Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Değerli misafirlerimiz, Yunanistan vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. İnternet sitemiz içerisinde Yunanistan Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Uşak Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Yunanistan vize başvurusu yapmak ve sonunda olumlu sonuç almak size zor, karmaşık ya da yorucu gelebilir. Bununla birlikte, bu süreç profesyonel bir şekilde yönetildiği takdirde Yunanistan vizesi almak aslında çok kolaydır.

Yunanistan vizesi başvurularınızı Uşak Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilir ve olumlu sonuç alabilirsiniz.

Bu sayfa içerisinde Yunanistan Schengen vizesi hakkında aradığınız tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Yunanistan Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını internet sitemizin hangi kısmında bulabileceğinize ilişkin site haritamız aşağıdaki gibidir.

İlk olarak;

Yunanistan Schengen vizesi başvuru işlemlerini bizim desteğimiz ile gerçekleştirmeniz halinde uygulamanız gereken basit adımlar sizlerle paylaşılmıştır. Akabinde Yunanistan vize başvurusu konusunda sizlere nasıl destek olduğumuz ve kimler için hizmet verdiğimiz açıklanmıştır.

Gerekli evraklar kısmı içerisinde;

Yunanistan Schengen vizesi kategorileri, vize kategorisine ve çalışma durumuza göre detaylı bir şekilde belirlenmiş olan Yunanistan vizesi için gerekli evraklar listesini bulacaksınız.

Merak edilen sorular içerisinde;

Yunanistan vize ücreti, uzun süreli ve çok girişli Yunanistan vizesi almanın yolları, Yunanistan vizesi nasıl alınır, kimler Yunanistan vizesi alabilir, Yunanistan vizesi kaç günde çıkar, Yunanistan vize başvuru formu nasıl doldurulur, Yunanistan vize talep dilekçesi ve sponsorluk dilekçesi nasıl yazılır, Yunanistan vize reddi ve redde itiraz işlemleri, Yunanistan şahsi ve ticari davetiye detayları, Yunanistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği iletişim bilgileri hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Bu sayfanın altlarına doğru indikçe;

Yunanistan vizesi hakkında genel bilgi, Yunanistan Schengen vizesi başvuru işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler, en sık yapılan hatalar, Yunanistan uzun süreli Schengen vizesi verir mi, Yunanistan vizesi için bankada ne kadar para olmalıseyahat süresinin doğru belirlenmesi, Yunanistan vize talep dilekçesi ve destekleyici ek evrakların önemi, Yunanistan vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları, parmak izi ve biyometri işlemi (VIS), randevu alma, başvuru ve pasaport takibi, vize başvuru sonucunu sorgulama ve Yunanistan Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Yunanistan Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel evrak listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Gönderdiğiniz evrakları kontrol edip dosyanızı başvuruya hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden başvurunuzu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Pasaportunuzu konsolosluktan biz alıyoruz ve size iletiyoruz.

Sizlere Nasıl Destek Oluyoruz?

Yunanistan vize başvuru işlemleriniz konusunda, sürecin en başından en sonuna kadar sizlere destek oluyoruz ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Yunanistan vize başvuru işlemlerinin sizler için sorun olmasının önüne geçiyoruz. Bu süreçte sizlere nasıl destek olduğumuz aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir.

 • Bizimle iletişime geçtiğinizde size bazı sorular sorarak durumunuzu analiz ediyoruz.
 • Durumunuza en uygun ve en güncel evrak listesini hazırlayıp size iletiyoruz.
 • Sizden gelen evraklar üzerinde çalışarak eksik, hatalı ya da vize almanıza engel olacak evrakların düzenlenmesinde sizlere destek oluyoruz.
 • Talebiniz doğrultusunda en uygun güne randevunuzu alıyoruz.
 • Gerekiyorsa otel ve uçak rezervasyonlarını yapıyor, zorunlu seyahat sağlık sigortasını hazırlıyoruz.
 • Yunanistan vize başvuru formunu, Yunanistan vize başvurusu için ek formları ve gerekli dilekçeleri hazırlıyoruz.
 • Yunanistan vize başvuru dosyanızı uzun süreli ve çok girişli Yunanistan Schengen vizesi alabilecek şekilde hazırlıyoruz.
 • Eğer parmak izi vermeniz gerekiyorsa sizinle birlikte başvuru merkezine eşlik ediyor, başvurunuzu gerçekleştiriyoruz. Parmak izi vermeniz gerekmiyorsa, sizin gelmenize gerek kalmadan vize başvurunuzu sizler adına biz gerçekleştiriyoruz.
 • Pasaport takibinizi biz yapıyoruz ve sonuçlanan pasaportu teslim alarak sizlere iletiyoruz.

