Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi, Kimler Alabilir, Nasıl Alınır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Slovenya vizesi kimler alabilir, nasıl alınır, önemli noktalar ve Slovenya vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Slovenya vizesi için gerekli evraklar hangileridir, Slovenya vizesi ücretleri ne kadar, vize başvurumun sonucu kaç günde belli olur? Slovenya vizesi için Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

Slovenya vizesi hakkındaki tüm bu sorularınızın cevabını, meslek durumunuza göre hazırlanması gereken evrak listeleri, ücretleri ve tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Slovenya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Çalışan, öğrenci, memur, çalışmayan, ev hanımları, işveren, emekli kısaca Slovenya Schengen vizesini herkes alabilir. Önemli noktalar Konsolosluğun vize başvurunuzu incelemek ve değerlendirmek üzere talep etmiş olduğu evrak listesini doğru ve tam temin etmemiz bu vize sürecini hızlandırmakla beraber sağlıklı hale getirir. Slovenya vizesi (Schengen vizesi) başvurusu yaparken meslek grubunuza uygun evrak listesini ister firmamızın size özel vize işlemleriniz ile ilgilenecek vize danışmanı arkadaşlarımız aracılığı ile temin edebilir yada konsolosluğun resmi web sayfasından bakabilirsiniz.

Slovenya’ya seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesi Slovenya vizesi (Schengen vizesi) almaları gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin Slovenya vizesi (Schengen vizesi) almaları zorunlu olurken resmi pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmama koşuluyla Slovenya vize işlemlerinden muaftır.

Slovenya vizesi (Schengen vizesi) başvuru sahibinin seyahat amacına uygun vize kategorisine göre evrakları tam ve eksiksiz, Slovenya vize başvuru formunu tamamen doğru ve tüm evrakları birbiriyle uyumlu ve gerçeği yansıta şekilde bir şekilde bir araya getirerek Slovenya vize (Schengen vize) başvuru işlemini gerçekleştirmesi gereklidir. Slovenya vize uyum koşullarının tamamlanmasının ardından kısa süreli seyahatler için (maksimum 90 gün konaklama yapma hakkı) Slovenya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine ve yine yetkili seyahat ve turizm acentelerine Slovenya vize müracaatlarını gerçekleştirmelidirler.

Slovenya Konsolosluğu, Konsolosluğa direk olarak yapılan kısa süreli Schengen vize başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli Slovenya vizesi (Schengen vizesi) başvuruları Slovenya Konsolosluğu tarafından yetkili kılınmış kurumlara ve seyahat acentelerine gerçekleştirilmelidir. Slovenya vizesi başvuruları, işlem sonuçlanma süresi ve verilen vize süresi hakkında karar ise tamamen Slovenya Konsolosluğu kararı olacaktır.

Slovenya uzun süreli – ulusal vize ya da D tipi Schengen vize başvurularında bulunacak olanlar, vize başvurularını Slovenya Konsolosluğu’na ya da Slovenya Büyükelçiliği’ne yapmalıdırlar. Vize başvuru merkezleri Slovenya ulusal vize başvurularını kabul etmemektedir.

Önemli Noktalar:

Slovenya vizesi (Schengen vizesi) başvuruları için en önemli nokta gerekli evrakların tam ve eksiksiz halde konsolosluğa yada konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu kuruma teslim edilmesidir. Son 3 yılda Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Fakat böyle bir durum söz konusu değil ise parmak izi verilmesi gerekmektedir. Şirketimiz yada herhangi bir kurum size vize çıkacağı garantisini veremez. Bu karar tamamen konsolosluğa ait bir karardır. Bizim sizin için yaptığımız sürekli güncellenen konsolosluk isteklerini tam ve eksiksiz yerine getirmek ve ret olasılığını minimuma indirmektir.

Slovenya vizesi (Schengen vizesi) için gerekli evraklar gidiş amacına göre aşağıda listelenmiştir. Bu evraklar dışında konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ek evraklar talep edebilir. Genel olarak Slovenya vizesi (Schengen vizesi) başvurunuzu seyahatinizi planladığınız tarihten 15 gün içinde yapılması tavsiye edilir. Fakat bizim sizlere tavsiyemiz olası bir konsolosluk yoğunluğuna ya da gecikme yaşanabilmesine karşın başvurunuzu seyahat planınızdan 1 ay önceden yapmanızdır. Bu şekilde herhangi bir gecikmeye mahal vermeden başvurunuz seyahat planınızdan önce sonuçlanıp pasaport ve vizeniz tarafınıza ulaşacaktır.

Slovenya vizesi (Schengen vizesi) ve diğer tüm vizeler için konsolosluğun talep ettiği evraklar birbirine çok yakındır. Gidiş amacınıza göre bu evraklar daha detaylı olarak istenir ve/veya bazı ek evraklar istenir.

