki halk boşaltılır, uzak bölgelere sürülür. Evler yıkılır, bir kısmı da subayların karargah ve evleri olarak korunur. Gaz odaları gelenleri öldürmeye yetmeyince onlar da aynı iş için kullanılacaktır.

Wieliczka Tuz Madenleri, Polonya’nın Krakow şehrine yakınlarında bulunan Dünya’nın en eski  tuz madenidir. Maden içinde normalde 300 km’lik tünellerin bulunmasına rağmen, sadece 3,5 km’lik bölümünü gezebileceğiniz, içerisinde tuz‘dan yapılmış şamdan ve heykellerin bolca bulunduğu gezilesi mekanlardan birisidir. Maden, 1996 yılında düşük tuz fiyatları ve madendeki bir çökme nedeni ile kapatılana kadar tarih öncesi çağlardan beri kullanılmış ve hatta bazı Lehistan Krallarının da evlilik törenleri bu madende gerçekleştirilmiş.

Neden Vize Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Polonya vizesi için aldığınız veya alacağınız danışmanlık hizmeti nasıl ve ne fayda sağlar, vize başvurunuz öncesinde doğru evrak temini ve takibi için doğru yönlendirme ve dosyanızın vize başvurunuz için doğru hazırlanması için Polonya vizesi başvurularınızda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca Polonya vizesi başvuru sonrası pasaport takibi ve Polonya vizesi onaylanması halinde vize başvuru merkezinden teslim alıp size ulaşımına kadarki takibini vize danışmanınız sağlayacaktır, ayrıca konsolosluğun istisnai durumlarda isteyeceği ek belgelerin takip edilip size iletilmesi ve gerekli durumlarda sizin adınıza temin edebilir ve konsolosluğa iadesi konusunda vize danışmanları işinizi hafifletmekte ve doğru yönlendirme konusunda destek olmaktadır. Polonya vizesi hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeleri de danışmanınız size en uygun şekilde sağlayacak ve Polonya vizesi alırken danışmanlarınız her daim yanınızda olacaktır.

Neden Uşak Vize ile çalışmalıyım?

Profesyonel ve deneyimli kadromuz ile alacağınız hizmete ve insana önem veriyoruz. Aradığınız tüm bilgilere sitemizden ulaşabilir ve profesyonel danışman arkadaşlarımızın danışmanlığında vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti

Almalı mıyım, neden?

 • Doğru evrak temini ve takibi
 • Doğru yönlendirme
 • Başvuru sonrası pasaport takibi
 • İşinizi kolaylaştırmak
 • Zaman kazanmak
 • Olumlu sonuç almak

Schengen Vizesi Hakkında

Tarihi ve kısa bir bilgi

 • Adı: 14 Haziran 1985 – Schengen Anlaşması
 • Amacı: Dış sınırları kontrol etmek
 • Ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirmek
 • İnsanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımını sağlamak
 • 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölge

Polonya Başkonsolosluk ve Büyükelçilik İletişim Bilgileri