Neden Uşak Vize Danışmanlık?

Yunanistan Vizesi Başvurularında Başarı Oranımız
%97
Olumlu Sonuç

Kimler için Hizmet Veriyoruz?

 • Türkiye’de resmi oturuma sahip olmayan, 25 yaş ve üzerinde çalışmayan (Ev hanımları ve çalışmaya ihtiyacı olmayacak kadar sabit gelirleri olanlar hariç), sabit geliri ve finansal durumu yetersiz olan kişiler için hizmet vermemekteyiz.
 • Yunanistan Schengen Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler için hizmet vermekteyiz. Yunanistan Ulusal Vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.
 • Göçmenlik, eğitim kurumu bulma ve işe yerleştirme konularında hizmet vermemekteyiz.
 • Şuan için sadece İzmir’de ofisimiz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, Yunanistan vize başvurusunu İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet vermekteyiz. Yunanistan Başkonsolosluklarının bölge ayrımı vardır. Yunanistan vizesi başvurusunu İzmir’den gerçekleştirebilmeniz için resmi ikamet adresinizin aşağıdaki şehirlerden birinde olması gerekmektedir. Aşağıdaki bu şehirler Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu yetki alanındadır ve diğer illerde ikamet eden kişiler Yunanistan vizesi başvurularını İzmir’den gerçekleştiremezler.

Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak

Yunanistan Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi

Yunanistan vize başvuru işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları hakkında detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olursa bizimle iletişime geçebilir, uzman danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR
MERAK EDİLEN SORULAR

Yunanistan Schengen vizesi için gerekli evraklar, Yunanistan’a gidiş amacınıza (başvuru yapacağınız Yunanistan vizesi kategorisine) ve çalışma durumunuza göre değişmektedir. Yunanistan Schengen vizesi kategorileri aşağıdaki gibidir. Yunanistan’a gidiş amacınıza uygun vize kategorisine tıklayın ve ilgili sayfaya geçiş yapın. Geçiş yaptığınız sayfa içerisinde çalışma durumunuza ilişkin gerekli evrak listesine ulaşacaksınız.

Yunanistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve  Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Pasaportun en az dönüş tarihi itibari ile 90 gün geçerli olması gerekmektedir.

Yunanistan vize başvurusunu seyahatinize 6 ay kala gerçekleştirebilirsiniz. Seyahate 6 ay kala vize başvurusunu gerçekleştirmeniz, vizenizin başvuru tarihinde başlayacağı anlamına gelmez. Vize başlangıç tarihiniz, vize başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz seyahat tarihinizde başlar. Yani, erken vize başvurusunda bulunmanız halinde gün kaybınız olmaz. Aksine daha rahat bir vize başvurusu gerçekleştirmiş olursunuz.

Yunanistan Schengen vizesi başvuruları direkt olarak konsolosluklara yapılmaz. Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu VFS Global isimli kurum üzerinden vize başvuruları gerçekleştirilir. Burada gerçekleştirilen başvurular konsolosluğa gönderilir ve vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir.

Yunanistan Schengen vizesi kategorileri yukarıdaki gerekli evraklar içerisinde belirtilmiş olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki vize başvuruları konusunda hizmet vermekteyiz.

Yunanistan’a oturum amacıyla yani çalışma, aile birleşimi ve 90 gün üzeri eğitim vizeleri için başvuru gerçekleştirmek isteyenler vize başvurularını Yunanistan Konsolosluğu ya da Yunanistan Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. Ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

Yunanistan Schengen Vizesi Başvuru İşlemleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yunanistan Schengen vizesi başvuru işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken durumları burada açıklamaya çalıştık. Aşağıdaki uyarılar ve dikkat edilmesi gereken konular sürekli güncellenmektedir ve İzmir Yunanistan Konsolosluğu’nun talep ettiği bilgilerdir. Bu kurallara Konsolosluk tarafından sık sık değişiklik yapılabilmektedir. Bu duruma istinaden, bu bilgileri güncelleme konularında gecikme yaşanabilmektedir. Bununla birlikte, biz de bu bilgileri sitemizde güncel tutmak için sürekli güncelleme yapmaya gayret göstermekteyiz.

Yunanistan vize başvuru işlemleri için gerekli olan evraklar arasında çalışanların alması zorunlu olan SGK işe giriş bildirgesi uzun barkodlu olarak alınmalıdır (e-devletten kare kodlu olan da kabul edilmektedir) ve şirket yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli bir şekilde alınmalıdır. Yine sigortalı çalışanlar için Sgk Hizmet dökümü e-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmalı ve vize başvurusundan en fazla 7 gün önce alınmış olmalıdır. Maaş bordroları son 3 aya ait alınmalı, şirket yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır. Sigortalı çalışan kişilerin İzmir’den gerçekleştireceği Yunanistan Schengen vizesi başvuru işlemleri için şirket evrakları sunulmak zorundadır. Çalışılan şirkete ait vergi levhası, oda faaliyet belgesi, sicil gazetesi, imza sirküleri/imza beyannamesi sunulması zorunludur.

Tüm Yunanistan Schengen vizesi kategorileri için banka hesap dökümlerinin en fazla vize başvurusundan 15 gün önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesap dökümleri son 3 aya ait, imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır. Banka imza sirküleri zorunludur.

Diğer Schengen Ülkelerinden Farklı Olarak Yunanistan Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yunanistan turistik vize / turist vizesi başvurusunu Yunanistan adalarına feribot bileti satın alınarak gerçekleştirilmesini tavsiye ediyoruz. Bunun temel olarak iki sebebi vardır.

Birincisi, uzun süreli Yunanistan Schengen vizesi talebinde bulunabilmek için çok önemlidir. Adalara daha sonra da seyahat edebileceğini beyan ederek uzun süreli Yunanistan Schengen vizesi talebinde bulunulabilir.

İkincisi ise, rezervasyonlar ile gerçekleştirilen vize başvurusu sonucunda konsolosluğun sizi araması muhtemeldir. Konsolosluk sizi arayarak, gerçekleştirilen rezervasyonları satın almanızı isteyebilir. Böyle bir durumda son anda bilet satın almak zorunda kalabilirsiniz. Tüm bu durumları yaşamamak adına ve uzun süreli Yunanistan Schengen vizesi talebinde bulunabilmek adına, Yunanistan turistik vize / turist vizesi başvurularını adalara feribot satın alarak gerçeleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Yunanistan vize başvurusunda bulunacak 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için muvafakatname detaylarına da dikkat edilmelidir. Yunanistan, diğer ülkelerden farklı olarak detaylı bir muvafakatname istemektedir.

Yunanistan Uzun Süreli Schengen Vizesi Verir Mi?

Aşağıda size açıklayacağımız bilgiler resmi kanıtlara dayanmamakta olup tamamen firma olarak edindiğimiz tecrübeler ve İzmir’deki diğer firmalar ile gerçekleştirdiğimiz istişareler ışığında paylaşılmıştır. Burada paylaşılan bilgiler İzmir’den gerçekleştirilmiş Yunanistan Schengen vizesi başvuruları için geçerlidir.

Eskiden en kolay ve en uzun süreli vize veren Schengen ülkesi olarak bilinen Yunanistan, günümüzde maalesef bu şekilde değildir. Zamanında Yunanistan turistik vize / turist vizesi başvurusu sonucunda 3 ya da 5 senelik Yunanistan Schengen vizesi verildi. Günümüzde Yunanistan üzerinden böyle bir vize alınması çok zordur. Bu durum sadece Yunanistan için değil, genel olarak Schengen ülkelerinin vize sürelerini düşürmesi sebebiyledir.

İlk kez Schengen vizesi alacak olanlar Yunanistan üzerinden Schengen vize başvurusu yaparsa nasıl olur?

İlk kez Schengen vize başvurusunda bulunacak kişiler, Yunanistan üzerinden Schengen vizesi başvurusunda bulunacaksa, başvuru yapılan vize kategorisine, başvuru sahibinin sosyal ve ekonomik statüsüne göre vize alma ya da uzun süreli Yunanistan Schengen vizesi alma ihtimali değişiklik göstermektedir.

Aile ve arkadaş ziyareti için yapılan vize başvurularında Yunanistan genellikle seyahat kadar vize vermektedir ve bu vizeyi çok girişli olarak vermektedir.

Yunanistan turistik vize / turist vizesi başvurusunda bulunulacak kişilere verilecek süre sosyal ve finansal durum ile ilişkilidir. Sosyal ve finansal duruma göre ilk vizeler 1 ay geçerlilik süresi, 10 gün kalış hakkı ve 2 giriş şeklinde ya da 3 ay geçerlilik süresi, 30 gün kalış hakkı ve çok giriş şeklinde verilmektedir.

Yunanistan ticari vize başvurularında verilecek vize süresi, tarafınıza gelen ticari davetiye ve Türkiye’deki şirketin durumu ile ilişlikidir.

İlk kez Schengen vizesi alacak kişilerin Yunanistan üzerinden Schengen vizesi başvurusunda bulunması durumunda başvuru sahibinin sosyal ve finansal statüsü ciddi önem taşımaktadır. Burada Yunanistan Konsolosluğunun en çok dikkat ettiği konu maddi durum ve Türkiye’de düzenli bir hayatınızın olduğunu ispatlamanızdır. İlk kez Schengen vizesi alacak kişiler eğer Yunanistan Schengen vizesi alacak ise maddi durumlarının resmi belgeler ile iyi olduğunu ispat etmelidir. Çalışanlar için bordro maaşlarının yüksek olması ve banka hesabındaki birikimler çok önemlidir. İş verenler için maddi gelirin iyi olduğunu gösterir vergi levhası ve banka hesapları, kira gelirleri vb ek gelirlerin ispatına özen gösterilmelidir. Eğer konsolosluk maddi durumunuz ile ilgili bir şüpheye düşerse genellikle sonuç olumsuz olmaktadır.

Uzun Süreli Yunanistan Schengen Vizesi Almanın Şartları

Eğer daha önce Schengen vizeleriniz var ise ve bu vizeleri düzgün kullandıysanız (Schengen vizesi geçerlilik süresinin en az %60’ını vize aldığınız ülkede kullanmak) uzun süreli Yunanistan vizesi alma olasılığınız yüksektir. Özellikle son 3 yıl içerisinde Yunanistan Schengen vizesi almış ve bu vizeyi doğru kullanmış olan başvuru sahiplerinin oldukça uzun süreli bir Yunanistan Schengen vizesi alması olasıdır.

Yunanistan aile ve arkadaş ziyareti vize başvuruları için, eğer sürekli Yunanistan’a gitmeniz gerekiyorsa ve bunu karşılayabilecek maddi olanaklara sahipseniz Yunanistan konsolosluğu size uzun süreli ve çok girişli bir Schengen vizesi verebilir. Bu durumlar dışındaysanız seyahatiniz kadar vize verme olasılığı çok yüksektir.

Yunanistan ticari vize başvuruları için, eğer daha önce de aynı şirket ile ticari maksat ile Yunanistan’a seyahat ettiyseniz, uzun süreli Yunanistan Schengen vizesi almanız mümkün olur.

Yunanistan turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler için gereklilikler biraz daha fazladır. Burada önemli nokta daha önce alınmış olan vizelerin doğru kullanımı ciddi önem taşımaktadır. Başvuru sahibinin maddi durumlarının resmi belgeler ile iyi olduğu ispat edilmelidir.Çalışanlar için bordro maaşlarının yüksek olması ve banka hesabındaki birikimler, iş verenler için maddi gelirin iyi olduğunu gösterir vergi levhası ve banka hesapları, kira gelirleri vb ek gelirlerin ispatı gibi. Eğer konsolosluk maddi durumunuz ile ilgili bir şüpheye düşerse genellikle sonuç olumsuz olmaktadır. Bunun dışında Yunanistan’a daha sonra da seyahat edebileceğini ispatlamanız gerekmektedir. Bu konularda sorunu olmayan kişilerin uzun süreli Yunanistan Schengen vizesi alması mümkündür.

Yunanistan vize başvurusu için banka hesabında nakit para olmalı mı ya da banka hesabınızda ne kadar para olmalı?

Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapmak isteyen birçok kişinin aklındaki en büyük soru ve red alınma sebeplerinden en büyük olanı da bu konudur. Size bu konuyu net bir şekilde açıklayacağım.

Banka hesabınızda bulundurulması gereken rakam Yunanistan’a gidiş amacınıza göre değişmektedir. Aynı zamanda çalışma durumunuza (emekli, iş veren, sigortalı çalışan gibi) göre de değişmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, konsolosluk vadeli hesapları ciddiye almayabilmektedir, daha net olmak gerekirse seyahat için gerekli birikim olarak kabul etmeyebilmektedir. Seyahat için gerekli olan miktarın vadesiz hesapta bulunmasına özen gösteriniz. Eğer vadeli hesaplarınızda da bakiye bulunuyor ise seyahat için gerekli olan vadesiz banka hesabınıza ek olarak destekleyici evrak niteliğinde vadeli hesabı sunabilirsiniz.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Eğer emekliyseniz ve Yunanistan’da yaşayan arkadaş ya da ailenizi ziyaret edecekseniz aynı zamanda Yunanistan’dan tarafınıza gelen belediye onaylı davetiye tüm masraflarınızı karşılar nitelikte ise, hesabınızda en az 1000 € değerinde bakiye bulunması gerekmektedir. Eğer davetiyeniz tüm masraflarınızı karşılar nitelikte değil ve sadece konaklamanızı karşılar nitelikte ise, gidiş – dönüş uçak biletleriniz ve günlük en az 50 € dan hesap yaparak bankanızda bulunması gereken rakam hesaplanabilir.

Yine aile ve arkadaş ziyaretinde çalışan ve iş verenler için bu bakiyenin biraz daha üzerinde bakiye bulunması tavsiye edilir. Sigortalı çalışanlar için bordrodaki maaşlarına orantılı olarak, yine uçak bileti ve günlük en az 50 € dan hesap yapılması gerekir. Bunun üstüne de banka hesap bakiyesi sıfırlanmamalı ve en azından ayı rahat bitirecek kadar banka hesabında bakiye geri kalıyor olması gerekir.

İş verenler için de hesaplama aynıdır. Bununla birlikte, iş verenlerin sabit bir geliri olmaması ve Konsolosluğun beklentisinin bir sigortalı çalışana göre çok daha yüksek olması sebebinden ötürü, şirketin işleyişi ile orantılı olarak olabildiğinde bakiye gösterilmesi tavsiye edilir.

Yunanistan Turistik Vize / Turist Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Yunanistan turistik vize / turist vizesi başvurusu için banka hesabında olması gereken bakiye hesaplanırken seyahat edeceğiniz tarihlerdeki ortalama gidiş – dönüş uçak bileti fiyatı + gideceğiniz bölgedeki ortalama otel fiyatları + günlük 150 € dan hesap yaparak banka hesabınızda bulunması gereken bakiyeyi hesaplayabilirsiniz. Bunun sonucunda da rahat rahat ayı geçirebilecek bakiyenin banka hesabınızda bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde maddi yetersizlik sebebi ile vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Yunanistan turistik vize / turist vizesi başvurusu sonucunda uzun süreli vize almanın en büyük etkeni maddi durumdur. Sabit geliriniz ile orantılı olarak, banka hesabınızda ne kadar nakit varsa o kadar uzun süreli Yunanistan Schengen vizesi alma şansınız vardır.

Yunanistan Ticari Vize ve Fuar Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Yunanistan ticari vize ve fuar vizesi başvuruları için gerek iş veren, gerek ise firma çalışanlarının seyahat giderlerinin şirket tarafından karşılanıyor olması beklenmektedir. Bu sebepten ötürü kişisel banka hesapları çok da büyük bir önem teşkil etmemekle birlikte, olası bir aksilik durumunda birkaç gün Yunanistan’da yaşamı sürdürebilecek ve geri dönüş biletini alabilecek kadar kişisel hesaplarda bulunması tavsiye edilir. Şirket banka hesabı bakiyesi için ise, bir çalışanını seyahate gönderdiği için seyahat masraflarını rahatlıkla karşılayabilecek ve bu süreçte şirket giderlerini de karşılayabilecek kadar bakiyenin şirket banka hesabında görünmesi beklenmektedir.

Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi Başvurusu için Banka Hesabında Olması Gereken Bakiye

Yunanistan’a eğitime gidecek kişiler de turistik vize başvurularındaki hesap mantığında hesap yaparak gerekli olan bakiye hesabını yapabilirler. Sadece konu eğitim olduğundan ötürü günlük harcama bakiyeleri ortalama 80 € olarak hesaplanabilir.

Yunanistan Vize Başvuru Yaparken Seyahat Süresini Planlama

Yunanistan vize başvurusu yaparken en büyük hatalardan biri de seyahat süresinin çok uzun tutulmasıdır. Yunanistan’a turistik maksatlı seyahatlerde bu durum çok sık yaşanmaktadır. Başka amaçlar ile Yunanistan’a seyahat etmek isteyen ve genellikle Yunanistan’dan davetiye temin edemeyen kişilerin çok sık yaptığı bir hatadır. Genellikle vize sonuçlanması için gerekli olan 15 iş gününden daha az kala seyahat planı yapılması ya da Yunanistan’da kalış süresinin çok uzun süre belirlenmesi sebebi ile bu durum ile çok sık karşılaşılmaktadır.

Yunanistan Turistik Vize / Turist Vizesi Başvurusunda için Seyahat Süresi Planlama

Bu durumu size daha net anlatmak gerekirse, sigortalı çalışanların genellikle izin süresi 15 gündür (aynı firmada çok eski çalışanlar hariç), eğer aynı firmanın çok eski olmayan bir çalışanı iseniz ve turistik bir maksat ile konsolosluğa 15 günden uzun bir seyahat planı sunarsanız sonuç muhtemel olumsuz olacaktır. Aynı şekilde iş verenlerin de işini gücünü 15 günden uzun süre bırakıp Yunanistan’a seyahat etmesi şüphe uyandırır. Eğer iş yeri tatilde ise ve bu durum kanıtlanabilirse, aynı zamanda maddi açıdan yeterlilik de ispat edilirse 15 günden uzun bir turistik seyahat sorun olmaktan çıkabilmektedir. 15 günden uzun süre turistik seyahat etmek isteyen emeklilerin risk durumu maddi yeterlilik ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda 15 günden uzun süre bir turistik seyahat planının amacı da dilekçelerde çok net bir şekilde izah edilmelidir.

Yunanistan turistik vize / turist vizesi başvurusunda, adalara günübirlik seyahat planı sunmak her zaman daha iyi sonuç vermektedir.

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu için Seyahat Süresi Planlama

Aile ve arkadaş ziyareti amacı ile (Belediye onaylı davetiye ile vize başvurusu yapılması durumunda) Yunanistan’a seyahat planı olan sigortalı ya da kamu çalışanlarının 15 günden uzun süre Yunanistan’da kalması gerekiyor ise, gerekçeyi evraklar ve dilekçe ile beyan etmesi gerekmektedir. Kanıtlar bir evrak sunulamıyor ve hiç bir gerekçe sunmadan uzun bir seyahat süresi belirtilmemesi durumunda sonucun olumsuz olması da muhtemeldir.

Aile ve arkadaş ziyareti amacı ile (Belediye onaylı davetiye ile vize başvurusu yapılması durumunda) Yunanistan’a seyahat edecek emekliler, ilk seyahat planını 90 gün olarak sunabilmektedir. Emekliler için bu durumda hiçbir sakınca yoktur.

Yunanistan Ticari ve Eğitim Maksatlı Vize Başvurusu için Seyahat Süresi Belirleme

Ticari ya da eğitim maksatlı seyahatlerde bu durumlar pek yaşanmamaktadır. Çok nadir olarak, ticari davetiye bahane edilerek uzun süre vize başvurusu talebinde bulunulması durumlarında olumsuz sonuçlar görülmektedir. Eğer gerçekten uzun süre Yunanistan’da kalınması gereken bir ticari amaç ya da eğitim var ise, Yunanistan’dan gelen davetiye ve gerekli olabilecek ek evraklar sunularak rahatlıkla ilk seyahat planı uzun süreli gösterilebilir.

Yunanistan Vize Talep Dilekçesinin Önemi ve Destekleyici Evrakların Sunulması

Yunanistan seyahatiniz için vize talep dilekçeleri ve durumu izah eden destekleyici evraklar ciddi önem taşımaktadır. Uşak Vize Danışmanlık olarak açık bir şekilde belirtmek isteriz ki, vize alması çok güç olan misafirlerimize bu şekilde çok fazla kez vizelerini aldık. Bu durumu size basit iki örnek ile netleştirmeye çalışacağım.

Yunanistan Vize Talep Dilekçesi ve Destekleyici Ek Evraklar Hakkında Örnekler;

Örneğin; yakınlarınızdan biri hasta ve kendisini görmek istiyorsunuz, ancak kendisi hasta olduğundan dolayı size davetiye gönderemiyor. Böyle bir durumda Yunanistan’daki başka bir kişi size davetiye gönderir, durumu izah eden bir dilekçe yazar ve yakınınızın hastane raporunu ve yakınınıza ait pasaport ya da Yunanistan oturum kartı fotokopisini de size gönderir ise ve siz de dilekçenizde durumu konsolosluğa net bir şekilde belirtir iseniz, kişisel durumunuz vize almaya çok müsait olmasa dahi bu durumdan ötürü konsolosluk genellikle mağdur etmez ve vize verir. Başka bir kişi de yoğunluğundan dolayı size davetiye gönderemiyor ise, hastane duruma ilişkin bir davetiye gönderebilir. Böyle bir durumda konsolosluk genellikle sizi mağdur etmez. Bu şekilde sorunsuz bir şekilde Yunanistan Schengen vizesi alabilirsiniz.

Diğer bir örnek ise; Yunanistan’a ticari maksatlı bir seyahat planı olduğunu var sayalım ve Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunacağınızı düşünelim. Yunanistan’daki firma ile daha önce gerçekleştirmiş ticari faaliyetler var ise onların faturalarını ya da aranızda sözleşme var ise bunları dosyanıza eklemek ciddi önem taşımaktadır. Bu destekleyici ek evraklar ile birlikte, Yunanistan’dan gelen davetiye metni içerisinde ve Türkiye’deki firmadan alınmış şirket yazısında ticari ilişkinin amacını açıklar metinler sunarak uzun süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde bir dosya ile çok uzun süreli bir Yunanistan Schengen vizesi sahibi olabilirsiniz.

Buradan da anlaşılabileceği gibi, standart evrakların dışında birçok konuda ek ve destekleyici evraklar sunmak, vize talep dilekçeleri ile durumu izah etmek olumsuz sonuç almanın önüne geçmektedir. Uşak Vize Danışmanlık olarak, yüksek başarı oranına sahip olmamızın en büyük sebepleri de bunu yapmamızdır.

Yunanistan Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Yunanistan vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Yunanistan vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Yunanistan vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 1. 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 2. Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 3. Arka fonu beyaz olmalı
 4. 6 aydan eski olmamalı
 5. Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 6. Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 7. Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 8. Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Yunanistan Vize Başvurusu için Biyometri İşlemi – Bilgi Kaydı Sistemi (VIS)

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir. Yunanistan Konsolosluğu ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple pasaportunda ‘’VIS’’ ibaresi bulunmayan kişiler, Yunanistan ve diğer Schengen ülkeleri için yapacak oldukları Schengen vize müracaatları için biyometrik bilgilerini ibraz etmekle yükümlü olacaklardır.

Schengen vizesi için vermiş olduğunuz parmak izi, sistemde 5 yıl boyunca tutulur. Bu 5 yıl içerisinde tekrar bir vize başvurunuz olduğunda parmak izi vermenize gerek yoktur, yani Yunanistan vize başvurusunda şahsen bulunmanız da gerekmiyor. Yunanistan Schengen vizesi başvurusunda bulunacak ve son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi için parmak izi veren başvuru sahiplerinin parmak izi vermesine gerek yoktur. Sadece gerekli evrakları bize ileterek, Yunanistan Schengen vizesi başvuru işlemleri tarafımızca gerçekleştirilebiliyor.

Yunanistan vize başvurusunda bulunacak kadınların soy ismi; evlilik, boşanma ya da başka bir şekilde ile değiştiyse önceden vermiş olduğu parmak izi geçerliliğini yitirir. Son 5 yıl içerisinde Schengen vize başvurusu için parmak izi verdiyse de Yunanistan vize başvurusu için tekrar parmak izi vermesi gerekmektedir.