Slovenya Vizesi (Schengen Vizesi) İçin Temel Evraklar

Slovenya vizesi için genel evrak listesi aşağıdaki gibidir. Çalışma durumunuza ve başvuru yapacağınız Slovenya vizesi tipine göre evraklar değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için ilgili Slovenya vizesi sayfasına geçiş yaparak tüm detayları öğrenebilirsiniz. Slovenya vize başvurunuzda desteğe ihtiyaç duyarsanız iletişim kanallarımızdan herhangi birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport
 • Başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf
 • İkamet belgesi
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde rezervasyon belgesi
 • Özel araçlı seyahatlerde, ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslar arası sürücü belgesi ve seyahat güzergahının detaylı beyanı.
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler
 • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,00 EURO teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası. Uzun süreli vizeler’de ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresi için sigorta gösterilmelidir

Slovenya vize başvurularında bölge ayrımı yoktur. Dolayısıyla Slovenya vize başvurusunda bulunan kişi ikamete göre bağlı bölgede vize başvurusu yapma zorunluluğu yoktur. İstenilen yerden Slovenya vize başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Slovenya’ya seyahat edebilmek için yapılacak Slovenya vize başvurusu’nda randevu sistemi yoktur. Slovenya vize başvurusu randevu alınmadan gerçekleştirilebilmektedir.

Eğer Slovenya vize başvurusu yapan kişi son 2 sene içinde herhangi bir Schengen üye ülkesine giriş çıkış yapı ise (VIS’li dosya); Schengen üye ülkeleri sisteminde parmak izi kayıtlı olduğu için tekrar parmak izi vermesine gerek yoktur. Aynı zamanda noterden onaylı vekaletname ile adınıza pasaportunuz teslim alınabilmektedir.

Slovenya Vizesi (Schengen vizesi) Alırken Vize Türünüzü Doğru Seçin

Slovenya vizesi (Schengen vizesi) alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise, seyahat amacınıza göre vize türü seçimidir. Bu noktada da vize danışmanınız sizi doğru yönlendirerek ve uygun vize başvurunuzu sağlamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca Slovenya’da ki kalış süreniz ve buna göre de vize türü belirleme ve ona uygun başvuru ve evrak temini de dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. 90 günü aşan seyahat planlarınızda D tipi ulusal  vize başvurusu yaparken 90 günden az olan seyahatlerinizde ise,  Slovenya vizesi (Schengen vizesi)  başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Schengen Üye Ülkeleri Hangileridir?

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vize’si ile ziyaret edilebileceğiniz ülkeler ise; Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır.

Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur. İnternet sitemiz içerisinden konsoloslukların talep etmiş olduğu gereklilikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Neden Vize Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Slovenya vizesi için aldığınız veya alacağınız danışmanlık hizmeti nasıl ve ne fayda sağlar, vize başvurunuz öncesinde doğru evrak temini ve takibi için doğru yönlendirme ve dosyanızın vize başvurunuz için doğru hazırlanması için Slovenya vizesi başvurularınızda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca Slovenya vizesi başvuru sonrası pasaport takibi ve Slovenya vizesi onaylanması halinde vize başvuru merkezinden teslim alıp size ulaşımına kadarki takibini vize danışmanınız sağlayacaktır, ayrıca konsolosluğun istisnai durumlarda isteyeceği ek belgelerin takip edilip size iletilmesi ve gerekli durumlarda sizin adınıza temin edebilir ve konsolosluğa iadesi konusunda vize danışmanları işinizi hafifletmekte ve doğru yönlendirme konusunda destek olmaktadır. Slovenya vizesi hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeleri de danışmanınız size en uygun şekilde sağlayacak ve Slovenya vizesi alırken danışmanlarınız her daim yanınızda olacaktır.

Neden Uşak Vize ile çalışmalıyım?

Profesyonel ve deneyimli kadromuz ile alacağınız hizmete ve insana önem veriyoruz. Aradığınız tüm bilgilere sitemizden ulaşabilir ve profesyonel danışman arkadaşlarımızın danışmanlığında vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti

Almalı mıyım, neden?

 • Doğru evrak temini ve takibi
 • Doğru yönlendirme
 • Başvuru sonrası pasaport takibi
 • İşinizi kolaylaştırmak
 • Zaman kazanmak
 • Olumlu sonuç almak

Schengen Vizesi Hakkında

Tarihi ve kısa bir bilgi

 • Adı: 14 Haziran 1985 – Schengen Anlaşması
 • Amacı: Dış sınırları kontrol etmek
 • Ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirmek
 • İnsanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımını sağlamak
 • 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölge