Romanya Vizesi

Romanya Vizesi

Romanya Vizesi

Romanya Vizesi, Kimler Alabilir, Nasıl Alınır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Romanya vizesi kimler alabilir, nasıl alınır, önemli noktalar ve Romanya vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Romanya vizesi için gerekli evraklar hangileridir, Romanya vizesi ücretleri ne kadar, vize başvurumun sonucu kaç günde belli olur? Romanya vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

Romanya vizesi hakkındaki tüm bu sorularınızın cevabını, meslek durumunuza göre hazırlanması gereken evrak listeleri, ücretleri ve tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Romanya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Romanya vizesi kimler alır, nasıl alınır, önemli noktalar ve vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nedir. Romanya vizesi kimler alabilir, vize türü belirleme ve Schengen vizesi geçerli ülkeler hangileridir. Çalışan, öğrenci, memur, çalışmayan, ev hanımları, işveren, emekli kısaca Romanya vizesini herkes alabilir. Önemli noktalar Konsolosluğun vize başvurunuzu incelemek ve değerlendirmek üzere talep etmiş olduğu evrak listesini doğru ve tam temin etmemiz bu vize sürecini hızlandırmakla beraber sağlıklı hale getirir. Romanya vizesi başvurusu yaparken meslek grubunuza uygun evrak listesini ister firmamızın size  özel vize işlemleriniz ile ilgilenecek vize danışmanı arkadaşlarımız aracılığı ile temin edebilir ya da konsolosluğun resmi web sayfasından bakabilirsiniz.

Romanya’ya seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesi Romanya vizesi almaları gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin Romanya vizesi almaları zorunlu olurken resmi pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmama koşuluyla Romanya vize işlemlerinden muaftır.

Romanya vizesi başvuru sahibinin seyahat amacına uygun vize kategorisine göre evrakları tam ve eksiksiz, Romanya vize başvuru formunu tamamen doğru ve tüm evrakları birbiriyle uyumlu ve gerçeği yansıta şekilde bir şekilde bir araya getirerek Romanya vize başvuru işlemini gerçekleştirmesi gereklidir. Romanya vize uyum koşullarının tamamlanmasının ardından kısa süreli seyahatler için (maksimum 90 gün konaklama yapma hakkı) Romanya Konsolosluğu’na Romanya vize müracaatlarını gerçekleştirmelidirler. Romanya vizesi başvuruları, işlem sonuçlanma süresi ve verilen vize süresi hakkında karar ise tamamen Romanya Konsolosluğu kararı olacaktır.

Romanya uzun süreli – ulusal vize ya da D Tipi vize başvurularında bulunacak olanlar, vize başvurularını Romanya Konsolosluğuna ya da Romanya Büyükelçiliği’ne yapmalıdırlar.

Önemli Noktalar:

Romanya yakın zamanda Avrupa birliğine kabul edilen ülkelerden olmasına rağmen Schengen vizesi verme hakkına sahip değildir. Schengen vizesi ile Romanya’ya giriş yapabilirken Romanya vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapılamamaktadır. Fakat unutmamalıdır ki Schengen vizeniz olmasına rağmen Romanya vizesi olmadan Romanya’ya giriş yapamayabilirsiniz. Romanya vizesi için tavsiye edilen en erken başvuru yapma tarihi 90 gün, en geç ise 45 gün önce olarak belirlenmiştir. Romanya vize başvuru randevularınızın onayı, Romanya Konsolosluğu’ndaki yoğunluk, Romanya konsolosluğunun sizde talep edebileceği ek evraklar ve Romanya vize başvurularınızın değerlendirme süresi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak vize başvurunuzu 90 gün önceden gerçekleştirmeye özen gösteriniz. Alınacak olan Romanya vizesi Schengen vizesi değildir. Geçerli Romanya vizeleri ile istisnai durumlar dışında Schengen alanlarına giriş yapılamamaktadır.

Romanya’ya seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye seyahat edebilmesi ya da Romanya topraklarını transit geçebilmesi için Romanya vizesi almalarına ihtiyaç vardır.

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90 gün ile sınırlı olan Romanya seyahatleri için ve ülkeyi transit geçmek için Romanya vize işlemlerine başvuru yapmak zorunda değildir.

Herhangi bir Avrupa Birliği (AB) ülkesi ya da Schengen ülkesi tarafından tanzim edilen ikamet tezkeresi sahibi olan ya da İsviçre ile Liechtenstein ikamet tezkerelerine sahip Türkiye vatandaşları vizesiz olarak 5 (beş) günü geçmemek ve ilgili ikamet tezkeresinin geçerlilik süresini aşmamak şartı ile Romanya’yı transit geçebilirler.

Romanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları Romanya vizesi başvurularını Romanya Konsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir.

Romanya vizesi başvuruları konsolosluklara gitmeden E-VİZE portalı üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Bu portal vasıtası ile Romanya’ya yapılacak seyahatlere ilişkin temin edilebilecek vize türleri ile ilgili gerekli bilgiye ulaşmak ve Romanya Konsolosluğu’ndan Romanya vizesi başvuru işlemleri için randevu almak mümkün olmaktadır.

Romanya Vizesi İçin Temel Evraklar

Romanya Vize Başvuru formu: Romanya Konsolosluğu’na vize başvurusu için sunulacak vize başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.

Pasaport: Vize başvurusunda kullanılacak seyahat belgesinde vizenin işlenebilmesi için en az iki boş sayfa bulunmalıdır.

Seyahat Belgeleri: Romanya Konsolosluğu’na ülkeye yapılacak seyahatin amacını, kalış süresini, kalış süresince geçinebilecek ekonomik kaynağa sahip olduğunu ve kişinin Romanya seyahatinin bitiminde ülkesine geri döneceğini gösterir belgeler ibraz edilmelidir.

Vize başvurusu için Romanya Konsoloslu’na sunulan evrakların yeni tarihli olmasına dikkat edilmelidir.

Romanya vize başvurusu hakkında önemli notlar

 • Romanya vize başvurusunda bulunan kişilerin yapacakları seyahatin amacı ve süresi doğrultusunda farklı evraklar ibraz edilmesi istenebilir.
 • Romanya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak kişiler konsolosluk tarafından talep edilen evrakların yanında konsolosluk tarafından hazırlanan vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup ibraz etmelidir.
 • Romanya vize başvurusunda bulunan kişiler vize başvurusu için ibraz ettikleri evrakların yeni tarihli olmasına dikkat etmelidir.

Romanya Vizesi Alırken Vize Türünüzü Doğru Seçin

Romanya tarafından sunulan Romanya vizesi çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Romanya havaalanı transit vizesi (A Tipi Vize): Romanya Havaalanı’nın uluslararası alanında seyahat edilecek esas ülkenin uçağına bininceye kadar geçen süreyi kapsayan vize çeşididir.

Romanya transit vizesi (B Tipi vize): Romanya’da en fazla 5 gün konaklamak şartıyla ülkeyi transit geçmek amacıyla sunulan Romanya vizesi çeşididir.

Romanya kısa süreli oturum vizesi (C Tipi Vize): Romanya’ya seyahat eden kişilerin 6 ay içerisinde ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren kesintisiz olarak ya da birkaç sefer giriş yaparak toplam 90 günü aşmayacak şekilde konaklama hakkı tanıyan Romanya vizesi çeşididir.

Romanya uzun süreli oturum vizesi (D Tipi Vize): Romanya Devleti’ne ekonomik, mesleki, ticari (yatırım) faaliyetler, çalışma, eğitim, aile tamamlaması, tayin, dini faaliyetler, bilimsel araştırma faaliyetleri gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilere 90 gün konaklama hakkı sağlayan vize tipidir.

Romanya uzun süreli oturum vizesi için başvurular İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Romanya Göçmen Bürosu tarafından kabul edilmektedir. Romanya uzun süreli oturum vizesi çerçevesinde sunulan ikamet hakkının uzatılması mümkün olabilmektedir.

Geçici oturum hakkın uzatılması için başvurular şahsen olarak başvuru sahibi tarafından yapılır ve bu başvurular, onaylanan oturumun süresinin sonra eren en az 30 öncesinden ikamet adresi bölgesindeki Romanya Göçmen Bürosu’nun tesis edilen ofislerine yapılır. Bu sürenin geçirilmesi durumunda vizenin iptali ve Romanya topraklarından çıkma zorunluluğu anlamına gelmektedir.

Romanya Gezi Rehberi

Balkan Yarımadası üzerinde yer alan Romanya, nereden baksanız zıtlıklar ülkesidir. Romanya, eski Sovyet bloğu ülkesi, Romalıların adını verdiği ülke, Macarlar ve Osmanlılara ait bir ülkedir. Eski kasabalar, kayak yapma imkanı sunan dağlar ve gelişen bir modern sanat topluluğu ile dolu bir ülkedir. Romanya, belki de dünyanın en meşhur vatandaşına sahip, Transilvanya’da yaşayan Drakula’yı herkes tanıyordur.