Yunanistan Vize Başvurusu için Randevu Alma, Başvuru Takip ve Vize Sonucu Sorgulama

Yunanistan vize başvurusu için randevu alma

Yunanistan vize başvurusu için randevu alma işlemi hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, randevu alma işlemi tamamen ücretsizdir. Bu konuda maalesef ki birçok dolandırıcı firma vardır. Size sadece randevu alarak sizden yüksek miktarda ücretler almaktadırlar. Yasal olarak da bu firmalara bir yaptırım uygulayamazsınız. Çünkü bu hizmet karşılığında istedikleri parayı kendi rızanız ile onlara vermiş oluyorsunuz.

Yunanistan vize başvurularınız için VFS Global isimli kurum üzerinden randevu alabilirsiniz. Randevunuzu online sistem üzerinden alabilirsiniz, telefon ile Yunanistan Schengen vize başvurusu için randevu alınamamaktadır. Randevu alırken kişisel bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Adım adım bu bilgileri girdikten sonra randevunuzu almış oluyorsunuz. Bizimle çalışmanız halinde randevunuz tarafımızca alınacaktır.

Uşak Vize Danışmanlık olarak, sadece randevu alma konusunda hizmet vermemekteyiz. Çalışma politikamız olarak Yunanistan vize başvuru işlemlerini en başından en sonuna kadar yürütmekteyiz. Yaptığımız işlerden biri de hem size, hem bize uygun zamana randevunuzu almaktır. Yani randevu almak için ek bir ücret talep etmiyoruz.

Yunanistan vize başvuru ve pasaport takip işlemleri

Yunanistan vize başvuru takip işlemleri eğer bizimle çalıştıysanız tarafımızca yürütülmektedir. Vize başvurunuz sonuçlanıp pasaportunuz vize başvuru merkezine ulaştığında pasaportunuzu biz teslim alıyoruz ve sizlere iletiyoruz.

Eğer şahsi olarak başvuru gerçekleştirdiyseniz, başvuru esnasında size verilen vize takip fişi ile VFS Global isimli kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak Yunanistan vize başvuru takip işlemlerini yürütebilirsiniz.

Yunanistan vize sonucu sorgulama

Yunanistan vize başvuru takip işlemleri eğer bizimle çalıştıysanız tarafımızca yürütülmektedir. Vize başvurunuz sonuçlanıp pasaportunuz vize başvuru merkezine ulaştığında pasaportunuzu biz teslim alıyoruz ve sizlere iletiyoruz.

Eğer şahsi olarak başvuru gerçekleştirdiyseniz, başvuru esnasında size verilen vize takip fişi ile VFS Global isimli kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak Yunanistan vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Ancak burada belirtmek isterim ki, burada öğreneceğiniz tek bilgi pasaportunuzun başvuru merkezine gelip gelmediğidir. Vize sonucunuzu ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz. O zamana kadar vize sonucunuz hakkında bilgi alamazsınız.

Yunanistan Schengen Vizesi ile Seyahat Edilebilecek Ülkeler

Yunanistan üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Schengen vizesi alabileceğiniz ülkeler ve Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler aşağıda paylaşılmıştır.

Adını 14 Haziran 1985 tarihinde imzalanan Schengen Anlaşması’ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder. Schengen Bölgesinde 22 tanesi Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Anlaşması ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

Schengen vizesi verme yetkisi olan ülkeler;

Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerden İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler arasında olup, diğer ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir.

Schengen üyesi olmayan fakat Schengen vizesi ile ziyaret edebileceğiniz ülkeler;

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino ve Vatikan‘dır.

Yunanistan Schengen vizesi ile yukarıda bahsettiğimiz birbirinden farklı güzelliklere, tarihe, sanata, kültüre, gastronomi ve yaşam tarzlarına sahip olan 32 ülkeyi ziyaret etme şansınız vardır. Tek girişli vizelerle, bu ülkeler arasında seyahat etmeniz serbesttir. Çoklu giriş Schengen vizesine sahip iseniz bu ülkeler dışındaki herhangi bir ülkeye gittikten sonra dahi tekrar Schengen Bölgesi’ne giriş yapma fırsatınız olacaktır. Schengen Bölgesi dahilindeki ülkelere seyahat etmeyi planlarsanız, ilk olarak pasaport ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Schengen vize başvuru işlemleri karmaşık ve yorucu olabilir, fakat bu süreç stratejik, planlı ve doğru yönetildiğinde vize alınmaması için herhangi bir sebep yoktur.