Sighişoara, 12 yüzyılda sınırı savunmak için Macar Kral tarafından Transilvanya Saksonlar ile Alman esnaflar kente davet edilmiş. Gelişmiş bir ticaret şehri inşa edilen yerde, bugün pazar yerleri ve kale görülebiliyor.

Sibiu, Erdel bölgesinde yer alan Sibiu, bir zamanlar Macaristan’ın bir parçası imiş. Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan şehir, Drakula ve diğer vampirlerle bağlantısı olan bu bölge, her yıl fantastik karakterler görmeye gelen ziyaretçileri ağırlar. 15. yüzyıldan kalma büyük meydana sahip olan kent, Brukenthal Sarayı ve dünyanın en eski müzelerine sahiptir.

Braşov, Romanya’nın merkezinde kalan Braşov, modern yaşamın dinamikleriyle eski dünya yaşamının renklerini bir araya getiren bir şehirdir. Karpat Dağları ile çevrili şehir, kayak ve buz pateni tesislerine sahiptir. 17. yüzyıldan çıkan yangında duvarları kararan gotik tarzdaki Siyah Kilise, Braşov’un görülmesi gereken yerlerindendir.

Boyalı Manastırlar, Romanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Bukavina, Ukrayna ile Romanya arasında paylaşılmış bir şehir. Boyalı Manastırlar ise görenleri hayran bırakacak derecede güzel ve sıra dışıdır. 15. ve 16. yüzyıllarda dış duvarları freskler ve Hıristiyanlık inancı figürleri ile süslenen duvarları cennet, cehennem, melekler ve iblisler gibi bir çok sahneyi canlandırıyor. Günümüze kadar en iyi korunanları arasında Moldovita, Patrauti, Probota, Suceava, Sucevita ve Voronet manastırları yer alıyor.

Bükreş, Romanya’nın başkenti, zıtlıkları bir arada görebileceğiniz bir şehir. Eski ile yeninin içi içe geçtiği Bükreş, komünist tarzı binalar, asırlık yüksek mimariler ve modern yapıları görebileceğiniz bir yer. 1100 odalı, 86 metre yükseklikteki 12 katlı Parlamento Binası, meşhur dar sokakları ve Orta çağ kiliseleri başkentin başlıca görülmesi gereken yerlerden.

Neden Vize Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Romanya vizesi için aldığınız veya alacağınız danışmanlık hizmeti nasıl ve ne fayda sağlar, vize başvurunuz öncesinde doğru evrak temini ve takibi için doğru yönlendirme ve dosyanızın vize başvurunuz için doğru hazırlanması için vize başvurularınızda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca vize başvurusu sonrası pasaport takibi ve Romanya vizesi onaylanması halinde vize başvuru merkezinden teslim alıp size ulaşımına kadarki takibini vize danışmanınız sağlayacaktır, ayrıca konsolosluğun istisnai durumlarda isteyeceği ek belgelerin takip edilip size iletilmesi ve gerekli durumlarda sizin adınıza temin edebilir ve konsolosluğa iadesi konusunda vize danışmanları işinizi hafifletmekte ve doğru yönlendirme konusunda destek olmaktadır. Romanya vizesi hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeleri de danışmanınız size en uygun şekilde sağlayacak ve vizenizi alırken danışmanlarınız her daim yanınızda olacaktır.

Neden Uşak Vize ile çalışmalıyım?

Profesyonel ve deneyimli kadromuz ile alacağınız hizmete ve insana önem veriyoruz. Aradığınız tüm bilgilere sitemizden ulaşabilir ve profesyonel danışman arkadaşlarımızın danışmanlığında vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti

Almalı mıyım, neden?

 • Doğru evrak temini ve takibi
 • Doğru yönlendirme
 • Başvuru sonrası pasaport takibi
 • İşinizi kolaylaştırmak
 • Zaman kazanmak
 • Olumlu sonuç almak

Schengen Vizesi Hakkında

Tarihi ve kısa bir bilgi

 • Adı: 14 Haziran 1985 – Schengen Anlaşması
 • Amacı: Dış sınırları kontrol etmek
 • Ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirmek
 • İnsanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımını sağlamak
 • 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölge

Romanya Başkonsolosluk ve Büyükelçilik İletişim Bilgileri

Romanya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Bükreş Sk. No:4 Çankaya Mahallesi 06690 Çankaya/Ankara

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09:00 – 17:00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir